Любопитно
Шеф Андре Токев, редица звезди и знаменитости идват за кулинарното състезание

Шеф Андре Токев и Ради Стамболов, заедно с колегата им от Сърбия – Филип Павлович, идват в Габрово като жури на кулинарното състезание „На върха на пламъка“. То е организирано от Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ и ще се проведе в събота, 16 ноември, от 10.00 часа в ресторант „Рич Тейбъл“.
Сред гостите, които ще пристигнат, за да подкрепят кулинарната надпревара са редица звезди и знаменитости. Васил Колев – българинът, трикратен световен шампион по барманство. Васко подкрепя ПГТ „Пенчо Семов“ и е познат на габровци от самото начало на формата.
„Длъжни сме да отбележим обаче едно – изпитваме респект към неговата самовзискателност и умението му сам да вдига летвата пред себе си, да се надскача всеки следващ път. Самото му участие в състезанието не зад бара, а в кухнята е нашата хвърлена ръкавица, но не за дуел, а за нов вид забава и удоволствие“, коментират организаторите на състезанието.
Друг участник е Цветомир Иванов. Завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на професор Крикор Азарян, с асистенти Тодор Колев и Николай Поляков. Играе в Държавния театър в Перник, Театър „Българска армия“ и Сатиричен театър „Алеко Константинов“. Телевизионната му кариера започва в Нова телевизия, като водещ на първия сутрешен блок – „Почна се“. Участва в различни детски, кулинарни и хумористични предавания, едно от главните действащи лица е в телевизионния филм на БНТ „Корави старчета“ (2011), играе ролята на компютърен специалист във филма „Корпус за бързо реагиране“). Всички ние го познаваме от малкия екран, особено тези, които не пропускат епизод на „Семейни войни”. Често е канен за коментатор в различни предавания.
Гергана Стоянова – жената с удивителен глас и великолепно излъчване, винаги красива и вдъхновяваща, е следващото звездно попълнение. Наскоро ученици от гимназията имаха шанса да общуват с Гери и се убедиха отблизо колко интересен събеседник е тя, каква силна харизма притежава и колко много може да научат от нея.
Всички ние я свързваме с кино, театър и телевизия, а като кулинар най-малко знаем за нея, но пък сме чували за нейната майка Недка и днес чакаме с нетърпение да узнаем притежава ли Гери таланта на майка си в кухнята, и склонна ли е да ни сподели бабината рецепта за гюзлеме.
В кулинарното състезание ще се включи и кметът на Трявна Денчо Минев. През 1997 г. завършва ОУ „Проф. Пенчо Николов Райков“ в Трявна. От 1997 до 2001 г. учи в Професионална техническа гимназия „Димитър Крусев“ в град Дряново. През 2002 г. записва да учи висше образование във Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Право“, завършва през 2008 г. Работи като съдружник в счетоводна кантора, която се занимава с търговско и данъчно право. В едно свое интервю споделя, че родният град не е само съдба но и мисия. Съдбовен ли ще се окаже неговият избор да се занимава с политика, ще изпълни ли кметската си мисия – времето ще покаже. В „На върха на пламъка“ на 16 ноември господин Минев ще ни покаже твореца в себе си, а вероятно и любителят на кулинарното изкуство, скрит в костюма на юрист и администратор.
Почетният консул на Италия в Пловдив – Джузепе де Франческо, също ще участва в надпреварата. Трудно се разказва накратко за човек, обиколил света и изпълнил всяка спирка по пътя си със съдържание, което идва от ума, духа и вярата. Роден в Сицилия в семейство на аптекари, които не само продават, но и приготвят лекарства. Макар да отраства в тяхната среда и сред епруветки, шишенца и специфични аромати на лекарствени продукти, Джузепе не се влюбва в занаята и уверено твърди, че неговото хапче е общуването с хората. България печели много от неговия избор да дойде тук, а и после да остане, за което до голяма степен може да благодарим и на съпругата му, която е българка. Обича класическа литература, фен е на Ювентус, има богат бизнес опит, познания в икономическата сфера, а кулинарията никак не му е чужда. Виждали сме в действие като домакин в Черешката на тортата, а в състезанието ще го наблюдаваме от близо, но и по нашенски – ще го следим из късо. За това ще се грижи най-вече партньора му в кухнята.
Д-р Христо Христозов – човек с респектираща биография. Има над 20 години опит като изследовател, консултант и обучител в областта на дигитализацията на управлението на проекти, финансовото управление и контрол и управлението на риска, управление и анализ на данни в туризма и строителството. През последните години ръководи екипи за анализ на големи данни и за бенчмаркинг в областта на туризма и строителството. От 2015 г. е ръководител на проекта SMARTOURISM.BG – партньорска инициатива на ProActivePersonnel , ПроАктивни Решения, Асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство, Катедра „География на туризма“ на СУ „Св. Климент Охридски“, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Граждански институт и с подкрепата на Министерството на туризма, Националния борд по туризъм и БХРА. SMARTOURISM.bg е насочен към изследване на практиките и предизвикателства пред управлението нa знанието в туризма в България в следните направления: Интелигентно управление на човешките ресурси в туризма; Иновативни и креативни модели и високи технологии в доброто управление на туризма; Интелигентно управление на туристическите дестинации – регионално развитие, архитектура, екология; Интелигетно управление на сигурността в туризма.
И след всичко, казано до момента сме истински нетърпеливи да разберем, кой е той зад строгата и хладна маска на науката, лекциите, дигиталните платформи и познанията в сферата на туризма, въвлечен във вълшебния свят на кулинарията.


