Свържи се с нас

Култура

Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето

Published

on

С изложба на арх. Белин Моллов снощи, 23 януари, в Дряново бе официално даден старт на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето.

В залата за временни изложби на Исторически музей – Дряново бяха представени 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора. Експозицията, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, предизвика висок интерес за публиката, а атестат за това бе изпълненото с хора изложбено пространство.

Сред гостите на събитието бяха зам. – кметът на Дряново Диляна Джеджева, бивши кметове на града, началникът на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков, общественици, представители на различни културни и образователни институции, граждани.

Събитието беше открито от директора на Исторически музей – Дряново Иван Христов, който говори за живота и делото на Майстора. „Дряново и дряновци трябва да се гордеем, защото Колю Фичето е роден тук. Направил е първите си житейски стъпки тук и тук е получил възпитанието си. Той е един от най-известните строители в цяла Югоизточна Европа през 19 век. Положил е основата на българската национална архитектура, а неговите шедьоври продължават да са живи и до днес. Те разказват за величието и визионерството на този значим български строител. Те са мост между поколенията, което го прави един от обединителите на нацията“, каза в словото си Иван Христов.

Своето приветствие отправи и зам. – кметът Диляна Джеджева, която припомни още, че сегашната изложба на арх. Моллов не е първата му в Дряново и подчерта неговото участие в честванията, посветени на 200 години от рождението на Колю Фичето през 2000 г. Тя изрази надежда, че това е добро знамение.

От своя страна авторът на изложбата арх. Белин Моллов емоционално и искрено сподели, че е щастлив от възможността да представи творбите си 25 години по-късно от последното си гостуване в града на Колю Фичето. Много от сега показаните творби са рисувани още за гостуването преди четвърт век.

Емблематичната за Дряново Икономова къща също е сред представените картини. „Колю Фичето, роден и израснал в Дряново, е носил в себе си нещо новаторско, защото тази къща, както и катедралата в Свищов, са обекти, показващи, че той има визия извън традицията. Това го прави един от най-големите Майстори на нашето Възраждане“, заяви арх. Моллов.

Всяка представена акварелна картина е придружена с кратка анотация. Чрез нея посетителите научават повече за творчеството на Уста Колю Фичето и построените от него мостове, църкви и други емблематични строежи.

От екипа на ИМ – Дряново по изложбата „Колю Фичето: живата памет“ работиха Антон Антон и Венцислав Симеонов. Тази експозиция е първото събитие от богатата програма с инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. Националните чествания се реализират в партньорството на Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица