Новини
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката

Солиден съперник ще посрещне утре от 15.00 часа на стадион „Христо Ботев“ съставът на „Янтра“. В двубой от 33-я кръг на първенството във Втора лига „ковачите“, които са пети във временното класиране, ще приемат втория – „Монтана“. Гостите, водени от бившия помощник треньор на „Янтра“ Танчо Калпаков, се представят много стабилно навън и от началото на втория полусезон имат пет победи и едно равенство в изиграните шест мача.
В последната си визита „Монтана“ удари с внушителното 4:0 в Благоевград третия в подреждането „Пирин“. „Ковачите“ са амбицирани да прекъснат тази добра серия на тима от северозапада. „Янтра“ от своя страна играе доста успешно като домакин от началото на календарната година и записа четири победи и едно равенство на „Христо Ботев“.
И за двата тима трите точки са важни. „Янтра“ се стреми към четвъртото място в класирането, което дава право на участие в бараж за влизане в Първа лига. На него във временното подреждане е „Дунав“ (Русе), който в този кръг ще приеме третия – „Пирин“. В битката за четвъртата позиция е и „Марек“ (Дупница), за когото предстои домакинство на „Спортист“ (Своге).
„Монтана“ пък иска да задържи втората позиция в класирането, която носи директна промоция в елита. Тимът на Танчо Калпаков има пет точки аванс пред „Пирин“ при оставащи 6 кръга до края на първенството. Габровският тим е с третото най-резултатно нападение в групата до тук, „Монтана“ пък е с най-солидната защита във Втора лига, допуснала само 13 гола в изиграните 32 мача. Част от нея е бившият играч на „ковачите“ Денис Динев.
В последните 11 изиграни мача между двата отбора на ниво Втора лига има паритет. И двата състава имат по 4 победи, а три срещи са завършили при равенство. Всичко изброено дотук прави двубоя изключително интригуващ. В състава на „ковачите“ за предстоящия сблъсък се завръщат Станислав Дюлгеров и Стилиян Тисовски, които изтърпяха наказанията си за червените картони, получени в предходното домакинство срещу „Несебър“.
И тази среща ще пропуснат възстановяващите се от трайни контузии Тони Иванов, Ивайло Михайлов, Димитър Видев и Цветелин Радев. Дамско присъствие ще има в съдийската бригада на срещата. Павлета Рашкова ще бъде на едната странична линия, а на другата – Красимир Миланов, и двамата от София. За главен арбитър е назначен Димитър Буров, също от столицата. Ролята на четвърти съдия ще изпълнява Владимир Кирилов от Плевен. Делегат на БФС ще бъде Радослав Славов от Велико Търново, а съдийски наблюдател – Георги Славов (Плевен).
Предвид извършващите се ремонтни дейности на стадион „Христо Ботев“, ще бъде въведена специална организация за достъп на стадиона. Мачът ще бъде предаван от „Диема спорт“ и по тази причина ВИП-паркингът до административната сграда на стадиона ще бъде затворен. На не го ще бъде разположен само ПТС на телевизията.
Тези, които до момента са имали достъп до паркинга по време на домакинските срещи на отбора, този път ще могат да спрат автомобилите си по ул. Баба Зара. На традиционния за габровската публика северен вход на стадиона също се извършва ремонт за обособяването на паркинг.
Въпреки моментните неблагоприятни условия, входът ще функционира нормално и ще приеме желаещите да наблюдават интригуващия двубой. Горният южен вход на стадиона ще бъде отворен само за гостуващите привърженици на „Монтана“.


