Свържи се с нас

Култура

„Аз съм Българка!“ с официална премиера на своята четвърта част

Published

on

На 1 март от 12.30 часа в атмосферата на Регионален етнографски музей на открито „Етър“ над Шарланджийницата в Габрово ще се състои представянето на дългоочакваната четвърта част от Национален проект „Аз съм Българка!“. Премиерата е посветена от нейния автор на Габрово, музея, както 165- годишнината от обявяването на Габрово за град.

Стартът на снимките на следващата част от проекта бе през 2023 година. До началото на снимачния процес авторът и продуцент Радослав Първанов се зае да осъществи една дълго отлагана във времето идея – да заснеме поредица с битовите занимания на българката от миналото в автентична атмосфера и с всички изпипани детайли около обичаите и традициите на тези домашни дейности.

Естествената среда за тези снимки бе задължителна, а локациите за това начинание в България не са много. Вероятно вече се досещате накъде поведе сърцето габровеца – към едно уникално по рода си място, отдавна наредило се сред визитните картички на нашата Родина. Регионален етнографски музей на открито „Етър“ в Габрово, в лицето на директора проф. д-р Светла Димитрова и целият отдаден на българската кауза екип музейни работници, предоставиха своето специално домакинство за осъществяването на тези снимки.

В четвъртата част на проекта – „Аз съм Българка! – Пазителка на дома“ посетителите ще видят подреждане на трапезата за Бъдни вечер, плетене на вълнени терлици, предене на вълна с хурка, бродиране на шевици, наливане на вода и пренасянето ѝ в менци с кобилица, миене на икона за Богоявление, свиване на венци за Лазаровден, тъкане на хоризонтален стан, разресване на косите и сплитане на плитки, плетене на мартенички, боядисване на прежда с естествени багрила, замесване и изпичане на хлябове и козунаци за Великден, боядисване на великденски яйца с естествени багрила и билки, приготвяне на „бял мъж“ (ястие, типично за Петровденската обредност), приготвяне и изпичане на Гергьовденски хляб, приготвяне на боб в гърне, тъкане на вертикален стан, Гергьовденска люлка, връзване на китки с нишан за гадаене на бъдещ съпруг, тъкането на колан на кори, белене на царевица, биене на масло и приготвяне на туршии.

„Тези 23 традиционни занимания, заснехме заедно с 11 фолклорни модели, избрани със специален кастинг. Във времето проектът ни си сътрудничи успешно с РЕМО „Етър“, чиято атмосфера бе фон на няколко сюжета от различните части на Национален проект „Аз съм Българка!“,“ споделя авторът и продуцент Радослав Първанов и продължава – „лицето на нашата общност от родолюбиви млади хора, е в лични и професионални отношения с тази културна институция повече от 15 години. Сработването между нашите екипи стана естествено и РЕМО „Етър“ прие радушно едногодишното заснемане на идеята на своя територия. В прегръдката на китната широколистна гора и под ромоленето на река Сивек, вдишвайки специфичния с аромата си въздух на това място, в месеците от ранна пролет до ранна есен заснехме „Аз съм Българка! – Пазителка на дома“, посочват още от екипа на проекта.

Достойнството на просветената и просвещаваща млада жена, ценностите на нейното възпитание, даряването с живот, отглеждането на рожби, грижата за дом, прехрана и добитък, иконичното преклонение пред нежността и силата на женския дух са водещи в нашата мисия. Така авторът Радослав Първанов реши да прибави действие към статичните образи, познати от трите части на Национален проект „Аз съм Българка!“.

Четвъртата част естествено допълва първата, втората и трета части, създадена и промотирана от младия творец в периода 2016-2024 година. След изключителния успех на националния проект, представен над 100 пъти пред широка аудитория на места като Народното събрание на Република България, Милано, Китай, Лондон, „Двореца“ в Балчик, Габрово, Трявна, Велико Търново, Харманли, Копривщица и други български градове, като през лятото на 2018 година изложбата му напуска пределите на страната, за да вземе участие в четвъртото издание на събора на сънародниците ни в чужбина „На мегдана на другата България“ и Седмицата на фотографията в Милано.

Оригиналната идея на младия габровец да разкаже за България по един различен, неправен до момента начин е високо оценена от съгражданите му и отличена с наградата „Събитие на годината в областта на културата в Габрово за 2017 година“. Но замисълът на ентусиазирания творец да реализира пълна картина на родината чрез красивия иконичен образ на младата българка не може да бъде изпълнен със заснемането само проект в три части и на 40 момичета и 80 популярни места в страната.

Затова в края на 2019 година фотографът планира снимки за цялата 2020 година, като успоредно със снимачния процес продължава да представя изключително успешната първа част от Национален проект „Аз съм Българка!“, както и Национален проект „Аз съм Българка!” – Продължението.

Национален проект „Аз съм Българка!“ е идея на габровския фотограф Радослав Първанов, която той организира и финансира единствено с лични средства. Към този момент за нея не е разходван обществен ресурс, тя съществува без участие на фондове, европроекти, грантове и други. Така мисията ѝ остава чиста и за пример, с огромен интерес към нея вече единадесет години.

Ние продължаваме да трупаме познания, за да претворяваме още от неподправената хубост и несломимия дух на Българката в нейния различен разказ за Родината. Съвсем скоро ще я видите отново, облечена в традиционна носия на място с културно или историческо значение, както и сред невероятната ни природа в следващите сюжети от проекта. Не се и съмняваме, че ще я разпознаете веднага по одухотвореното излъчване и ще разчетете посланията, които образът ѝ носи – непреходният образ на горда България, споделят в заключение от екипа на проекта.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица