Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Любопитно
Изтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“

Финалната права е тук. Остават броени часове до края на онлайн гласуването в конкурса „Кралица на Варна 2026“, а габровката Преслава Василева продължава своята достойна надпревара сред десетте финалистки.
19-годишната студентка по педагогика във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ впечатлява не само с визия, но и с характер. Тя се занимава със съдийство по футбол – поле, в което увереността и бързата преценка са задължителни. В ежедневието си Преслава е дисциплинирана, активна и последователна, а спортът е неизменна част от живота ѝ. Самата тя с усмивка споделя, че хобито ѝ е „да тренира и красотата“ – израз, който отлично описва баланса между вътрешна сила и външно излъчване.
След успешен кастинг тя заслужено намери място сред избраните финалистки в седмото издание на престижния конкурс, който събира участнички от цялата страна. Част от крайното класиране обаче зависи именно от онлайн подкрепата.
Гласуването приключва днес в 18.00 часа.
Това е моментът Габрово да се обедини и да застане зад своето момиче на морската сцена. Всеки вот е важен, всяка подкрепа има значение.
Всеки, който желае да подкрепи габровската финалистка, може да го направи тук или през уеб сайта на конкурса „Кралица на Варна“: https://www.queenvarna.com/vote2026/p/tmz9wgwcb2t99e4jymfsss25fbgh8b.
Нека финалните часове бъдат силни за Габрово. Защото зад всяка корона стои подкрепа – а днес тя е по-ценна от всякога.

Култура
Кулинарен събор „Бабините тефтери“ събира пазители на традициите в Драгановци

Народно читалище „Христо Ботев 1923 г.“ организира първия кулинарен събор „Бабините тефтери“ – празник, посветен на българската кухня, спомените и живите традиции.
Събитието ще се проведе на 25 април от 10.30 ч. на площада в с. Драгановци, община Габрово. Инициативата има за цел да съживи спомените за бабината кухня, старите тефтери с рецепти и автентичния български дух, предаван през поколенията чрез вкус, песен, музика и разказ.
Организаторите споделят, че вярват в силата на традициите, които оживяват най-ярко, когато се споделят заедно. В програмата са включени участия на фолклорни групи от различни читалища, работилница за приготвяне на традиционни ястия, пазар за „бабини вкусотии“, фото зона за спомени и изложба на автентични „бабини тефтери“.
Специални гости на събора ще бъдат Силвия Минкова, Трио „Звън“, Детски фолклорен фолклорен ансамбъл „Габровски гласчета“, както и изпълнение на гайда, които ще допринесат за празничната атмосфера.
Организаторите канят всички жители и гости на региона да се включат в събитието, за да готвят, пеят и съхраняват българските традиции заедно.


Любопитно
Преслава Василева сред финалистките на „Кралица на Варна 2026“

От сърцето на Балкана до морската столица – 19-годишната Преслава Василева от Габрово вече е сред десетте финалистки в престижния конкурс „Кралица на Варна 2026“. След проведен кастинг тя заслужено намери място сред избраните участнички, които ще се борят за короната в седмото поредно издание на надпреварата.
Преслава не е просто красиво лице. Тя е студентка по педагогика във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – избор, който говори за отговорност, амбиция и желанието да работи с хора и да изгражда бъдеще. Освен това се занимава със съдийство по футбол – сфера, в която дисциплината, увереността и бързата преценка са задължителни. Рядка и впечатляваща комбинация: нежност и категоричност, стил и характер.
В свободното си време Преслава обича да тренира. Спортът е част от ежедневието ѝ, а както самата тя с усмивка признава, нейно хоби е „да тренира и красотата“. Зад сценичното ѝ присъствие стоят постоянство и самодисциплина – качества, които личат и извън прожекторите.
„Кралица на Варна 2026“ събира момичета от различни градове на страната, които се представят пред жури и публика, а част от крайния резултат се определя чрез онлайн гласуване. Именно тук габровци могат да изиграят своята решаваща роля.
Преслава ще представлява Габрово на финала. Мисия, която носи с гордост и увереност. Подкрепата на съгражданите ѝ може да се окаже ключова, защото за нея може да се гласува до 18.00 часа на 26 февруари.
Всеки, който желае да подкрепи габровската финалистка, може да го направи тук или през уеб сайта на конкурса „Кралица на Варна“: https://www.queenvarna.com/vote2026/p/tmz9wgwcb2t99e4jymfsss25fbgh8b
Един глас има значение. Нека заедно покажем, че Габрово стои зад своите млади, амбициозни и достойни представители. Защото всяка корона започва с подкрепата на родния град.


-
Новинипреди 4 дниПартиите и коалициите в ОбС – Габрово отговориха на ГЕРБ за футбола и спорта
-
Културапреди 4 дни„Известия на Исторически музей – Дряново“ вече са включени в НАЦИД
-
Новинипреди 4 дниЧетири медала спечелиха състезателите на ШК „Орловец 1997“
-
Новинипреди 4 дниМестните политици не постигнаха консенсус за състава на РИК – Габрово
-
Кримипреди 4 дниЗаловиха шофьор, каращ на „пиксели“ в Габрово
-
Новинипреди 4 дниВладимир Ангелов застава начело на УС на ОФК „Янтра“
-
Любопитнопреди 2 дниИзтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“
-
Културапреди 4 дниОт младата булка се очаква да е тиха, кротка, скромна, сръчна, работлива и да не противоречи






