Любопитно
Отбелязаха Бабинден в Родилното на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“

С водосвет за здраве, изписване на две прекрасни момиченца – Борислава и Алина, обредно измиване на ръце и празнична програма, тържествено беше отбелязан Денят на родилната помощ в габровското отделение по Акушерство и гинекология в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“.

Борислава е първото бебе за 2025 година и неин орисник днес стана заместник – кметът Невена Минева, която предаде най-топли благопожелания от името на кмета на Габрово Таня Христова да расте здраво и щастливо дете, да има безгрижно детство, заобиколена от обич и грижи.

Обръщайки се към бебе Борислава Невена Минева каза: „Сигурна съм, че родители ти направят невъзможното, за да са твоя опора по пътя на израстването ти! Нека с любов и мъдрост, с увереност и спокойствие да споделяте всеки момент от превръщането й в достойни личности!“

„Благодарим за професионализма и отдадеността, с които екипите на Акушеро-гинекологичното и Неонатологичното отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, се грижат за децата на Габрово! Пожелавам Ви да не спирате да дарявате усмивки на родителите! Нека в ръцете Ви се раждат здрави и силни деца, защото те са нашето утре, нашата надежда и вяра, нашето щастие и мечти!“, пожела още Невена Минева на лекарите, акушерките и медицинските специалисти.

По традиция на този ден се изписва и още едно новородено, което днес беше Алина. Неин орисник стана областният управител Мария Башева, която й пожела „дълъг път, огрян от слънце, изпълнен със здравец за здраве, детелини за щастие и рози за обич“.

Началникът на ОАГ д-р Албена Паньова и своеобразен домакин на тържеството съобщи, че са родени 249 бебетата през изминалата и пожела още повече бебета да се раждат в града и областта.

Д-р Анелия Толева, началник на отделението по неонатология, благодари на целия екипи и се обърна с голямо вълнение и думи на признателност към своя предшественик д-р Малинова.

За да бъде спазена обредната традиция днес най-младата акушерка Стела Ненчева ритуално изми ръцете на началника на отделението д-р Албена Панъова и акушерките Мария Мартинова и Йонна Димитрова.

По време на празника три акушерки бяха отличени за принос и дългогодишен стаж в областната болница. Това са: Дочка Стефанова с 49 години стаж, 48 от които са в Неонатология; Дешка Василева с 50 години стаж като акушерка в Родилна зала и Маргарита Марчева с 51 години стаж, 41 от които като операционна акушерка.

За да поздравят със своите изпълнения гостите за празника бяха деца от „Габровските гласчета“ и ДФА „Габровче“.
Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Любопитно
ЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт

От месец септември функционира новият високо информативен сайт на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. В него ще се запознаете с историята на дружеството, започнала през далечната 1869 г. до днес, с настоящия ръководен екип, с каузите, дейностите, инициативите, проектите, изданията, изложбите, новините и последните събития, както и с партньорите.
Част от подготвената информация е на два езика: английски и немски. Като резултат от два проекта са създадени и два подсайта: „Александър Керков – Вечният музикант и чаровният зевзек“ – за първия композитор на фанфарна музика в България; Електронен пътеводител „Дарителите на Габрово“ – пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габрово.
Новият сайт на ЖБД „Майчина грижа“, можете да разгледате оттук.


Култура
Валентин Велчев запозна кметове комшии на габровски събор

Младият певец Валентин Велчев срещна на свой концерт кметове от две съседни общини – Габрово и Севлиево, които се оказало, че не се познават лично. Носителят на наградите „Албум на годината 2023“ и „Певец на годината 2021“ за дебют бе специален гост на събора в габровското село Стоевци.
Тържеството се състоя навръх Димитровден на площада пред храма на Свети Димитър, построен от Стойчо Стоев по време на кметуването на неговата съпруга Николина Стоева.

