Култура
Майстор Боян Минчев е кандидатурата на Габрово за „Живи човешки съкровища“
Кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“ е „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“, съобщиха от Областна администрация – Габрово.
Номинацията му бе издигната от РЕМО „Етър“ и представя знания и умения, свързани с традиционното производство на сладкарски деликатеси – шекерджийство.
Оценката на областния кръг бе проведена от петчленна комисия, съставена от представители на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, експерти от музеите в Габрово, Дряново и Трявна и РЕКИЦ „Читалища“.
Боян Минчев е наследник на българските шекерджии, които през втората половина на ХIХ, началото на ХХ век започват да практикуват занаята в Габрово, след като изучават тайните и тънкостите му в Румънско.
По това време захарта е била скъпа, затова сладкарските изделия са се приемали като празнични лакомства и са се внасяли в минимални количества от Цариград и Букурещ. Купували са се за празници по панаири и тържища, в кафенета и сладкарници.
През втората половина на века в Габрово има 5 майстори и шекерджийството се смята за най-модерния и млад занаят. Майстор Боян Минчев започва обучението си в занаята в шекерджийската работилница на музей „Етър“, където работят дядо му и неговия вуйчо.
Той е трето поколение шекерджия. Верен на традициите, Боян Минчев продължава да изработва всички изделия ръчно и да радва малки и големи в празник и делник и да предава занаята на най-любознателните.
Култура
Награда за музей „Етър“ от Министерство на културата
По повод 1 ноември – Ден на народните будители, в Министерство на културата бяха връчени наградите „Златен век“.
Музей „Етър“ бе отличен с Плакет „Принос за развитието на културата“. През 2024 се навършват 60 години от създаването му. Наградата получи д-р Ваня Донева, зам.-директор на музей „Етър“.
Институцията е център за проучване на традиционната култура на балканджиите от прединдустриалното общество до най-новото време.
Култура
Откриват национално триенале живопис „Мостове“
Националното живописно триенале, което се открива на 8 ноември, петък, в 13.30 часа в Художествена галерия „Христо Цокев“, е изложба на съвременно изкуство, с тема „Мостове”.
По време на събитието ще бъдат обявени номинациите и ще бъдат връчени наградите на отличените автори. Организира се на всеки три години. Сега сме в навечерието на третото издание. Партньори на събитието са Министерството на културата, Община Габрово и Съюза на българските художници.
Изложбата е с конкурсен характер. Свои награди присъждат партньорите на събитието, като голямата награда е на Община Габрово. Художествена галерия „Христо Цокев“, връчва четири награди, от които две са в категория – млад автор.
Първото издание на Националното триенале, се проведе през 2017 г. и в него участие взеха 61 художници, с 99 творби. В настоящото издание участниците са 84 и са представени със 106 творби.
Сред дългия списък с имена се открояват тези на едни от най-емблематичните съвременни български художници. В Националното триенале „Мостове” участват художници с живописни произведения, посветени на темата, а и свободно интерпретирайки я, което е предпоставка за разнообразна и представителна селекция.
Според регламента мотото включва два аспекта: Във философски аспект – МОСТЪТ е израз на вечното желание на човека да преодолява, да покорява, да опознава да свързва. Следствие на стремежа му за противопоставяне на деления, граници, бариери, пропасти. Във втория аспект мостът се разглежда като едно от най- значимите съоръжения, построени от човека. Принадлежи на всички и е еднакъв за всички. Преодолява разстояния, построен винаги там, където се кръстосват най-много човешки нужди и съдби.
В настоящата селекция от творби, тези две интерпретации на основната идея, са надградени с многобройни смислови наслагвания. Авторите са развили темата за МОСТОВЕТЕ изключително свободно, разнообразно и експресивно. Настоящата експозиция, сякаш ни води по един духовен мост към творческите идеи на всеки автор, в мислите и емоциите му.
Автор: д-р Нели Недева,
ХГ „Христо Цокев“.
Култура
Габрово посреща авторския спектакъл „Моят глас“ с Камелия Тодорова
На 29 ноември, от 19.00 часа, в зала „Възраждане“, Габрово ще бъде представянето на авторския музикален спектакъл „Моят глас“ на Камелия Тодорова. Билетите са в продажба, на касите на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ – Габрово и в интернет на сайта на театъра.
„Моят глас“ е един различен спектакъл. Той е личен разказ в музика и видео на неповторимата Камелия Тодорова. В него, тя споделя моменти от своя шарен път в света на музиката. „Моят глас“ е спектакъл на споделени спомени, едни от най-обичаните песни на Камелия Тодорова, както и най-известните ѝ изпълнения на джаз и соул музика.
За авторския си спектакъл и срещите с публиката, Камелия Тодорова казва „Като пред най- близки приятели, се осмелявам да споделя с усмивка преживяванията си и част от премеждията на творческия ми живот – спонтанен, енергичен, ироничен и понякога тъжен. Живот, изпълнен с много падове и върхове, но никога скучен.“
Камелия Тодорова и екипът на спектакъла „Моят глас“ обещават на публиката вечер, изпълнена с много музика и хубави емоции.
-
Новинипреди 6 дни
Честит Ден на народните будители!
-
Кримипреди един ден
Тежка катастрофа с пострадали в Габрово (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Ученици от НАГ участваха в „Ден на отворените врати“ на Прокуратурата
-
Новинипреди 6 дни
Промениха девиза на Габрово!
-
Културапреди 3 дни
Габрово посреща авторския спектакъл „Моят глас“ с Камелия Тодорова
-
Новинипреди 3 дни
„Янтра“ приема „Пирин“ в сериозен тест
-
Новинипреди 3 дни
С шест медала се завърнаха шахматистите на „Орловец“ от турнир
-
Кримипреди 3 дни
„Маскирани за Хелоуин“ с бензодиазепини осъмнаха без книжки