Новини
Младежите на „Чардафон“ са шампиони на България

Качествената, последователна, целенасочена и упорита работа винаги носи резултат. Нов пример за това дадоха младежите до 19 години на „Чардафон“, които дочакаха своя голям момент и спечелиха шампионската титла на България.
След като завършиха трети в редовния сезон в ЗХС „Мизия“ и втори в зоналния финал, момчетата на Христо Данаилов продължиха възходящото си развитие и направиха най-силното си представяне именно когато беше най-важно – във финалите на държавното първенство за 2026 г., проведени в Бяла.
Тодор Кънев и съотборниците му вдигнаха шампионския трофей и сложиха край на 30-годишна „суша“.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Новини
Златен дубъл за девойките на „Бъки“


Отборът на ХК „Бъки“ при девойките до 19 години завоюва шампионската титла на страната, съобщи sport-gabrovo.com.
Така воденият от Веселина Златева тим направи златен дубъл за 2026 г., след като по-рано през годината триумфира и с Купа България в Бяла.
Финалите на първенството се проведоха в зала „Вълчо Даскалов“ в Хасково, където се срещнаха шестте отбора, показали най-добро ниво през сезона в двете групи – Северна и Южна.
Цялата новина можете да прочетете оттук.

Новини
СК „Хоуп“ Габрово се върна от Солун с четири титли

На международния турнир Octagon Grand Attack Balkan Open 2026 по бразилско джу-джицу, проведен в Солун, Гърция, отборът на СК „Хоуп“ Габрово постигна резултат, за какъвто цял клуб може да бъде горд. Шест млади спортисти поделиха помежду си седем медала – четири златни, два сребърни и един бронзов.
Пушечен старт за Габрово даде Йоан Илиев. В дисциплината No-Gi, категория U12 (10–11 г.) / +42 кг, той прекрачи тепиха с ясна мисия и я изпълни до край. Три поредни победи над съперници от Северна Македония и Гърция го изведоха до финала, а там той не остави съмнение кой е по-добрият. Злато.
Категорична беше и класата на Никалъс Василев. В No-Gi U14 (12–13 г.) / –42 кг той демонстрира хладнокръвие и техническа зрялост, несъответстваща на възрастта му. Никалъс прегази конкуренцията и взе заслуженото злато.
Специално предизвикателство беше поставено пред Мариян Петров – треньорският щаб го включи в по-висока възрастова група. Сериозен залог, но Мариян прие хвърлената ръкавица. Въпреки натиска той стигна до финала в No-Gi 14–15 г. / –66 кг, където сребърният медал остана да свидетелства за едно достойно представяне на момче с голямо бъдеще.
Лазар Рачков се бори на два фронта едновременно: и в Gi, и в No-Gi, категория U16 / –66 кг. В Gi финалът му се изплъзна и той завърши втори. Но в No-Gi Лазар не остави шанс на никого: безапелационно, убедително, балкански шампион.
Сред мъжете се открои Михаил Пашов. Категорията –70 кг е може би най-оспорваната, тук участват зрели, опитни спортисти от целия Балкански полуостров. Пашов мина през пет тежки срещи, преглътна умората и намери характер там, където другите се отказват. Резултатът: бронзов медал с истинска тежест.
Финалната точка постави Росен Синабов, който в No-Gi категорията за Майстори / 18–35 г. / –66 кг не даде и сянка шанс на опонентите си. Пълна доминация, балканска титла и поредно доказателство, че ХОУП е клуб с дълбочина: от детските категории до мъжете.
Успехите в Солун не са изненада за следящите клуба. Само месец по-рано, на SJJIFBF Gi & No-Gi Sofia Spring Open 2026 в зала „Локомотив“ – София, СК „Хоуп завоюва второ място в отборното класиране.

Зад резултатите стоят треньорите Даниел Илиев и Мирослав Няголов, чиято работа явно дава плодове. Габрово не просто участва на международната сцена, а се бори за върха.

-
Новинипреди 6 дниБлаготворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро
-
Културапреди 6 дниГлавният редактор на най-голямата информационна агенция в Индия посети „Етър“-а
-
Кримипреди 5 дниТрима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха
-
Новинипреди 6 дниСребро за Йоан Велчев от шахматния фестивал „Питагор Елит”
-
Културапреди 5 дниИсторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“
-
Любопитнопреди 4 дниЦъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)
-
Новинипреди 5 дниАрхивът припомни „Историята на Габрово и габровските въстания“
-
Културапреди 5 дниИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век







