Любопитно
Десислава Кънева от Габрово с Първа награда от „Плакат на мира“


Десислава Калинова Кънева от Габрово печели Първа награда в националния кръг на Международния Лайънс конкурс „Плакат на мира“, на тема „Мир без граници” (Peace Without Limits).
Рисунката на 11-годишната ученичка от ОУ „Христо Ботев“ е сред финалистите от предишния, общински кръг на състезанието, организиран от Лайънс клуб Габрово. Победителите в 37-ото издание на проявата бяха обявени на 20 ноември от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.
Тази година домакин, организатор и координатор на събитието е Лайънс клубът в град Търговище, където протече и журирането. Голямата награда се присъжда на Димана Петрова (12 г.) от Русе. Нейната творба ще представя България в международния кръг, където ще се конкурира с детски рисунки от над 80 държави. На второ място е Мария Крумова (11 г.) от Велико Търново. Трета е Татяна Караманова (12 г.) от Любимец.
Според регламента техните плакати ще бъдат популяризирани в националните Лайънс инициативи. Четиримата финалисти получават и парични награди. Организаторите съобщават, че конкурсът е преминал при огромен интерес – в националния кръг са представени 90 детски рисунки, подкрепени от 20 Лайънс клуба в България.
„Този конкурс за изкуство на деца насърчава младите хора по света да изразят своите виждания за мира и добротата в него, да изразят желанието си да живеят в свят на синьо небе, разбирателство и хармония, споделят от Асоциацията на Лайънс клубовете от Дистрикт 130, България.
Поздравления за всички млади таланти, вдъхновени от мечти за мирен и красив свят, претворени в представените творби!“ Припомняме, че в своята 15-годишна дейност Лайънс клуб Габрово няколко пъти е излъчвал финалисти, печелили призови места в националния кръг на конкурса „Плакат на мира“.
През 2014 – 2015 г. Любомира Ангелова от Детската школа по приложни изкуства с преподавател Ива Пенчева получи Голямата награда и продължи участието си на международно ниво с творба на тема „Мир, любов и разбирателство“. През 2015 – 2016 г. Андрея Маврова, също от Школата на Ива Пенчева, завоюва трето място в националния кръг на конкурса с тема „Сподели мира“.
През 2020 – 2021 г. Вяра Пенчева от школа „Елиза Арт“ спечели първа награда за оригиналност и отлично изразяване на темата „Постигане на мир чрез дейности“. Датата на церемонията по награждаване на участниците в общинския кръг на тазгодишния конкурс ще бъде обявена допълнително, съобщават от Лайънс клуб Габрово.


Любопитно
Победителите в конкурса „Бостанско плашило“ на музей „Етър“ са ясни
Журито на Националния детски конкурс „Бостанско плашило“ 2026, организиран от Регионален етнографски музей на открито „Етър“, определи победителите в тазгодишното издание. Темата тази година – „Плаша цените, а не гаргите“ – провокира участниците да превърнат една от най-актуалните обществени теми в поле за творчество, хумор и въображение.
В конкурса се включиха деца и младежи от цялата страна. Всички плашила ще бъдат представени на различни места в музея, а „Евтиния“ – плашилото на ДГ „Дъга“, Габрово ще бъде показано в Държавен куклен театър – Габрово, където ще разказва за конкурса и ще привлича вниманието на малчуганите към българските традиции.
Председател на журито е Алфидин Ахмедов – директор на Държавен куклен театър – Габрово. Членове са Доротея Челниева – дизайнер, музей „Етър“, Росица Бинева – главен уредник, отдел „Занаяти“ и Веселин Дамянов – майстор грънчар.
Творбите бяха оценявани по оригиналност, художествено представяне, съответствие с темата, креативен подход, използване на традиционни и природни материали и техническо изпълнение.
Победители в категория „Групова работа“
До 10 години Победители са група „Дъга“ и група „Мечо Пух“ при ДГ „Щастливо детство“, Ветово. Отличено е плашилото „Семейство Ганьови“.
От 11 до 14 години
Победители са ученици със специални образователни потребности – Ивайла Костова, Катя Васкова, Сияна Иванова и Мила Кръстева от III ОУ „Д-р Петър Берон“, Монтана. Отличеното плашило е „Главен инспектор Страшилка на скъпотията“.
От 15 до 19 години Победители са Теодор Джабраилов, Александър Димитров, Никола Найденов, Никол Хинковска и Томислав Станчев от ЦПЛР – Ученическо общежитие, Ловеч. Отличено е плашилото „Мамница“.
Победители в категория „Индивидуална работа“
До 10 години Победител е Салиджан Аксениев Йосифов от ДГ „Мечо Пух“, с. Петко Славейков. Отличеното плашило е „Борис, с прякор Боби – Безстрашния“.
От 11 до 14 години Победител е Дилян Зарков от ОУ „Неофит Рилски“, Габрово с плашило „Плашимир“.
Конкурсът превръща традицията в съвременно послание С всяко следващо издание конкурсът „Бостанско плашило“ доказва, че традиционните образи могат да бъдат актуални и днес. Чрез творчество и чувство за хумор младите участници показаха как теми като поскъпването могат да бъдат пресъздадени по оригинален и запомнящ се начин.

Любопитно
Ученици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“

Ученици от няколко габровски училища се включиха в „Пролетен празник по география“, който се проведе в Младежкия център в града по инициатива на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР). Събитието събра общо девет заявени отбора, като в крайна сметка в надпреварата участваха осем.

Състезанието се проведе в две възрастови групи – ученици от 5 до 7 клас и от 8 до 12 клас. Въпросите, подготвени от АПГР в лицето на проф. д-р Марин Русев – председател на Управителния съвет на асоциацията, бяха със средна степен на трудност и обхващаха широк спектър от теми.

Участниците демонстрираха солидни знания не само по география и икономика, но и по история и цивилизации, етнография и краезнание. Представянето на отборите беше оценявано от жури с участието на представители на местната и държавната власт, както и експерти в областта на образованието и географията.

В състава му влязоха Севдалина Ненкова – директор на дирекция „Образование и социални дейности“ към Община Габрово, Ценка Николова – заместник областен управител, Деян Дойнов – старши експерт в РУО – Габрово, Денислав Тодоров – член на УС на АПГР, и географът Христо Кичиков.

В първа възрастова група (5–7 клас) третото място зае ОУ „Неофит Рилски“, второто – ОУ „Иван Вазов“, а победител стана СУ „Райчо Каролев“. При по-големите ученици (8–12 клас) на трето място се класира ПГТ „Пенчо Семов“, второто място зае ПТГ „Д-р Никола Василиади“, а първенец стана ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.
Събитието се проведе под патронажа на кмета на Габрово Таня Христова, а сред официалните гости беше началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Всички участници получиха грамоти, предметни награди и ваучери, осигурени от Община Габрово, Областна администрация, както и от ОУ „Неофит Рилски“, представено от директора Мая Колева и Анатолий Антов – главен учител по география и икономика и регионален координатор на АПГР.
Организаторите отправиха благодарности към спонсорите „ПАРОС“ ООД и „БЕТА БУС – 11“ ЕООД, както и към дарителите – учителите Иванка Денчева и Евгения Василева от ОУ „Неофит Рилски“, за подкрепата при реализирането на инициативата.

Любопитно
2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май

По време на карнавалния уикенд в Габрово, наред с котки без опашки и сатирични костюми, Център Кристо и Жан-Клод представя многопластова програма от изложби, пърформанс и музика, които преплитат индустриално наследство, съвременно изкуство и паметта за Христо Явашев – Кристо.
Програмата събира артисти и дизайнери от шест европейски града – Кемниц, Мюлуз, Манчестър, Тампере, Лодз и Габрово. В продължение на две години, чрез резиденции в градовете, срещи с местната общност и изследване на функциониращи и изоставени фабрики, артисти създават 18 дизайна за съвременно работно облекло, вдъхновени от локалната индустриална история.

Кулминацията (и гранде финал) ще се състои в самата сграда на бившия Текстилен техникум в Габрово – днес Център Кристо и Жан-Клод.
На 15 май от 18.00 ще се проведе пърформансът „Метаморфози на работното облекло“, в който участници без професионален опит ще облекат създадените дизайни и ще разкажат през своя поглед историите зад тях. “Актьорите-модели” ще посрещнат публиката в застинали през 2009 класни стаи, производствени пространства и кабинети по багрене и машиностроене, а присъстващите ще трябва сами да открият отделните наративи, разпръснати по етажите.
На 16 май от 15.00 часа, преди карнавалното шествие, ще бъде открита изложба “Метаморфози на работното облекло”. Инсталация от всички 18 дизайна, която преплита текстилната индустрия на Габрово с машинната иновация на Кемниц, трудовата съпротива на Манчестър, модната история на Лодз, орнаменталното майсторство на Мюлуз и ритуалните практики на Тампере.

В същия ден, от 23.00, гимнастическият салон на бившият Текстилен техникум ще се превърне в сцена за румънското електронно дуо K not K, които създават оптимистична музика, вдъхновена от играта шах. След участия на фестивали и сцени в почти цяла Европа, дуото пристига в Габрово с енергия, която естествено продължава карнавалната нощ. Карнавалните костюми са препоръчителни.
Паралелно с това, на 15 май от 15.00, ще бъде открита изложбата „Детски години“, която се показва за първи път в Габрово след представянето си в Български културен институт – Париж. Изложбата разглежда детството като първа сцена на въображението и съчетава редки фотографии от ранните години на Кристо в България с произведения на съвременни артисти, свързани с Центъра. Повод за създаването ѝ са 90 години от рождението на Кристо и 30 години от Опакованият Пон Ньоф.

-
Любопитнопреди 6 дниПролетен празник на географията в Габрово
-
Любопитнопреди 5 дни2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май
-
Новинипреди 4 дни„Янтра“ с важен мач срещу плевенския „Спартак“
-
Новинипреди 5 дниЩе вземе ли „Прогресивна България“ трети мандат от Габрово?
-
Новинипреди 4 дниБлаготворителен базар и концерт в подкрепа на малкия Ники
-
Любопитнопреди 4 дниУченици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“
-
Новинипреди 4 дниМБАЛ „Д-р Тота Венкова“ се включи в кариерен форум за медицински специалисти
-
Любопитнопреди един денПобедителите в конкурса „Бостанско плашило“ на музей „Етър“ са ясни




