Свържи се с нас

Новини

Габрово доказа, че доброто няма граници!

Published

on

На 9 март Габрово показа, че когато доброто е кауза, няма пречки и ограничения. Огромният интерес и съпричастността към благотворителния концерт, в подкрепа на Краси, доведоха до нещо изключително – в зала „Възраждане“ не се проведе един, а цели два концерта. И двата пред препълнена зала, изпълнена с любов, надежда и човечност.

Програмата беше впечатляваща и докосна сърцата на всички присъстващи. На сцената се изявиха обичани и емблематични артисти, които с изкуството си направиха вечерта незабравима. Невероятните ансамбъл “Българе” разтърсиха залата със своите танци, пренесли духа на българските традиции.

ФА “Сивек” и ДФА “Габровче” изпълниха сцената с топлината на родния край и накараха сърцата на всички да туптят в един ритъм. Особено вълнуващ момент бе появата на

Христо Димитров – създателят на ансамбъл “Българе”, който за първи път от 5 години насам се качи на сцената. Той направи този емоционален жест именно за каузата на Краси, а присъстващите го посрещнаха с бурни аплодисменти. Публиката бе омагьосана и от изпълненията на Петя Понева – финалистка от „Гласът на България“, и Йоана Ненова – ученичка от Габрово, които плениха всички със своите гласове.

Цвятко Цвятков и 12-годишният Виктор Дюлгеров внесоха магията на гайдата, а изпълнените от Микаела стихотворения разчувстваха до сълзи мнозина в залата. Вълшебството на вечерта бе запечатано в кадри от Радослава Кунчевска, а водеща на събитието бе Симона Харачерева.

Благодарение на добротата и съпричастността на хората, общата събрана сума от двата концерта възлиза на 23 778 лв. – доказателство, че заедно можем да правим чудеса. Габрово още веднъж показа, че когато сърцата бият в един ритъм – ритъма на доброто – няма невъзможни неща.

Култура

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

Published

on

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.

В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.

Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.

Зареди още

Култура

Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Published

on

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.

Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.

При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.

Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.

Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.

Зареди още

Новини

Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!

Published

on

„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.

Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.

Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.

„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.

Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица