

Новини
Заедно за Щилиян – Зов за помощ
Щилиян Стойков e на 33 години от Габрово. Лекарите скоро след раждането му установяват, че той страда от ДЦП и неговите родители го изоставят в дом. Прекарва детството и юношеството си сам, по домове и институции. Детската Церебрална Парализа е тежко заболяване, което засяга силно мускулатурата на тялото и води до парези, неволеви движения, стягане на мускулите, координационни нарушения и др. Въпреки заболяването си и трудностите да се придвижва, Щилиян отказва да използва инвалидна количка и успява да ходи с канадки, макар и да му коства повече усилия, за да запази независимостта си.
Увреждането му никога не го е спирало да следва своите цели. На 18 години, без подкрепата на никого, поема по своя път и напуска институциите. С един сак дрехи, много хъс и изпълнен с мечти, се записва в Технически университет в Габрово и заживява самостоятелно. Придобива успешно Бакалавър и Магистратура, и скоро след това започва да работи като технически сътрудник.
Не след дълго се записва на шофьорски курсове, закупува автомобил, който адаптира, за да може да се управлява с ръце и сега е пълноправен шофьор. Така той успява да сбъдне една мечта, да бъде самостоятелен, независим и да може да пътува.
През 2024 г, Щилиян се разболява, появяват се бъбречни кризи една след друга и се оказва, че той е предразположен към бъбречни проблеми, заради основното му заболяване (ДЦП). След постъпване в болницата в Габрово, многобройни прегледи и продължително лечение – кое правилно, кое не, нещо се случва и той се събужда парализиран. Поставят му нова, допълнителна диагноза – Синдром на Гилен-Баре. Това е рядко автоимунно заболяване, което се отключва след тежка инфекция (сепсис). Щилиян се оказва с тежка парализира от врата надолу, затруднено дишане, тазово- резервоарни нарушения и адски болки.
След почти 5 месеца в болницата в Габрово Щилиян бе прехвърлен в София – Токуда. Там бяха направени обстойни изследвания и диагнозата бе потвърдена. Щилиян остава в интензивното отделение на Токуда, където му се назначава правилна диета и всекидневна активна рехабилитация. 40 дни по-късно, с правилно лечение и рехабилитация Щилиян е с видимо подобрение и е една крачка по-близо до предишния си живот и надеждата, че може да се оправи. Гилен-Баре е състояние, което те срива за един ден, но изисква интензивна, всекидневна рехабилитация в продължение на месеци, дори години, за да се върнеш там където си бил преди.
Щилиян може да си върне независимостта и предишния живот. Той е упорит, целеустремен и не пада духом дори и в този така тежък период. Но има нужда от помощ. В момента е настанен в Рехабилитационна болница Сердика, където неговият престой струва 4 хиляди лева месечно. В цената влизат 24-часови медицински грижи и наблюдение, всекидневна рехабилитация от специалист, пълна помощ при хранене, къпане, тоалет и т.н.
Препоръката на лекарите е поне една година интензивна рехабилитация, която е на обща стойност 60 хиляди лева. Сумата, за съжаление, е непосилна за Щилиян.
Вярвам, че може заедно да върнем Щили към неговият любим живот, защото той толкова го обича.
Може да помогнете на Щилиян през платформата PavelAndreev.ORG, оттук.
/Стефан Виет – организатор на кампанията за Щилиян Стойков/
Новини
Нов спортен комплекс в Габрово и още 12 обекта ще получат финансиране


