Свържи се с нас

Култура

Библиотеката връчи своите отличия „Читател на годината“

Published

on

Отличията „Читател на годината” в една от най-старите обществени библиотеки бяха връчени за девети пореден път. Награждаването традиционно е в началото на новата година и има за цел да насърчи четенето сред всички възрасти и да помогне за формиране на трайна любов към словото и книгата сред различните поколения. 

Наградите се връчват в две възрастови категории – за деца и за възрастни читатели. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература за дома в Детския отдел и в Заемната за възрастни читатели на РБ „Априлов – Палаузов”.

Отличеният с първо място сред децата до 14 години за 2024 година е само на 4 години и засега книгите му чете неговата майка Мариета Терзиева. Тя разказа, че нейната любов към четенето, търпението и провокирането на детското въображение са предпоставките, превърнали Волен в „Читател на годината 2024“ сред децата на Габрово.

Всички наградени читатели в категорията до 14 години са: 1място – Волен Андреев Струмин (4 години) – 277 заети библиотечни единици; 2 място – Ванеса Димова Димитрова (9 години) – 116; 3 място – Румяна Димитрова Димова (11 г.) – 76; 3 място – Велин Иванов Диков (4 г.) – 76 заети книги.

В първата възрастова категория има двама млади читатели, заели трето място с равен брой прочетени книги – трябва да се отбележи, че и Велин Иванов Диков е също само на 4 години и книжките му четат неговите родители, но това е истински интерес към четенето от ранна възраст, който се запазва през целия живот. Цялото семейство Дикови обича книгите и цени четенето като едно от най-важните условия за израстването на всяка личност – с второ място като читател за 2023 година е отличена сестричката на Велин Диков – Марина Иванова Дикова, сега на 10 години. Ванеса Димитрова, която е на 9 години и е на второ място и Руми Димова на 11 години, на трето място, също четат от още по-ранна възраст. Те са и активни доброволци в библиотеката – винаги се включват в инициативите от лятната ваканционна програма за габровските деца, осъществявана от библиотечния екип всяка година.

Наградените читатели в категорията за възрастни са: 1 място – Румяна Константинова Тотева – 416 прочетени книги; 2 място – Ива Любомирова Момчилова – 326 книги; 3 място – Румен Стефанов Стефанов – 296 книги. Носителката на приза Румяна Тотева е дългогодишен читател на библиотеката. Тук е интересно да се отбележи, че Ива Момчилова, която заема второто място, е млад човек, чиито четива са преди всичко на чужди езици – английски и испански. Класираният на трето място Румен Стефанов е читател на годината и през 2023 и 2019 година и винаги се намира в челната тройка на отличените най-активни потребители на библиотеката.

Директорът на РБ „Априлов-Палаузов“ Савина Цонева поздрави читателите на 2024 година и им връчи грамоти и предметни награди. Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много прекрасни четива и поводи за посещения в библиотеката през 2025 година.

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица