Свържи се с нас

Новини

14 медала и отборен трофей за габровските джудисти

Published

on

Много силно представяне направиха възпитаниците на треньорите Георги Колев и Пламен Ангелов в 10-ото издание на открития турнир „Гладиатор оупън“ в Пловдив. Проявата за деца на възраст от под 8 години до 17-годишни привлече близо 700 състезатели от 49 клуба, сред тях и гости от Гърция и Украйна.

ДК „Габрово“ завоюва общо 14 медала и грабна купата за третото място в надпреварата при старшата възраст. При най-малките (до 8 години) клубът завоюва 6 отличия. Теодор Ненов с три победи се пребори за златото в категория до 34 килограма. Никол Якимова игра финал в категория до 22 килограма и заслужи сребърен медал, с бронз се окичиха Зорница Антова (22 кг), Борис Халкин (18 кг), Никола Петков (21 кг) и Даниел Цонев (27 кг).

Извън отличията останаха Кристиян Станев, Мартин Спасов и Иван Ангелов. В групата на 10-годишните (родени 2015/2016) се стигна до габровски финал при момичетата в категория до 28 килограма. Ива Халкин и Кристина Стефанова си пробиха път към финала. В двубоя за първото място победата бе за Халкин, а Стефанова се окичи със среброто.

Антон Антов (30 кг), Николай Петров (34 кг) и Борис Илиянов (38 кг) не успяха да се намесят в битката за местата на подиума. При 12-годишните (родени 2013/2014) отличие на клуба донесе Зоя Самотрясова. В категория до 32 килограма тя постигна победи над съпернички от София и Пловдив за място на финала, а в спора за златото отстъпи на състезателка от Сливен заслужи среброто.

Даяна Нистерова в категория до 40 килограма остана на крачка от медалите и зае пето място. При родените 2011/2012 година още две призови места донесоха Стефания Антова и Борис Терзиев. Стефания записа две победи и загуба в категория до 40 килограма и зае второ място.

На второто стъпало на почетната стълбичка се качи и Борис Терзиев. В категория до 73 килограма състезателят на ДК „Габрово“ постигна три победи над съперници от столицата по пътя си към финала, а в спора за златото отстъпи на Владимир Фукаров от „Раковски“ (Севлиево). Малко не достигна за медал на Матвей Ивах в категория до 38 кг. Той стартира с победа, последвана от загуба във втория кръг, но в репешажите записа нови два успеха. Във финала за трето място обаче Матвей отстъпи на Иво Тодоров от „Раковски“ (Севлиево) и остана пети.

С два златни и един бронзов медал, отборно трето място в групата на 17-годишните донесоха Александра Нистерова, Виктор Рачев и Йоан Шанов. Александра спечели златото в категория до 44 килограма при девойките, а Йоан беше безапелационен и с четири последователни победи завоюва първото място в категория до 73 килограма.

Братски дуел имаше в категория до 50 килограма, в която участваха близнаците Виктор и Атанас Рачеви. Виктор тръгна с победа, след това допусна поражение и във втория кръг от репешажите се изправи срещу своя брат, който пък отстъпи още на старта на съперник от Хасково. Двубоят между близнаците завърши с успех за Виктор, който в последствие с още една победа над съпернник от Варна си осигури бронзовото отличие, а Атанас остана 7-ми.

В общото комплексно класиране на турнира, от общо 43 клуба спечелили отличия, ДК „Габрово“ зае престижното 7-мо място с 4 златни, 5 сребърни и 5 бронзови медала.

Култура

Лауреатите на пленера по живопис гостуват с изложба в Икономовата къща

Published

on

На 16 юни, вторник, от 17.30 часа Исторически музей – Дряново открива в залите на Икономовата къща съвместна изложба с творби на художничките Севда Потурлян и Надя Петрова, носители на наградата на град Дряново за живопис за 2025 година.

И двете художнички са лауреати от миналогодишното издание на националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, който Исторически музей – Дряново и Община Дряново организират вече няколко години.

Споделяйки наградата, те спечелиха правото да представят своето творчество в Дряново през настоящата година. Предстоящата изложба предхожда провеждането на пленера и се явява естествен мост към творческата енергия на новите участници, създавайки обща духовна среда между художници и публика.