Спортен комплекс в кв. Трендафил и още 12 обекта в Габрово ще получат финансиране от държавния бюджет, съобщиха от местната общинска администрация. Зам.-кметът на Габрово Мария Йозова подписа споразуменията за финансиране на общо тринадесет строителни обекта в града и селата, който ще получат подкрепа от инвестиционната програма за общински проекти към държавния бюджет.
Става дума за инвестиции в нов спортен компрес в кв. Трендафил, в основен ремонт на ул. „Палатките“, в благоустрояване на пространството между улиците „Напредък“, „Златна нива“ и „Зелена ливада“.
Предвидено е още изграждане на районно осветление в междублоково пространство на ул. „Зелена ливада“ от № 16 до № 38, както и на осветление на улиците „Д-р Илиев Детския“ и „Житарска“.
Предстои да бъдат извършени основни ремонти на улици в селата Яворец и Поповци, както и ремонти на сградите на читалищата в селата Гъбене, Драгановци, Стоевци, Враниловци и Яворец.
Проектното предложение за изграждането на новия многофункционален спортен комплекс в кв. Трендафил включва футболен терен със стандартни размери, трибуни, паркинг, осветление, масивни постройки за административни цели, съблекални, санитарни възли, помещения за треньори, фитнес център, възстановителен център и всички други съоръжения, необходими за обслужване на комплекса.

За ул. „Палатките“ е предвидена нова конструкция на уличните и тротоарните настилки, осигуряване на оттичането на повърхностните води, подобряване на безопасността на движение и възможностите за паркиране в района.
Благоустрояването на пространството между улиците „Напредък“, „Златна нива“ и „Зелена ливада“ включва основен ремонт на тротоарите, благоустрояване на зелени площи и местата за отдих, спорт и игра, ново енергоспестяващо улично осветление, подземни контейнери за смет, организация на паркирането. Обектите са с период на реализация до 2026 г.


Новини
Ново ръководство на Ротари и Интеракт клуб Севлиево


Ротацията на президентите в началото на всяка ротарианска година е празник на приятелството, което свързва, отчет на постигнатото и предаване на щафетата на новите президенти.

Такъв беше и празникът – “July Evening”, както мило го нарече усмихнатият президент на Ротари клуб – Севлиево Даниела Иванова, за ротарианци и интерактори в Севлиево.
Организацията отбеляза основните постижения на двата клуба, връчи отличията на номинираните за принос със значка Paul Harris Fellow и грамота от Ротари Интернешънъл, Стойчо Христов и Минчо Тодоров.

Грамоти за членство в Клуба и подаръци получиха и зрелостниците, които за съжаление се разделят с Интеракт Клуб – Севлиево. Размяната на огърлиците бе с усмивка и приятелска прегръдка за много успехи: от Даниела Иванова към Иван Георгиев – нов президент на Ротари Клуб Севлиево и от Яна Филева към Лариса Петрова – нов президент на Интеракт Клуб Севлиево.


Новини
РЗИ – Габрово популяризира мобилното приложение еЗдраве


Министерството на здравеопазването стартира лятна национална кампания за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното ни здравно досие.
Екип на РЗИ – Габрово, с техническото съдействие на „Информационно обслужване“ АД, ежеседмично ще разкриват мобилни пунктове, където ще оказват съдействие на всеки, който желае, да активира приложението на мобилното си устройство.
Целта е всеки български гражданин да получи лесен достъп до своето електронно здравно досие – директно през телефона. Под мотото „С един клик – ти контролираш системата“, кампанията ще стартира през м. юли и ще продължи до края на м. септември.
Локацията на пунктовете ще бъдат обявявани на интернет страницата на РЗИ Габрово и на сайта на Министерство на здравеопазването.
Всеки работен ден гражданите, които желаят да достъпят до здравното си досие могат да го направят в РЗИ Габрово на адрес: гр. Габрово, ул. „Райчо Каролев „ № 2 в работното време на инспекцията- от 8:30 до 17:00.
В централната градска част в гр. Габрово, ул. „Радеца“ бе разкрит мобилен пункт.


-
Новинипреди 5 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 7 дни
ЖБД „Майчина грижа“ отличи седем зрелостници с награди
-
Новинипреди 7 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис
-
Новинипреди 4 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 4 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 4 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 3 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 4 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там