

Култура
Кукленият театър представя „Прометей“

Провокативен спектакъл с много музика на живо и невероятно послание към модерния човек, в което участва цялата трупа на Държавен куклен театър – Габрово, се създава единствено при финансова стабилност и добре развита мениджърска политика.
Е, екипът на ДКТ-Габрово го направи. Създаде продукт за тийнейджъри и възрастни, който не е комерсиален, а предизвиква експлозия от размисли и страсти в зрителя. Създава самочувствие и увереност в артистите, че са достигнали етапа на преодоляване на традиционното търсене от страна на публиката в пазарен смисъл.
Авангардният млад режисьор, Любомир Колаксъзов, станал част от екипа на ДКТ-Габрово през изминалия сезон, е готов за премиера с култовото заглавия, поставено за първи път в България – „Прометей“ по мотиви от античния мит за Прометей! Това се случва малко след премиерата му на спектакъла – „Нечовек“ през февруари в Народен театър – София.
В отделните роли са актьорите – Алекса Манчева, Красимир Димитров, Виктория Василева, Янна Генчева, Анна Верховска, Павел Кинчев, Радостина Андреева и Петър Гайдаров.
Идеята за реализацията на античен текст в кукления театър е търсена от директора на театъра Алфидин Ахмедов не самоцелно, а като етап от развитие на трупата, преодолявайки характерния изказ на речта при творческия процес. Първоначално той предлага на режисьора „Антигона“. Преминавайки през различни текстове и заглавия при разсъждения в колаборация с режисьора се достига до идеята да се създаде непоставеното заглавие до момента в България – „Прометей“.
За тази цел е необходима качествена драматургия на конкретния мит. Драматургът – д-р Ина Божидарова, автор на множество текстове за театър, отличена с награди за това, откликва на предизвикателството поставено от режисьора, да се напише специално драматургичен текст, предназначен единствено за трупата и индивидуалността на всеки от актьорите в нея.
Постановката на ДКТ-Габрово и постановъчният екип от творци със сериозни автобиографии зад гърба си, е реализирана на два етапа в продължение на два месеца, през които представленията в турне са сведени почти до минимум, за да се създаде комфорт по време на творческото създаване. Етапите се формират като – лабораторен и репетиционен, като фазата на упражненията, заложени в двата периода не е спирала, което не е просто самоцел, а опознаване на текста търсене на експресия по посока на посланието на сюжета и творческите виждания на постановъчния екип.
Добромир Кисьов – младата надежда в българската музикална култура е създател на музикалната партитура в спектакъла. Освен автор на театрална музика, маестрото създава и филмови партитури. Като инструменталист е носител на редица награди от международни и национални конкурси. Концертира в Академичния симфоничен оркестър, Софийска Филхармония, „Симфониета“ – Враца и други формации извън страната.
Сценографията и костюмите са дело на талантливата Елена Цонкова, която с ефирност и изчистени форми, посредством знакови елементи, внедрени в сценичната среда, допълва яркото послание, което се разкрива пред публиката още в първия момент.
Срещата на зрителя с античността и непосредствената обвързаност на постановката с учебния план на образователната система по Български език и литература и афиша на театъра е напълно мениджърски подход при съставяне на репертоара, с цел яркото представление да достигне до максимален брой почитатели и да отрази в тях днешното послание на театъра.
Премиерните дати са 6 и 7 март от 18.00 часа.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“