На 5 юли изложбата им ще отстъпи място на новото издание с творбите от тазгодишното издание на пленера, чието официално откриване е насрочено за именно за тази дата.

Севда Потурлян е родена през 1971 г. и завършва специалността „Илюстрация и оформление на книгата“ в Националната художествена академия. Реализирала е няколко самостоятелни изложби в страната и чужбина, участвала е в множество общи изложби, като нейните творби са удостоявани с награди от различни конкурси. Картините й са лично преживяване, емоция и страст, родени от първия допир с непознатия свят. В тях тя носталгично не желае да се раздели с времето на тишина и покой – с онази семейственост и близост, която облъхва детството с аромата на махленската неделна утрин.

Цветността е водеща и основополагаща в творчеството й: топлотата на колорита, богатството на баграта и наблягането на цвета определят нейния художествен вкус. Акварелните й творби са израз на душевност, в която детето все още вярва в героите от приказките. Те привличат зрителя магнетично, правят го съпричастен на емоцията на своя създател и го повеждат към далечен, цветен и приказен свят – онзи, който забързаният съвременник е оставил някъде в отминалото време.

Надя Петрова е родена през 1963 г. в Стара Загора. От 1996 г. се занимава с керамика, а от 2003 г. работи изключително в областта на живописта – в жанровете пейзаж и натюрморт. Участвала е в редица групови изложби и е организирала множество самостоятелни представяния. Активен художник с определен личен почерк и пластична идентичност, тя споделя своето творческо кредо: „Една форма може да бъде дърво, може да бъде къща, а може и да е просто произволна форма, която ми трябва композиционно, за да завърши идеята.“ Тази двойственост – между съзерцателно-абстрактното и конструктивното – е характерна за нейното изкуство.

Някои платна са по-пейзажни, други силно напомнят на конструктивизъм, при който, според самата авторка, архитектурата е сведена до „минимализъм на геометрични форми.“ Особено внимание художничката отделя на цвета, наричайки го „много лично нещо“: „Аз си позволявам понякога да работя в една по-студена гама, друг път в много топли или в черно-бели контрасти.“ Петрова не търси механично пресъздаване на натурата, а усещане: „По-скоро усещане за нещо рисувам. Правя си своя свят с някакво усещане.“

Изложбата на Надя Петрова и Севда Потурлян в Икономовата къща може да бъде разгледана от 16 юни до 5 юли 2026 г.

Зареди още

Крими

ГДБОП задържа тревненец заради порно с деца

Published

on

ГДБОП задържа мъж от Трявна, на 39 години с инициали А.Н., заради разпространение на порнографски материали, за създаването на които са използвани малолетни и непълнолетни деца.

Специализираната операция е била проведена от антимафиотите на територията на област Габрово днес, 11 юни.

Полицейските действия са предприети в рамките на провеждаща се международна операция Mariposa на фондация Child Rescue Coalition.

Действията по разследването са извършени под надзора на Териториално отделение – Трявна към Районна прокуратура – Габрово.

При претърсване в жилището на задържания е намерена и иззета компютърна конфигурация, съдържаща 77 GB порнографски материали – видеоклипове и фотографски изображения, за създаването на които са използвани ненавършили 18-годишна възраст лица или които изглеждат като такива.

Оперативната работа по разкриването на случая е била проведена от ГД БОП – Велико Търново и координирана с прокуратурата на поредица от работни срещи.

Лицето е задържано за срок до 24 часа по Закона за МВР. Работата по случая продължава. Предстоят разпити на свидетели и назначаване на техническа експертиза на иззетите компютърни данни.

Зареди още

Крими

Двама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка

Published

on

Мъж на 63 години и жена на 52 години са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка. Ранените са били транспортирани в столичната УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.

Инцидентът е станал вчера, 10 юни, малко преди 15.00 часа в севлиевското село Крушево.

По първоначални данни произшествието е възникнало вследствие на техническа неизправност на газовата бутилка.

Огънят е причинил материални щети. В ликвидирането на произшествието са участвали два противопожарни автомобила и четирима служители на РСПБЗН-Севлиево.

По случая е образувано досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица