Свържи се с нас

Новини

Позиция на „Янтра“: Решения на ОбС – Габрово застрашават лиценза на клуба

Published

on

Решения на Общински съвет – Габрово застрашават професионалния лиценз на ОФК „Янтра Габрово“. Това се казва в позиция, разпространена от ръководството на тима до медиите. Тревогата е продиктувана от новата наредба за управление на общинската спортна инфраструктура и отказът за допълнителна финансова подкрепа за клуба.

Приетата наредба за управление на спортната база ограничава възможностите на клуба да покрие изискванията за лицензиране, определени от Българския футболен съюз (БФС). Според лицензионните правила, клубът трябва да разполага с договор за ползване на официален стадион, тренировъчни съоръжения и административни помещения. Въпреки успехите на ОФК „Янтра“, клубът няма гарантиран достъп до необходимата инфраструктура за сезон 2025/2026. Освен това, ограниченията принуждават редуциране на дейностите на детско-юношеската школа – ключов аспект за покриване на спортните критерии.

На последната сесия на Общинския съвет предложението за допълнителна финансова помощ беше отхвърлено. Тази помощ беше критична за издръжката на клуба в най-напрегнатия финансов период – края на календарната година. Макар отчетността на клуба да е била напълно прозрачна и съобразена с наредбите, някои съветници гласуваха с „въздържал се“.

Публикуваме без редакторска намеса разпратената до медиите позиция на ОФК „Янтра Габрово“, която гласи:

„Решения на Общински съвет – Габрово застрашават професионалния лиценз на ОФК Янтра Габрово.

Иска ли Габрово да има професионален футбол? Това е въпросът, на който всички представители на Общински съвет-Габрово и всички любители на този спорт в града трябва да си отговорят. Професионалният статут на клуба ни е застрашен след приетата от ОбС-Габрово Наредба за управление и разпореждане с общински спортни обекти на територията на Община Габрово, а неподкрепеното искане от клуба за допълнителна финансова субсидия предразполага за сериозно разклащане на финансовата му стабилност в края на годината.

На фона на отличното представяне на представителния отбор във Втора лига, който в средата на сезона се намира на няколко точки от баражното място за промоция в Първа лига, както и постоянното развитие на школата ни, Общински съвет-Габрово трябва да вземе неотложни решения по следните две важни теми, касаещи дългосрочното развитие на футбола в Габрово:

Първо, Общински съвет с ясна съвест прие наредба за разпределение на спортната база, с която категорично ограничава възможността на ОФК Янтра Габрово да покрие лицензионните изисквания за професионални клубове към Наредба за национално клубно лицензиране на БФС. Считано от 28 февруари 2025г., когато е крайният срок за подаване на лицензионни документи към БФС за предстоящия Сезон 2025/2026, клубът ни НЯМА да покрие инфраструктурните и спортните критерии, респективно няма да получи професионален лиценз от БФС. Причините са:

– Според изискванията на БФС, по време на кандидатстването за лиценз всеки професионален футболен клуб трябва да представи валиден договор за наличие на спортна база (минимум: официален стадион с администрация и съблекални; тренировъчни съоръжения – два открити затревени терена; едно закрито съоръжение) за периода на предстоящия сезон (2025/2026). Клубът няма да разполага с такъв заради ограничението на общинската наредба.

– По спортните критерии клубът трябва да развива детско-юношеска школа с по-голям брой възрастови групи при двата пола и да им предоставя възможност за постоянен тренировъчен процес. При така приетата наредба за разпределение на спортната база в Габрово, клубът ще трябва да редуцира броя на гарнитурите си, тъй като няма да има възможност да им осигури редовен тренировъчен процес и съответно няма да отговаря на изискванията за лицензиране.

Второ, на последната сесия на ОбС-Габрово част от съветниците демонстрираха пасивност в подкрепата си към габровския футбол, след като не приеха гласуването на допълнителна финансова помощ в най-тежкия финансов период за клуба, а именно в края на календарната годината, въпреки че общинската администрация изрази възможност за отпускането на такава. Оставаме озадачени защо част от съветниците гласуваха с „въздържал се“, опирайки се на спекулацията за липса на отчетност от страна на клуба, при положение че:

Всеки един лев, който клубът е използвал от отпусната субсидия от Община Габрово през годините е бил отчетен законосъобразно съгласно Наредба за условията, реда и критериите за финансово подпомагане на спортните клубове и разпределение на средствата между спортните клубове по вид спорт в община Габрово. Информация за тези отчети е налична в счетоводството на общината и е предоставена на всички общински съветници.

ОФК Янтра благодари на Общински съвет-Габрово за отпусканата ежегодна финансова субсидия. Тя представлява част от бюджета на клуба, но поради факта че футболът е спорт, който НЕ получава финансиране от Министерство на младежта и спорта, в този си размер тя е крайно недостатъчна за подпомагане на издръжката на професионален клуб.

С оглед на изложеното до тук резонно стигаме и до въпросите:

– Кой не иска професионален футбол в града?

– Защо Общински съвет-Габрово поставя под въпрос съществуването на проекта „Футбол“, който постига резултати и развитие признато в цяла България?

Апелираме за СПЕШНИ мерки! Призоваваме Общински съвет-Габрово да преразгледа позицията си относно допълнителното финансиране към клуба и да вземе решение за преразглеждане на наредбата за разпределяне на спортната инфраструктура ако желае професионалният футбол в Габрово да продължи да съществува.

Футболът е социален феномен, който обединява цели нации! Вярваме, че той може да обедини и Общински съвет-Габрово! Очакваме подкрепата и на всички привърженици на футбола в града.“

Култура

НАГ стана асоциирано училище към Софийския университет

Published

on

Националната Априловска гимназия получи едно от най-високите отличия в системата на българското образование. По решение на Ректорското ръководство на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ училището бе избрано за четвъртото асоциирано училище към най-стария и престижен университет в страната.

Новината беше официално обявена днес – 14 януари, от заместник-ректора по администрацията и информационните дейности на Софийския университет, доц. д-р Първан Първанов, по време на тържественото честване на патронния празник на гимназията пред паметника на Васил Априлов в Габрово.

Асоциираните училища към Софийския университет са част от национална мрежа от образователни институции, които имат официално партньорство с университета. Статутът се присъжда след решение на Ректорското ръководство и одобрение от Министерството на образованието и науката.

Новият статут предоставя редица възможности за учениците и учителите на гимназията – участие в университетски лекции, семинари и научни инициативи, реализация на съвместни проекти с преподаватели от СУ, както и достъп до академични ресурси, лаборатории и иновативни програми.

Учителите ще получават методическа подкрепа и възможности за допълнителна квалификация, а учениците – вдъхновение и реална връзка с академичната общност. Включването на Националната Априловска гимназия в тази престижна група от едва четири училища е признание за високото ниво на обучение, утвърдените традиции и устойчивата работа на училищната общност.

Партньорството със Софийския университет е естествено продължение на мисията, заложена от Васил Априлов – изграждане на модерно и просветено образование, насочено към развитие на таланти, знания и лидерски качества. С този статут гимназията затвърждава своята роля като водещ образователен център, съчетаващ традиция и иновации в подготовката на бъдещите учени, професионалисти и лидери на България.

Зареди още

Икономика

Над 4 000 данъчни декларации през първите дни от началото на кампанията

Published

on

Над 4 000 души декларираха доходите си през първите четири дни от данъчната кампания 2026 г., която стартира онлайн на 10 януари. Подаването на данъчни декларации за доходите на физическите лица в офисите на НАП, по пощата с обратна разписка и в пощенските клонове започна на 12 януари, понеделник.

Срокът за деклариране на получените през 2025 година доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа и ползването на данъчни облекчения е 30 април 2026 г. С подаване на декларация за данъчно облекчение за две деца започна Данъчна кампания 2026 г. в офис на НАП Габрово.

Първият формуляр е на Ценко Атанасов, който с годишната си данъчна декларация заяви желанието си да ползва данъчно облекчение за двете си деца. В първите дни в офиса на НАП – Габрово са приети 114 данъчни декларации, като 52 от тях са подадени по електронен път с персонален идентификационен код.

Тази година, след присъединяването на България в еврозоната, доходите от миналата година се обявяват в левове, а данъкът върху тях ще се плаща в евро безкасово – с банкова карта онлайн или през физически ПОС терминал в офис на приходната агенция.

При плащане на данъка през януари в банков клон е възможно да се плати в левове, като след тяхното превалутиране те постъпват в съответната сметка на НАП в евро. Отстъпката от 5% от данъка за довнасяне може да се ползва при деклариране по електронен път и плащане до 31 март 2026 г. включително, като размерът й не може да надвишава 255,65 евро/500 лв.

Условие за ползване на отстъпката и данъчните облекчения, е лицето да няма неплатени публични задължения към датата на подаването на декларацията. В началото на март в Портала за електронни услуги на НАП ще е достъпна предварително попълнената декларация за облагане на доходите на физически лица.

Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис, ще могат да се възползват от предварително въведената в декларациите им информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, субсидии, изплатени на земеделски производители, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица, доходи от продажби в интернет с цел печалба и др.

Те ще бъдат вписани в левове, тъй като се отнасят за период преди 1 януари 2026 г., когато официално беше въведена европейската единна валута у нас. Лицата, извършващи дейност като търговци, еднолични търговци и земеделски стопани, избрали този ред на облагане, подават декларациите си от 1 март до 30 юни 2026 г.

Това е срокът, в който и фирмите трябва да декларират корпоративен данък /чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане/, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия, както и данък върху дейността от опериране на кораби. Срокът за плащане на тези данъци е 30 юни 2026 г.

От НАП съветват данъкоплатците да използват електронните услуги на приходното ведомство , достъпни с ПИК или КЕП, за да си спестят време и посещенията в офисите на приходната агенция и пощенските станции. При необходимост от допълнителна помощ при попълването и подаването на декларациите по електронен път, агенцията е осигурила достъп до безплатен интернет (Wi-Fi) във всички офиси и технически устройства за ползване от клиентите при подаване на декларации и документи чрез портала на НАП с ПИК, с помощ на служител от НАП.

Допълнителна информация за декларирането на доходите може да бъде получена на телефоните на Информационния център на НАП: 02 9859 6801; 0700 18 700, на цена, според тарифите на съответния оператор, както и в сайта на приходната агенция.

Зареди още

Новини

Националният конкурс, посветен на Колю Фичето, стартира своето пето издание

Published

on

Исторически музей – Дряново и Община Дряново обявяват петото издание на Националния конкурс „Преминал майстор през земята“, посветен на изключителния талант и съзидателен дух на Колю Фичето, роден в Дряново.

Инициативата има за цел да открива и насърчава детските таланти в областта на изобразителното, литературното и приложното изкуство, като същевременно утвърждава любовта и почитта към делото на Първомайстора.

В конкурса могат да участват деца и ученици от детските градини и училищата в България, както и представители на българските общности зад граница. Надпреварата се провежда в четири раздела: Изобразително изкуство, Макет, Литературно творчество и Видео, като всеки участник има възможност да изрази своето творчество и личен поглед към живота и делото на майстор Никола Фичев.

Крайният срок за участие е 30 април 2026 г. Творбите за разделите: „Изобразително изкуство“ и „Макет“ се приемат на адрес: гр. Дряново 5370, ул. „Шипка“ № 82, за Националния конкурс „Преминал майстор през земята“. А материалите за разделите: „Литературно творчество“ и „Видео“ се изпращат на имейл: office@museumdryanovo.com.

Във всеки раздел и възрастова група ще бъдат присъдени грамоти и награди за първо, второ и трето място, както и специални отличия на Исторически музей – Дряново, Община Дряново, Областна администрация – Габрово, Областното представителство на Камарата на строителите в България – Габрово и Архиерейско наместничество – Дряново.

Резултатите ще бъдат публикувани на сайта на Музея до 27 май 2026 г., а награждаването на участниците и откриването на изложбата с отличените творби ще се състоят по традиция в Деня на детето – 1 юни 2026 г. в Исторически музей – Дряново, ул. „Шипка“ № 82.

Повече информация и пълният статут на конкурса са достъпни на официалния сайт: www.museumdryanovo.com.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица