Свържи се с нас

Култура

Валя Балканска ще открие фестивала „Семе българско“

Published

on

Единадесет срещи с единадесет будители, единадесет тематични зони и още толкова ателиета за деца и възрастни, безценни разговори с пазителите на българските традиции, зелени активности и музикални предизвикателства. Това са само част от инициативите, които предлага единадесетото издание на обичания от всички Национален фестивал „Семе българско”, организиран с подкрепата на Община Севлиево. 

Начало на тазгодишната фестивална приказка ще даде космическият глас на България – Валя Балканска, под съпровода на гайдаря Петър Янев, за да се чуе надалече, че в Севлиево, на 26 и 27 април, от кълна до върха – все е българско! 

На сцената ще видим още: звездата на родната ни естрада Йорданка Христова, ансамбъл „Загоре”, Йордан Петев от „Гласът на България” + Live band, ансамбъл „Развитие”, оркестър „Севлиево”, ФТА „Боженци”, трио „Звън”, ТК „Хопни ми, тропни ми”, много самодейни фолклорни и поп изпълнители. Фестивалната програма включва прожекция на световно известния филм на режисьора – историк Любомир Радев „Долината на тракийските храмове”, както и представяне на интерактивния спектакъл „Школото” с Диян Павлов – Джими.

В Средището на будителите ще ни очакват: родовият терапевт Аида Марковска, учителят Димитър Гилев, дърворезбарят Уста Дарин, доц. д-р Катя Узунджалиева от Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, режисьорът-историк Любомир Радев, писателката, която разкрива „дълбините на душата” Румяна Халачева ще ни разкаже повече за мисията на гласовото „ЯТ” от свещената глаголица, вещият тъкач майстор Миглена Чаталова –  за нишките на живота свише, Радина Велчева – създателката на фондация „Искам бебе”, за да си поговорим за фундаменталната потребност да бъде съхранен българският генофонд, за силата на родовата памет, за гласа на корена и още много други теми.

А гласът на съвременния българин ще може да бъде чут в специално обособената зона „Гордост българска”. В нея всеки гост на фестивала ще може да застане пред камера и да сподели с какво свързва името „България” и кое ни дава повод за лична и национална гордост. Изречените добри думи и послания ще се превърнат в основа на едноименен видеоклип, посветен на единадесетото издание на фестивала. 

„Домът за семена” отново ще е с отворени врати, за да открият посетителите любимите семена на български сортове зеленчуци, цветя и зърнени култури. Отворени за всички гости ще са редица тематични зони като „ДОБРОдарие“, обединяваща благотворителни щандове и томбола с благородна кауза, „Родно” – представяща изделия с българска бродерия, музикални инструменти и др., „Харно”, която ще предлага практични вещи от родния бит, „Китно” –  за цветя, разсади и декоративна растителност, „Ръкотворие” – демонстрация на занаяти като грънчарство, тъкачество, хлебопекарство, Фермерски пазар „ОТ БГ” – пълен с изкушаващи пчелни, млечни и месни продукти, плодове и зеленчуци, с гарантиран български произход.

И тази година във фестивала  се включват представителите на фондация „Гората БГ”, които ще раздадат  дръвчета. Богата програма е предвидена за най-малките посетители: забавно-образователни игри в зоната на Природен парк „Българка”, тематични ателиета с подкрепата на „Хитачи” за рисуване с японската техника „Ебру, за изработка на хвърчила, свещи и на чаровните Чичко Тревичковци, месене и печене на хлебчета с „Дар Лимец”, и още, и още.

Два дни ценно знание, българска музика и фолклор, родни вкусове и традиции. 26 и 27 април, парк „Казармите” – Севлиево. Вход свободен!

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица