Новини
ГЕРБ-СДС печели убедително в област Габрово, Възраждане са втори
Коалицията „ГЕРБ-СДС“ запазва водеща позиция в област Габрово след последните парламентарни избори в неделя, 27 октомври, печелейки 31.38% от гласовете или 10 285 гласа.
Втора политическа сила в региона е партия „Възраждане“, която е получила подкрепата на 17.26% от избирателите (5 655 гласа). Въпреки че „Възраждане“ е увеличила популярността си в страната, резултатите показват, че партията все още има значителна разлика спрямо лидера в Габрово.
Коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) заема трето място с 11.12% (3 644 гласа). Очакванията към „ПП-ДБ“ за по-силно представяне не се оправдават, но коалицията остава сред основните политически играчи в областта.
Четвъртото място заема БСП – Обединена левица с 9.05% и 2 966 гласа. Партия „Има такъв народ“ (ИТН) заема пето място с 8.17% (2 678 гласа), отбелязвайки умерено представяне в сравнение с предходни избори.
Други малки формации също отбелязват присъствие в област Габрово. Сред тях са ПП „Величие“ с 5.37% и 1 760 гласа, и ПП „Меч“ с 4.85% и 1 591 гласа. „Алианс за права и свободи“ (АПС) получава 4.59% с 1 505 гласа, а „ДПС-Ново начало“ – 4.07% и 1 333 гласа.
Любопитно е, че общо 1 139 гласоподаватели (приблизително 3.5%) са избрали опцията „Не подкрепям никого“, което показва известно разочарование или липса на доверие в предлаганите политически алтернативи.
Неподкрепящите нито една политическа сила изпреварват малките партии, които са с по-нисък резултат. Това са „Синя България“ с 0.92% и „Пряка демокрация“ с 0.52%, както и „Русофили за България“ с 0.48%. Въпреки амбициите на тези формации, представянето им в Габрово не показва значителна подкрепа.
Резултатите от област Габрово подчертават стабилната позиция на ГЕРБ-СДС и нарастващото влияние на „Възраждане“, докато коалицията ПП-ДБ и БСП продължават да се борят за място в предпочитанията на избирателите.
Изборният ден в област Габрово приключи без регистрирани нарушения на обществения ред, произшествия или инциденти. Областната дирекция на МВР -Габрово бе създала необходимата организация за охрана при транспортирането на книжата и материалите от изборите.
За периода от 21 до27 октомври служителите от звената „Български документи за самоличност“, след подадени заявления от граждани, са издали общо 11 удостоверения. Връчените лични карти на 26 и 27 октомври са 4.

Новини
Слави Василев в Севлиево: Бизнесът движи икономиката и държавата трябва да започне да работи за него

Представители на местния бизнес се срещнаха с кандидатите за народни представители на „Прогресивна България“ от 7 МИР – Габрово в Севлиево. В дискусията участва и Слави Василев, водач на листата на коалицията в 20-и МИР – Силистра.
Основен акцент в разговора бяха предизвикателствата пред малките и средните предприятия в региона и необходимостта от създаване на предвидима и конкурентна бизнес среда.
В рамките на срещата бяха представени ключови приоритети от икономическата програма на „Прогресивна България“, насочени към намаляване на административната тежест, електронизация на услугите и подобряване на достъпа до финансиране за бизнеса. Акцент бе поставен върху необходимостта държавата да създаде ясни правила и условия, в които бизнесът може да работи и да се развива.

„Бизнесът е този, който движи политиките. Той създава работни места и позволява да се финансират социалните разходи, които всички очакваме държавата да осигурява. Затова държавата трябва да започне да работи за бизнеса, а не срещу него“, заяви Слави Василев.
Той подчерта, че ключов проблем остава начинът, по който се разходва публичният ресурс: „Трябва да спрем разхищението на държавния ресурс чрез определени олигархични кръгове и да гарантираме, че средствата достигат до реалната икономика.“
Николай Косев, водач на листата на „Прогресивна България“ в 7 МИР – Габрово, акцентира върху значението на стабилната икономическа среда за региона: „В област Габрово имаме силна индустриална основа, но тя се нуждае от предвидимост, по-добра инфраструктура и реален достъп до финансиране, за да се развива устойчиво.“
В хода на срещата бе обсъдено и влиянието на повишаването на цените на горивата върху разходите на бизнеса и конкурентоспособността на предприятията.

Данаил Лалев, втори в листата на „Прогресивна България“ и представител на Севлиево, постави фокус върху конкретните предизвикателства пред бизнеса в града: „Бизнесът в Севлиево е ясен в своите приоритети – по-малко администрация, по-бързи процедури и реални решения. Това са проблеми, които изискват действия, а не обещания.“ Представителите на местния бизнес поставиха въпроси, свързани с необходимостта от по- висока избирателна активност и очакванията за реална политическа отговорност.
В отговор Слави Василев подчерта, че доверието може да бъде възстановено само чрез ясни правила и последователни действия: „Хората очакват реални резултати. Политическата отговорност означава решенията да се носят открито и да има ясна връзка между управление и резултат.“
Той беше категоричен, че „Прогресивна България“ няма да прави компромиси с този подход: „Няма да се коалираме с ГЕРБ и Делян Пеевски под никаква форма и при никакви обстоятелства.“
Срещата премина в открит диалог, като участниците се обединиха около необходимостта от ясни правила, предвидима среда и по-голяма отговорност в управлението.

