Новини
„Янтра“ разтопи „шоколадите“

Категорична домакинска победа постигна отборът на Янтра в 27-я кръг от първенството във Втора лига. На стадион „Христо Ботев“ габровският тим се наложи с класическото 3:0 над борещия се за оставане в групата тим на Спортист (Своге) и вече е само на 3 точки от четвъртата позиция, която осигурява участие в бараж за изкачване в Първа лига.
Янтра показа, че неприятното поражение в Добрич в миналия кръг е плод на лошо стечение на обстоятелствата и с много битка и раздаване на терена стигна до категоричен успех над коравия тим на Спортист, който дойде за да открадне нещо в Габрово, но без наказания Мартин Тошев.

Съставът ни пропусна първата чиста голова възможност в 22-ата минута. Христо Митев беше изведен отляво от Станислав Дюлгеров и пусна остър пас в малкия пеналт, но Денислав Ангелов и Мартин Райнов си попречиха взаимно и топката излезе в аут. В 26-ата минута „ковачите“ направиха заучено изпълнение на пряк свободен удар, след което Денислав Ангелов беше повален в наказателното поле, но реферът от столицата прецени, че няма основания за дузпа.
Съставът на Спортист създаде добра голова ситуация в 31-ата минута. Георги Пашов центрира отдясно, а нисичкия Алехандро Гонсалвеш засече с глава на задната греда но в аут. В 38-ата минута Христо Митев овладя топката по тъч линията, а гостите решиха, че тя е излязла и за момент спряха да играят. Съдийски сигнал обаче не последва. Янтра разви атаката и след удар на Мартин Ганчев и рикошет в бразилеца Жозе Нето, топката отново се оказа в краката на Митев, който отблизо реализира за 1:0.

До края на полувремето двата състава отправиха по един слаб удар. Димитър Законов стреля от пряк свободен, но не затрудни Християн Василев, Петър Казаков също не успя да намери най-добрия си завършващ удар в 45-ата минута и изпрати топката в ръцете на Петър Дебърлиев.
През втората част тимът от Своге опита натиск, но Янтра действаше организирано и стоеше добре в дефанзивен план. В 50-ата минута столичният рефер Иван Иванов подмина още една ситуация, в която можеше да отсъди наказателен удар в полза на „ковачите“. Мартин Ганчев проби отляво и пусна пас към Велислав Василев, който при удара получи остро влизане в краката от Кристиян Христов и изпрати топката право в ръцете на Дебърлиев.

Последва слаб шут над габровската врата на британеца Леон Мур и добра възможност пред венецуелеца Алехандро Гонсалвеш, който обаче се забави, за да си нагласи топката на удобния си ляв крак и ударът му беше париран. В 64-ата минута Христо Митев беше близо до второ попадение. Той пое пас от Станислав Дюлгеров с гръб към вратата и стреля с обръщане, но право в ръцете на вратаря.
Пет по-късно Велислав Василев получи нова отлична възможност да шутира към вратата на Спортист и втори път не успя да преодолее стража на гостите. В 74-ата минута южноафриканецът Клифърд Ярен шутира над вратата на Янтра и това беше проследната добра възможност за „шоколадите“ да се върнат в мача. 10 минути преди края на редовното време Денислав Ангелов получи хубав пас зад защитата от Петър Казаков и принуди Георги Иванов да го фаулира в наказателното поле. Дузпа. Мартин Райнов застана зад топката и с хладнокръвно изпълнение вкара гола на успокоението за Янтра.

В 83-ата минута Иванов като по чудо не си отбеляза и автогол, след прострелен пас на Ангелов и само добрата реакция на Дебърлиев предотврати трети гол. Той все пак падна в последната 90-та минута. Класиката оформи със самостоятелен пробив влезлият като резерва Емо Колев. „Седмицата“ на „ковачите“ се пребори за една изритана от Цветелин Радев напред топка, преодоля Георги Иванов и излезе очи в очи с Дебърлиев, след което го матира с точен удар в долния десен ъгъл за 3:0.
След нулевото равенство на Дунав при визитата на Струмска слава и загубата на Марек от Пирин у дома с 0:1, Янтра вече е само на 3 точки от четвъртото място. В 28-я кръг Янтра ще гостува на отбора на Фратрия, който пък изненадващо победи лидера Монтана като гост с 1:0 и го свали от първата позиция във временното класиране. Двубоят е следващата събота, 29 март, в Албена.


Икономика
Област Габрово продължава да се топи: Всеки трети жител е пенсионер

*Автор на използваното фоново изображение е Светломир Христов.
Област Габрово продължава да губи население с тревожни темпове, а демографската картина в региона става все по-тежка. Това показват данните за 2025 година, оповестени от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“, според които областта вече е сред най-застаряващите в цялата страна.
Към края на миналата година жителите на областта са 92 722 души, с 1 095 по-малко спрямо година по-рано. Зад сухата статистика обаче се крие далеч по-сериозен проблем, а именно, че бързото застаряване и свиване на населението поставя под въпрос бъдещото развитие на региона.
Данните показват, че над 30% от хората в областта са на възраст над 65 години. Това означава, че почти всеки трети жител е пенсионер. По този показател Област Габрово е на трето място в страната, изпреварвана единствено от Област Видин и Област Смолян.
В същото време децата до 15-годишна възраст са едва 11.5% от населението. Средната възраст в региона вече достига 49.6 години, стойност, която ясно показва задълбочаващото се демографско остаряване.
Особено тревожна е ситуацията с трудоспособното население. На всеки 100 души, които излизат от пазара на труда, се падат едва 58 млади хора, които тепърва навлизат в него. Този дисбаланс поставя сериозни въпроси пред бизнеса, икономиката и устойчивостта на социалната система през следващите години.
Продължава и спадът при раждаемостта. През 2025 година живородените деца в областта са по-малко спрямо предходната година, а средният брой деца, които една жена ражда през живота си, пада до 1.66. Това остава далеч под нивото, необходимо за естествено възпроизводство на населението.
Въпреки че смъртността бележи лек спад, тя остава изключително висока – 20.7 промила. По този показател областта отново е сред първенците в негативната национална статистика.
Най-тежка е картината в Трявна, където повече от една трета от населението е над 65 години. Най-благоприятна остава структурата в Севлиево, макар и там тенденцията също да е негативна.
Демографските процеси в Област Габрово от години вървят в посока на обезлюдяване, но новите данни показват, че кризата вече придобива критични размери. Все по-малко млади хора, все по-възрастно население и все по-сериозен недостиг на работна сила. Това е реалността, пред която регионът е изправен днес.