Култура
Три златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“

Младите пианисти от Музикален клуб „Весела“ отново доказаха своя висок професионализъм и талант, като спечелиха впечатляващи отличия на престижния Национален клавирен конкурс „Орион“, проведен в София през 2025 година. Три златни медала завоюваха Полина Флориду (11 клас), Мира Русинова (9 клас) и Кристина Стефанова (4 клас), които безапелационно грабнаха първите награди в своите възрастови групи.
Техните блестящи изпълнения впечатлиха журито и публиката, като още веднъж доказаха, че Музикален клуб „Весела“ е средище на изключителни млади таланти. Сребърни медали в надпреварата заслужиха Адриана Кънева (12 клас) и Ай Хасегава (10 клас), а бронзово отличие донесе Иво Велков (9 клас).


Всички участници впечатлиха журито, съставено от преподаватели и пианисти от Националната музикална академия. Председателят на журито, проф. Борислава Танева, отправи специални поздравления към клавирния педагог Весела Пенева за нейната всеотдайност, високо ниво на подготовка и забележителните постижения на нейните ученици.


Конкурсът „Орион“ се провежда вече пета поредна година в къщата-музей „Панчо Владигеров“ – място, което носи духа и вдъхновението на един от най-великите български композитори.


Събитието обединява както любители пианисти, така и ученици от музикалните училища, а тази година към тях се присъединиха и млади композитори, които представиха свои клавирни творби. Задушевната атмосфера в дома на Владигеров и срещата с изкуството на връстниците им мотивира младите музиканти за нови постижения и вдъхновения.


Любопитно
Габрово изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!

Габрово подготвя голямо празнично събитие на 30 декември и кани жители и гости на града да изпратим заедно 2025 година с много музика, светлина и настроение.
На сцената ще излезе Рафи с бенд, които обещават енергичен концерт, любими хитове и празничен заряд, подходящ за всички възрасти.
Центърът на Габрово ще оживее с празнични илюминации, които ще превърнат вечерта в истинско светлинно преживяване.
Гостите ще могат да се стоплят с топли напитки, да се срещнат с приятели и да се потопят в атмосферата на споделена радост и очакване на новото начало.
Габрово ви очаква – с усмивки, музика и празнични илюминации. Да изпратим старата година заедно!


Любопитно
Ротари клуб Габрово дари сценична машина за сняг на кукления театър

Понякога най-красивият сняг не пада от небето. Понякога той идва като жест – тих, топъл и истински. В навечерието на Коледа, Ротари клуб Габрово направи такъв жест към Държавен куклен театър – Габрово, дарявайки му сценична машина за сняг – подарък, който ще носи радост, усмивки и вълшебство за най- искрената публика: децата.
Дарението е естествено продължение на добрите отношения между Ротари клуб Габрово и габровския куклен театър – отношения, изградени върху уважение, доверие и споделена грижа за културата и децата на нашия град. Но този жест носи и още един, по-дълбок смисъл – той е своеобразна награда и „добре дошли у дома“ за актьорите, които съвсем скоро се завърнаха от Китай с голямо признание.

От 2 до 8 декември 2025 г. Държавен куклен театър – Габрово взе участие за първи път в Четвъртата международна седмица на кукленото изкуство в Китай – събитие, което събира на едно място традиции, култури и майсторство от цял свят. Българският глас в това многоезично културно пространство прозвуча силно и достойно. Авторската постановка на младия и вдъхновен творчески екип Венера Нечкова и Краси Кирчев – „Лъжливото овчарче“, завоюва престижния приз „Изключително културно наследство в областта на кукленото изкуство“ – награда, която носи не само признание, но и гордост за Габрово и България.
И ако сцената в Китай е била мястото, където талантът е бил оценен, то сцената в Габрово остава домът, в който чудесата се случват всеки ден – пред очите на децата. Именно там новата машина за сняг ще превръща всяко представление в истинска коледна приказка, ще кара очите да светят и ще напомня, че магията съществува.
„Този сняг не е просто ефект. Той е благодарност, признание и вяра в хората, които пазят детското въображение живо“, споделят от Ротари клуб Габрово.

Коледа е време за подаръци, но най-ценните от тях не се опаковат. Те се дават от сърце. И когато културата, добротата и детската радост се срещнат на една сцена, тогава знаем, че сме на прав път. Нека този сняг да вали дълго за децата, за изкуството и за нашето Габрово.


-
Кримипреди 2 дниТежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево
-
Кримипреди 17 часаЖестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година
-
Любопитнопреди 2 дниГаброво изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!
-
Новинипреди 5 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Новинипреди 6 дниЧестито Рождество Христово!
-
Културапреди 2 дниТри златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“
-
Новинипреди 4 дниОтбелязваме Стефановден!
-
Кримипреди 2 дниНатоварени празници за огнеборците и спасителите в региона