Култура
Великденски празници в музей „Етър“

Музей „Етър“ посреща посетители с богата програма, посветена на Великденските празници. Събитията съчетават традиции, демонстрации и участие на публиката, като превръщат празника в живо преживяване за всички възрасти.
Посетителите могат да разгледат тематичната изложба „Хубав ден Великден, още по- хубав Гергьовден“, разположена в Музейния център, както и да се потопят в атмосферата на възстановки на традиционна великденска трапеза в различни експозиции на музея.
Една от най-атрактивните активности е образователната игра „По Великден с Радумко и Гиздана“, която се провежда на цялата територия на музея и включва посещение на редица места, където се откриват отговорите на въпроси, свързани с българските традиции.

В периода 7–11 април се провеждат демонстрации на украса на яйца с восъчна техника, а на 9 и 11 април – боядисване с естествени багрила пред Бояджийната. Между 9 и 12 април посетителите могат да се включат и в творческото преживяване „Претвори традициите!“, посветено на декорация на яйца.
За най-малките гости са предвидени тематични занимания в Детския център (4–13 април), където те могат да оцветяват глинени фигурки с форма на яйце. Допълнително, в Саковата къща се провежда надписване на великденски картички с мастило и перодръжка.

Кулминацията на програмата е на 12 април, когато в храм „Св. Богоявление“ ще бъде отслужена тържествена великденска литургия от 10:00 ч. В празничния ден посетителите могат да се включат и във флашмоба „Да се хванем на великденско хоро“, който ще се проведе в 11:00 и 14:00 ч. пред храма.
През целия период гостите на музея могат да се насладят на кафе с бяло сладко в Мотковото кафене, съчетано с любопитна информация от репродукция на вестник от началото на ХХ век.
На 12 и 13 април в механата и ресторанта на музея ще се предлага и специално великденско меню. Великденски празници в музей „Етър“ е събитие, което го утвърждава като място, където традициите се преживяват – чрез участие, придобиване на познание и преживяване на празнична атмосфера.

Крими
Унищожават над 6,5 тона храни от предприятие за добиване и преработка на месо

Над 6,5 тона храни са насочени за унищожаване, а част от дейността на предприятие за добиване и преработка на месо е спряна заради нарушения в няколко обекта на една и съща фирма в дряновското село Соколово, съобщава от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Инспектори на БАБХ са установили съхранение на храни при несъответстваща температура и без етикети на български език, продукти с нарушена цялост на опаковките, както и лошо хигиенно и техническо състояние на помещения и оборудване.
В един от обектите на фирмата са открити храни от животински произход в значителни количества, които са били без задължителна идентификационна маркировка, включително близо 3 тона свински глави, телешко месо, агнешки продукти и осолени черва в бидони.
Според БАБХ проследимостта на храните не може да бъде гарантирана, а това създава риск за здравето на потребителите. Общо 6596,9 кг. храни ще бъдат унищожени. Проверката е разкрила сериозни проблеми със сградния фонд и оборудването. В хладилни камери са констатирани плесени по тавани и стени, корозирали врати, както и ръждясало технологично оборудване.
В някои производствени помещения стенните покрития са били с лющещи се повърхности, а подово-стенните ъгли – в незадоволително хигиенно състояние. Поради тези причини част от дейността е спряна.
Нарушения са установени и в останалите проверени обекти на същата фирма – млекопреработвателно предприятие, предприятие за имитиращи продукти, хладилна складова база и склад за търговия на едро. Сред тях са неизползване на помещения по предназначение, нарушена поточност на производството, непълно или неточно водене на технологични дневници, както и несъответствия между реално прилаганите технологични процеси и утвърдената документация.
В хладилни бази са открити млечни и имитиращи продукти без идентификационна маркировка, както и кашкавал с плесени, който не е бил отделен и насочен за унищожаване, каквито са нормативните изисквания.
За всички обекти са предвидени допълнителни административни действия, включително издаване на предписания със срокове за отстраняване на несъответствията и последващ контрол за тяхното изпълнение.

-
Кримипреди 5 дниИззеха близо 130 кг риба без документи за произход, продавана в Габрово
-
Новинипреди 6 дни„Успехът на държавата се измерва с това дали хората живеят по-добре днес“
-
Културапреди 6 дниПроф. Петко Ст. Петков: Априлското въстание постига целта си!
-
Кримипреди 7 дниВътрешният министър, заместникът му и главния секретар на МВР посетиха Габрово
-
Културапреди 7 дни„Габровски гласчета“ с отличия от национален конкурс
-
Културапреди 7 дниЛазаровден оживява в музей „Етър“ с песни, танци и млади лазарки
-
Новинипреди 5 дниСело Стоките посреща Цветница с водосвет и надежда
-
Кримипреди 5 дниАкция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена






