Новини
Бъдещето на бездимните алтернативи: Вл. Венелинов за трансформацията на тютюневата индустрия
Владимир Венелинов, Регионален търговски мениджър във Филип Морис България, разказва как екипът му подпомага прехода към бездимно бъдеще чрез иновации, технологии и ангажираност на потребителите.
Преходът към бездимно бъдеще не е просто въпрос на иновации – той изисква промяна в нагласите на потребителите, изграждане на доверие и осигуряване на достъп на пълнолетните пушачи до по-добри алтернативи. В това вярва Владимир Венелинов, чийто богат опит в работата с търговци го поставя начело на тази промяна. С дълбоко разбиране на потребителското поведение и страст към иновациите, той и неговият екип играят ключова роля в ускоряването на прехода към бездимни алтернативи. Говорим с Владимир за предизвикателствата пред промяната на навиците на потребителите и вълнуващото бъдеще на бездимните иновации.
Кои според вас са най-големите промени в потребителското поведение спрямо тютюневите и бездимните алтернативи, откакто сте в индустрията?
– През годините наблюдаваме ясна промяна в предпочитанията на потребителите. Нараства търсенето на иновации, прозрачност и продукти с намален риск. Много хора активно се интересуват от бездимни алтернативи, а нашата роля е освен да им ги предоставим, да им дадем и достъп до научна информация за тях, за да могат те от своя страна да направят информиран избор.
Филип Морис Интернешънъл успешно следва своята визия за бъдеще без дим в световен мащаб. Как Вашият екип допринася за тази мисия в България?
– Нашият екип е в основата на тази трансформация. Работим в тясно сътрудничество с търговци и потребители, за да повишим осведомеността относно бездимните алтернативи. Един от основните ни приоритети е да дадем възможност на пълнолетните пушачи да се запознаят с тези продукти. Това включва обучение на нашите търговски партньори, предоставяне на ясна, научно обоснована информация и създаване на ангажиращ, ориентиран към клиента подход, който да го насочва към по-добър избор.
Кои са най-големите предизвикателства в този процес и как се справяте с тях?
– Най-голямото предизвикателство е промяната на дългогодишни навици. Много пушачи са колебливи към преминаването, дали защото не разбират напълно как работят тези алтернативи, или защото са скептични към новите технологии. Затова образованието е ключово. Залагаме на открита комуникация – обясняваме ползите, развенчаваме митове и осигуряваме персонализирана подкрепа за онези, които решават да направят промяната. Важна роля играе и ангажираността на търговците – нашите партньори трябва да бъдат добре подготвени, за да отговарят на въпроси и да насочват клиентите ефективно.
Как дигиталните платформи и иновациите подпомагат прехода към бездимни алтернативи?
– Дигиталните платформи напълно промениха начина, по който взаимодействаме както с търговците, така и с потребителите. Независимо дали става въпрос за електронна търговия, програми за лоялност или персонализирана комуникация, технологиите ни помагат да създадем по-пряка и смислена връзка.
Какво е най-вълнуващото за вас в този процес?
– Най-вълнуващото за мен е, че сме част от истинска промяна – такава, която може значително да повлияе върху общественото здраве в глобален мащаб. Темпът на иновации в нашата компания е невероятен и с всяка крачка се доближаваме до свят, в който бездимните продукти напълно ще заменят цигарите.
Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.
Крими
Разследват побоя на ул.“Митко Палаузов“ по хулигански подбуди

Районната прокуратура в Габрово ръководи разследването по досъдебно производство, започнато на 07.05.2026 г., във връзка с масово сбиване на публично място в града.
Извършен е оглед на местопроизшествие, иззети са записи от камери за видеонаблюдение, разпитани са свидетели, назначени са експертизи.
Установено е, че на три лица са били причинени телесни подреди. Изискана е медицинската документация от прегледите им и са назначени съдебномедицински експертизи.
Наказателното производство се води за престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 4 и т. 12, вр. с чл. 130, ал. 1 от НК – за причиняването на леки телесни повреди по хулигански подбуди на повече от едно лице: две пълнолетни и едно непълнолетно лице, което е на 16 год.
Предстои изясняване на вида на телесните повреди и механизма на тяхното причиняване, след което ще се пристъпи незабавно към преценка за привличане на извършителите като обвиняеми и вземане спрямо тях на съответните мерки за неотклонение.
Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура – Габрово.

Крими
МВР започва проверка на Областната дирекция в Габрово

Инспекторатът на Министерството на вътрешните работи започва проверки в Областната дирекция на МВР в Габрово, във връзка с възникналото обществено напрежение в града. Това съобщи изпълняващият длъжността секретар на МВР Георги Кандев по време на протест пред сградата на Областната администрация в Габрово, цитиран от БТА-Габрово.
На площад „Възраждане“ снощи се събраха граждани с искания за повече сигурност и институционална реакция по повод последния инцидент в града.
Пред медиите Кандев е заявил още, че е инициирана работна група по темата. По думите му случаят е „изключително деликатен“, а целта на институциите е напрежението да бъде овладяно чрез координирани действия между всички компетентни органи.
„Днес, по разпореждане на министъра на вътрешните работи, бяхме изпратени заедно с директора на Главна дирекция „Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ в град Габрово, във връзка с възникналото напрежение“, заяви Кандев.
Той посочи, че в Областната администрация е била организирана работна среща между държавните институции, имащи отношение към случая. На срещата са присъствали представители на ромската общност, както и представители на протестиращите граждани. По време на разговорите са били обсъдени всички факти и обстоятелства, свързани със случая. На срещата е присъствал и окръжният прокурор на Габрово.
„Нищо няма да бъде скрито от обществеността и всичко, което е предвидено в закона, ще бъде свършено“, каза още Георги Кандев. Той увери, че в следващите дни ще бъдат предприети всички действия, предвидени в Закона, като част от мерките включват и проверки от инспектората на МВР в Областната дирекция на полицията в Габрово.
След изявленията пред медиите представители на институциите проведоха разговори и със събралите се граждани пред сградата на Областната администрация. Пред гражданите излязоха и. д. главен секретар на МВР Георги Кандев, окръжният прокурор на Габрово Тихомир Петков, областният управител на Габрово Асен Даскалов, кметът на Габрово Таня Христова.

Новини
Кметът на Габрово излезе с позиция във връзка с протестите
-
Кримипреди 4 дниНапрежение в Габрово заради побой над двама, задържани са някои от биячите
-
Любопитнопреди 5 дниГотови ли сте за истинска италианска пица?
-
Новинипреди 4 дниДенят на Европа в Габрово ще бъде отбелязан с изложба за женската сила и смелост
-
Кримипреди 4 дниОбявиха подробности около инцидента, породил напрежение в Габрово
-
Новинипреди 5 дниНови свидетелства за отразяването на Априлското въстание в световния печат
-
Новинипреди 7 дниЯнтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II
-
Културапреди 5 дниГала Савчева с ново престижно отличие и музикален проект
-
Любопитнопреди 4 дниКарнавалният екип представя модните тенденции на сезона





