Свържи се с нас

Култура

20 години кино в Севлиево

Published

on

Народно читалище „Развитие-1870” празнува 20 кино години в Севлиево. По този повод в седмицата от 28 март до 3 април ще бъдат прожектирани три водещи български филма: „Васко и цигулката” – документален, „Триумф” – черна комедия, „Безветрие” – драма, с преференциални цени на билетите – 9.00 лв.

Всички малки посетители на прожекциите на „Снежанка” – приключенски, драма, ще получат безплатна кутия с пуканки. 20-тата кино годишнина ще бъде отбелязана навръх 1 април 2025 г. с официално събитие за основателите, дарителите, благодетелите, партньорите и приятелите.

По програма е предвидена официална част и прожекция на „Васко и цигулката” – документален филм на Лора Крумова и Мария Йотова за живота на концертмайстора на Кралската опера в Лондон. Събитието е с вход – покана, комплимент за хората с принос в Севлиево да има кино. Архивите говорят за паметната дата 1 април 2005 година.

Прецедент – отваря врати единственото в страната читалищно кино. С финансовата и логистична подкрепа от Бизнес сдружение „Севлиево XXI век” и със съдействието на Община Севлиево е проектиран и изграден нов модерен киносалон в сградата на Народно читалище „Развитие-1870”.

Възродена е една стара традиция за срещи със седмото изкуство. След години киното е изправено пред проблем – навлизат нови технологии и все повече от филмите се изпращат в България не на лентов, а на цифров носител. Преценявайки, че киното е необходимост за града, отново Бизнес сдружение „Севлиево XXI век” провежда мащабна дарителска акция, с подкрепата на Сдружението на жените „Надежда 2001”, отделни физически и юридически лица и граждани, любители на филмовото изкуство.

В основата на инициативата отново е инж. Красимир Копчев. Със събраните средства се закупува и дарява на читалището цифрова кино машина „SONI SRX 220”, втора употреба. Така на 18 декември 2012 година се открива новата техника на Кино „21 век”.

„В България читалищата са 3500, но читалищно 3D кино има само в Севлиево” – това казва председателят на Съюза на народните читалища в България Николай Дойнов на тържественото откриване на модерното оборудване. Цифровата и 3D техника привличат нови зрители и посещаемостта се увеличава в пъти.

През 2013 година Кино „21 век” получава награда от конкурса АГОРА за най-успешна гражданска инициатива, реализирана от читалище и то при конкуренция с още 40 проекта. През 2015-2016 г. отново се появяват проблеми с техниката. На 15 септември 2017 година Народно читалище „Развитие-1870” кандидатства по проект за безвъзмездно финансиране по Програмата за развитие на селските райони и оборудва киното с цифрова и 3D техника.

Днес Кино „21 век” предлага на зрителите от Севлиево и общината да гледат всички световни кинопремиери едновременно със зрителите от цял свят в модерна и уютна зала, отговаряща на всички съвременни изисквания. Изкуството завинаги ще си остане израз на стремежа на човека към усъвършенстване и себеопознаване. Филмовото изкуство е част от културата на всяка една страна и сред водещите в съвремието.

Изживяването пред големия екран е неповторимо, завладяващо, вдъхновяващо.

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица