Новини
Служители от „Централен Балкан“ подкрепят протеста

В Габрово служители на Дирекция Национален парк „Централен Балкан” и членове на КНСБ ще излязат в 12.00 часа утре пред сградата на дирекцията, за да подкрепят протестните искания на своите колеги.
Настояват за спешно решение на поставените искания! „Очакваме от избраните народни представители да започнат да работят и да вземат отговорни решения по протестните искания, с които да покажат уважение към работещите хора, които изпълняват политиките по опазване и грижа за околната среда и гражданите на България“, заявяват солидарно служителите на НП „Централен Балкан.
Работещи в МОСВ отново са на протест, като през утрешния ден ще блокират булеварди в София и Благоевград. Работниците и служителите изразяват своето категорично несъгласие с липсата на адекватна политика по доходите и с продължаващото изоставане на работните заплати в посочените агенции, инспекции и дирекции в рамките на МОСВ.
Липсата на бюджет за достойни трудови възнаграждения е една от основните причини за големия брой незаети щатни бройки в системите на ведомството и сериозното текучество на кадри. Работещите в структурите на МОСВ са висококвалифицирани специалисти и експерти, които изпълняват своите служебни задължения при тежки и опасни условия на труд.

Същевременно попадат в категорията „работещи бедни“ с ниски заплати, които не съответстват на служебните задачи, изискваните компетенции, експертни знания и вменени отговорности за безопасността и здравето на гражданите и опазването на околната среда. Ето защо работниците и служителите отново настояват за увеличение с 30% на основните месечни заплати до края на 2024 г., считано от 1.11.2024 г; Планирано увеличение на работните заплати в бюджета на МОСВ за 2025 г. поне с 15%; и промени в нормативната уредба в държавната администрация, които да позволят: ежегодно нарастване на основните заплати и адекватно отчитане на опита, квалификацията и условията на труд.
Тези искания ще бъдат поставени по време на протест, който ще се проведе на 5 декември от 12 часа на кръстовището на бул. „Никола Петков“ и бул. „Цар Борис“ III (Горнобански път) в гр. София. Към протеста ще се присъединят и учените и специалистите от НИМХ, членове на синдикалната организация към ВОН – КНСБ.
Протестната акция ще бъде подкрепена и от служителите в различни дирекции на МОСВ, които по същото време ще излязат пред административната сграда на МОСВ на бул. „Мария Луиза“ 22 в София. Също в 12 часа утре служителите от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, заедно с колегите си от РИОСВ – Благоевград и Регионална лаборатория на ИАОС – Благоевград и Национален парк Рила, ще блокират движението по бул. „Димитър Солунски“ 66 в Благоевград.


Крими
Образуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна

Окръжна прокуратура-Габрово ръководи разследване по досъдебно производство, образувано във връзка с възникналия днес, 10 август, пожар в склад за боеприпаси в завод край с. Белица, Община Трявна.
Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл. 330, ал. 3 от НК. Започнато е с разпити на свидетели-очевидци. Районът на пожара е отцепен и след пълното му обезопасяване разследващите ще извършат оглед.
Предстои изискване на документацията, свързана със склада и съхраняваните в него материали.
Причината за пожара и размера на причинените вреди ще бъдат уточнени чрез назначаване на необходимите експертизи. На този етап няма данни за пострадали лица. Унищожена е само сграда и имущество.

На място на инцидента се намира окръжният прокурор на Окръжна прокуратура – Габрово Тихомир Петков. От там се координира работата на разследващите и се съгласуват действия със сформирания оперативен щаб.
Действията по разследването се извършват под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово. Допълнителна информация по случая ще бъде предоставена след извършване на огледа на местопроизшествието.

Икономика
Работа за сериозни хора над 55!
Габровска фирма, с отлична репутация, търси да назначи отговорен човек над 55-годишна възраст за работа в производството си.
Не се изисква специална квалификация, достатъчна е основна техническа грамотност, а най-ценени са желанието за работа и стремежът към развитие.
За положения труд се предлага добро финансово възнаграждение, пълни осигуровки, постоянен трудов договор и стандартен 8-часов работен ден.
За връзка: +359 88 954 3686.

Крими
Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.
Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.
Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.
На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

-
Културапреди 5 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Новинипреди 7 дниКак става таксуването в градския транспорт на Габрово?
-
Кримипреди 6 дниНазначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист
-
Културапреди 7 дниВенцислав Симеонов: Градският часовник е символ на просперитета
-
Любопитнопреди 5 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 5 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 4 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Кримипреди 14 часаИнцидент във военния завод край Трявна