„Великолепен Димитровден на събора в габровското село Стоевци! Благодаря за поканата на кмета Петко Червенски и Искрена Щерева от читалище „Отец Паисий 1931“! Благодаря и на кмета на севлиевското село Хирево – Христинка Генкова, че пореден път уважи мой концерт и води хорото, както и за изненадата – разкошен домашен кекс и бурканчета със сладко от ягоди и смокини!“, написа в социалните мрежи Валентин Велчев.

Докато си говорел с двамата кметове след концерта, той разбрал, че те всъщност не се познават официално и ги представил един на друг.

„Миналата година Христинка Генова ме покани да пея на събора на нейното село Хирево и се получи страхотен празник. После тя дойде и на концерт-промоцията на новия ми албум „Свети Валентин“ в София, а сега и на събора на близкото село Стоевци.
Тя вече има любими песни от моя първи албум „Аз съм Валентин“ и щом чуе че започват, е на хорото, което ме прави много щастлив“, разказа лауреатът на „Пирин Фолк“.


Култура
Представят в ДХС книгата „Капанът на нарцистичната връзка“

След изключително успешната и емоционална премиера на книгата „Капанът на нарцистичната връзка“ на 15 октомври в София, когато разговорът се превърна в искрена и задълбочена дискусия за личните граници, любовта и възстановяването на себе си, еуфорията от тази вечер все още ни държи.
Сега, с радост и нетърпение, Габриела Гатева се завръща в своя роден град – Габрово, за да сподели тази книга с публиката, сред която са нейните корени, приятели и вдъхновители.
Тази среща е особено лична, защото Габриела е родом от Габрово – градът, в който живее и практикува професията си на психолог, и където намира вдъхновение за този своеобразен наръчник по себепознание и вътрешна свобода. Книгата ѝ „Капанът на нарцистичната връзка“ изследва механизмите на емоционалната зависимост, манипулацията и възстановяването на автентичното „аз“ – с език достъпен, човешки и дълбоко съпричастен.
Събитието в Габрово ще бъде обогатено от участието на Моника Дойчинова Симеонова-Ингилизова, PhD – преподавател, изследовател и психолог- консултант с богат професионален опит. Тя е доцент по ПН 3.2. Психология, специалност „Педагогическа и възрастова психология“ в Техническия университет – София, Инженерно-педагогически факултет, гр. Сливен (2025), и доктор (PhD) по ПН 1.2. Педагогика, специалност „Теория на възпитанието и дидактика“ (2015). Завършила е магистратура по психология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и е преминала пълното обучение към БАХХ. Сред следдипломните ѝ квалификации са Детско-юношеска психотерапия (МУ–Пловдив, 2023–2024) и Сексология (МУ–Пловдив, 2021–2022).
Моника Симеонова-Ингилизова има богат опит в областта на педагогическата и възрастовата психология, професионалната устойчивост и терапевтичните техники за работа с деца, юноши и възрастни. Нейният аналитичен, но същевременно човешки подход обещава да внесе ценна перспектива в разговора по темите, които книгата поставя.
След силния старт в София вярваме, че габровската публика ще надмине всички очаквания – с активност, топлина и осъзнат интерес към темата. Очаква ни разговор, в който няма да има клишета, а само споделен опит, разбиране и вдъхновение. Входът е свободен.
В края на събитието ще можете да получите лично подписан екземпляр от Габриела Гатева.


-
Културапреди 7 дниПианистите от МК „Весела“ с поредно блестящо представяне
-
Икономикапреди 7 дниСеминар „Социално предприемачество в действие“
-
Културапреди 7 дни90 години от откриването на паметника на Васил Априлов
-
Кримипреди 4 дниЗадържаха под стража рецидивист след поредна кражба
-
Новинипреди 3 дниИван Екимов стана държавен шампион по шахмат
-
Кримипреди 3 дни20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си
-
Новинипреди 4 дни„Янтра“ приема дубъла на ЦСКА в труден тест
-
Културапреди 3 дниИсторически музей – Дряново тръгва на тур с две книги за Колю Фичето