Любопитно
Севлиево отново ще бъде част от Coca-Cola The Voice Турнето

Ново име с нов вайб, шест града в цялата страна, едни от най-популярните български музикални артисти и специалното участие на световната звезда в социалните мрежи Andrew Wave aka Red Carpet Boy. Това са само част от акцентите в Coca-Cola The Voice Турнето 2026, което стартира на 29 май за първи път от столицата – на паркинга на зала „Арена София“.

Специално за началото на музикалната обиколка тази година в България пристига сензацията в социалните мрежи Andrew Wave aka Red Carpet Boy с близо 30 милиона последователи, който ще бъде част от старта на турнето.

На сцената ще се качат едни от най-популярните български артисти – Криско, Torino & Pashata, Атанас Колев, TITA, Алекс Колев, Tino и FYRE. За силно начало във всеки град ще се погрижат Remi Toin, DJ Theo и Nasi Svej, а Ник Николаев ще добави допълнителна енергия с барабаните си. Активностите в София ще започнат още от 15:00 часа с много изненади и награди. Hype the Vibe е слоганът на тазгодишното издание, с който организаторите представят обновена концепция и още по-силен фокус върху изживяването на публиката.

В центъра ще бъдат феновете, превръщайки турнето в най-голямото събитие на лятото за музика, споделени моменти и емоции. Освен концертната част, Coca-Cola The Voice Турнето 2026 ще предложи и мащабна зона с активности във всяка от локациите – специално създадени пространства, които канят посетителите да станат част от вайба на събитието.

Сред тях са интерактивни фото и видео инсталации, в които феновете могат буквално да „влязат“ в света на Coca-Cola и музиката, зони за танци и много други. Допълнителен акцент ще бъдат специалните бранд изживявания, включително зона за мърч, семплинг пространства и впечатляващ цепелин, който обещава да се превърне в разпознаваем символ на турнето и да създава допълнителна атмосфера във всеки град.

След старта в София Coca-Cola The Voice Турнето 2026 ще премине през Пазарджик – 19 юни, Варна – 15 юли, Бургас – 18 юли, Севлиево – 4 септември. За първи път големият финал ще бъде в Пловдив – на 11 септември. Поредна година в партньорство с Екобулпак турнето е насочено към отговорното и устойчивото провеждане на събития.

Coca-Cola The Voice Турнето продължава да се утвърждава като една от ключовите летни платформи за музика и Gen-Z култура в България, която събира артисти, публика и градове в общо изживяване, изградено от енергия, емоция и свързаност. Създадено през 2010 г. като Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour, то се утвърди като символ на лятното музикално настроение в България.

В продължение на 15 години турнето събира на една сцена утвърдени имена и нови музикални таланти, подкрепя българската музикална сцена и създава жива връзка между артистите и публиката. Повече информация, ексклузивни кадри и новини може да откриете на Facebook страницата на The Voice Radio & TV Bulgaria, както и в Instagram профила The Voice Radio & TV Bulgaria.

Новини
ЖБД „Майчина грижа“ организира благотворителен кулинарен базар

Женското благотворително дружество „Майчина грижа“ организира благотворителен кулинарен базар, който ще се проведе днес, 15 май, от 11.00 часа. Събитието ще се състои в района до църквата „Успение на Пресвета Богородица“ в Габрово.
Инициативата има за цел да събере средства за отпускане на еднократни парични награди на петима зрелостници с отличен успех, които се намират в затруднено финансово положение.
Подкрепените ученици са от пет учебни заведения: ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, Национална Априловска гимназия, ПГТ „Пенчо Семов“, ПТГ „Д-р Никола Василиади“ и СУ „Отец Паисий“.

Посетителите на базара ще могат да избират от богато разнообразие от домашно приготвени храни: баници, питки, кексове, агнешки специалитети, щрудели, сладки и солени мъфини, курабии, шоколадови изделия и още много кулинарни изкушения.

Организаторите отправят покана към всички жители и гости на града не само да посетят събитието, но и да се включат активно, като дарят свои кулинарни продукти за базара. С инициативата си от „Майчина грижа“ призовават обществеността да подкрепи младите хора, които предстои да поемат по своя нов житейски път.

-
Кримипреди 6 дниЩе ескалира ли напрежението в Габрово заради протестите?
-
Новинипреди 6 дниБаражът е близо: „Янтра“ приема опасния „Вихрен“
-
Икономикапреди 4 дниФермерски пазар в сърцето на Габрово
-
Кримипреди 5 дниМВР започва проверка на Областната дирекция в Габрово
-
Кримипреди 4 дниЕдин от биячите, участвал в побоя на ул.“Митко Палаузов“, остава в ареста
-
Новинипреди 4 дниС две купи и с два златни медала се завърна Кристиян Василев
-
Новинипреди 3 дниКристина Сидорова е новият областен управител на Габрово
-
Новинипреди 5 дниКметът на Габрово излезе с позиция във връзка с протестите






