Свържи се с нас

Новини

1200 зрители и 9-членно жури определиха събитието на Габрово в
областта на културата

Published

on

Чрез своите номинации габровската публика определи списъка на събитията, оставили емоционален отпечатък в сърцата и умовете ни през миналата 2024 година. Ежегодният конкурс „Събитие в областта на културата” в Габрово „преброява” творческите инициативи, родени в Габрово, като се стреми да отличи онези, които заслужават поощрение и подкрепа.

Макар и скромна, и този път наградата на Клуба на будителите към Народно читалище „Будителите 2017” ще бъде връчена на победителя като вид финансов стимул да привлича все повече почитатели на своята фантазия и можене.

И тази година предложените събития, 15 на брой, са различни, несъпоставими и запомнящи се за все по-голям кръг от хора, в зависимост от предпочитанията и вкусовете им.

Визуални творби и изложби, театрални постановки за деца и възрастни, концерти, благотворителни инициативи, фестивали, годишнини… За различните творчески прояви гласуваха повече от 1 200 човека, предимно в социалните мрежи. Може да се предполага, че гласовете на младите са определили фаворитите в този конкурс.

Кои са те, ще стане ясно по време на официалната церемония за връчване на ежегодните награди. Тя ще се състои на 13 март в четвъртък от 18.00 часа в Художествената галерия „Христо Цокев” в Габрово.

Трябва да отбележим, че за оценка на предложените събития работи и жури от 9 човека – хора, ангажирани с творческите процеси в града и представители на различни институции с отношение към културата. Както всяка година, читалището организатор ще обяви и връчи персоналната награда „Будител на годината” на личност, която има принос към духовния живот на града.

Настоятелите на читалището избират обикновено измежду няколко предложения и понеже изборът винаги е много труден, с гласуване се решава по какъв повод и на кого да бъде присъдена наградата. Досегашни нейни носители са били д-р Павлина Хинкова, Лъчезар Захариев, Петър Тоцев, дружество „Майчина грижа”.

За втори път Областният управител на Габрово ще отличи събитията в областта на културата, проведени в четирите общини. На чаша вино гостите на церемонията ще поздравят тазгодишните отличени и ще слушат изпълнения на изпълнителите от ДФА „Габровче” и Ансамбъл Габрово.

Новини

С нов екип Янтра ще търси първи точки в новото първенство

Published

on

Янтра посреща състава на Монтана в третия кръг от първенството в Mr Bit Втора лига. Двубоят е днес, 11 август, на стадион „Христо Ботев“ с начален час 20.00. Непосредствено преди срещата „ковачите“ представиха новия си екип, с който ще преследват победите в шампионата.

Основният му цвят е зелен, с бели елементи по яката и ръкавите. За представянето бяха направени ефектни снимки в ковашката работилница на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ – място, което по естествен начин допълва символиката около прозвището на габровския тим.

След двата злополучни мача в началото на първенството Янтра няма друга алтернатива освен да търси победата срещу Монтана. В състава се завръщат няколко важни фигури и това може да даде необходимия импулс на „ковачите“.

Тони Иванов изтърпя наказанието си от два мача, наложено му след баража за влизане в Първа лига срещу „Септември“ (София), и ще бъде на разположение на старши треньора Борислав Стойчев. В отбора се завръща и Константин Иванов, който ще оформи добре познатия тандем с Асен Георгиев в центъра на защитата. Възстановен е и левият бек Александър Георгиев, пропуснал гостуването на „Етър“.

В състава на изпадналия от Първа лига тим на „Монтана“ от това лято са двама офанзивни футболисти, носили екипа на „Янтра“ – Велислав Василев и Олджай Алиев. Старши треньорът на гостите Божо Джуркович няма да може да разчита в предстоящата среща на титулярния си вратар Васил Симеонов, който е измъчван от стара травма в рамото. Вместо него под рамката ще застане Юлиян Весков, а юношата на клуба Никола Кръстев ще бъде на резервната скамейка.

Трайно контузени в редиците на гостите са Джан Хасан, Ивелин Георгиев и Владислав Цеков-Каската. Полузащитникът Стефан Каменов получи травма при домакинската победа над „Несебър“, но тя не се е оказала тежка и той ще бъде на линия за мача в Габрово.

Съдийството на срещата е поверено на Кристиян Тодоров от Варна. Ще му асистират Димитър Димитров (Варна) и Християн Симеонов (Разград). За четвърти арбитър е назначен Красимир Кръстев от Шумен. Радослав Славов от Велико Търново ще бъде делегат на срещата, а представянето на съдийската бригада ще оценява Красимир Василев от Русе.

Зареди още

Новини

Бреговете на Янтра до спортната зала ще бъдат укрепени и с изцяло нова визия

Published

on

Одобрен е проектът за укрепване на бреговете на река Янтра, с който Община Габрово кандидатства по процедурата за превенция и управление на риска от наводнения, съобщи кметът Таня Христова.

„Това е ключова стъпка, която ще ни помогне да направим градската среда в Габрово по-сигурна, по-зелена и по-красива“, коментира Христова.

Участъкът между мостовете на ул. „Д-р Никола Василиади“ и ул. „Христо Ботев“ е едно от най-чувствителните места по поречието на Янтра. Сега има възможност да бъде преобразен чрез комбинация от инженерни решения и природосъобразни мерки, които едновременно защитават от високи води и възстановяват естествения характер на реката.

„Ще укрепим бреговете, ще оформим тераси, ще засадим растителност, ще запазим наносните острови и ще създадем нови пешеходни зони и зелени пространства. Тази трансформация е част от нашата интегрирана концепция за устойчиво развитие- съчетание между защита от рискове, екологични подобрения и нови възможности за крайречното пространство“, допълва Таня Христова.

С осигурения бюджет от над 2,2 млн. евро по Програма „Околна среда“ и вече гарантираното финансиране по Програма „Развитие на регионите“ ще може да се реализира цялостната визия за модерна, достъпна и природосъобразна крайречна зона.

„Това няма да е просто инфраструктурна дейност, а стратегическа инвестиция в бъдещето на нашия град и в качеството на живот на хората“, добави кметът на Габрово.

Зареди още

Новини

Изграден е STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в ПГТ – Габрово

Published

on

Проект №BG-RRP-1.015-1805-C02 „Въвеждане на иновативни методи на образование и обучение чрез изграждане на училищна STEM среда“ 

Завърши надграждането на STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово.

Към четвъртия етаж с реновираните и модерно оборудвани кабинети по биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, математика, мултифункционалното открито пространство за презентации и изяви, „островите“ за екипна и проектна дейност, бе присъединен третият етаж на сградата за изграждането на шест високотехнологични, оборудвани класни стаи.

Новите технологии ще дадат възможност на учителите да подготвят атрактивни интегративни уроци, в които учениците да участват активно и развиват умения в дигитална среда.

Във ВОСКС учениците ще се обучават по математика и информатика, икономически дисциплини, география и история.

Оборудвана е и лаборатория за практически изследвания. Основното оборудване включва, 3D принтер и скенер, плотер, виар очила, подвижен екран с вграден компютър, преносими компютри, тъч скрийн екрани.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица