Новини
Коалиция „ПП – ДБ“: В неделя гласувайте с бюлетина № 26
Уважаеми съграждани от Област Габрово,
Предизборната кампания е към края си. Предстои всеки да направи своя избор.
Ние Ви благодарим за срещите, за добронамереността, за споделените проблеми и надежди, за предложените решения, за градивните критики, за желанието област Габрово да се променя към по-добро.
Благодарим Ви, това са мотивиращи за нас дни – срещнахме хора с родова памет и любов към родния край, граждани – обществено отговорни, с визия за бъдещето. Това са и дни, в които започнахме заедно да чертаем нова пътна карта за развитие на нашата област – накъде вървим, към какво се стремим, как да го постигнем заедно.
В тази предизборна кампания с хората от листата на Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ ни срещахте като един отбор. Виждахте ни повече заедно, отколкото поотделно, защото така искаме да се развива България – с повече НИЕ и по-малко АЗ. Богомил Петков, Николай Томитов, Надежда Киселкова, Красимир Попов, Христо Генков, Антония Добрева, Асен Дакалов и Венцислав Йорданов – един отбор, който е готов да работи за промяната с ясното разбиране, че най-важният капитал на България са хората, а не корупционните проекти. И с основната ни цел – щастливи граждани в подредена и правова държава.
Във фокуса на нашата програма стоят инвестициите в хората – осигуряване на по-качествен начин на живот чрез добри доходи, ефективно здравеопазване и образование и инвестиции в бизнеса.
Лъжа е, че в България няма средства! Средства има и вече го доказахме – когато спрем тяхното източване към определени хора и фирми, когато спрем корупционните практики, ще освободим огромен обществен ресурс, който да се вложи във всичко онова, което развива страната ни и повишава стандарта на живот.
Избирайки нас, избирате грижата за България – за младите семейства и първото им жилище тук, в България; за децата и безплатните учебници, за да имат равен достъп до образование; за повече безплатни лекарства; за по-развита профилактика и здравна грижа; за стабилна и предвидима данъчна политика; за таван на цените на електроенергията, за закупуване на машини и инвестиции в малкия и среден бизнес; за достойни доходи, пенсии и стипендии, чийто растеж изпреварва инфлацията; за адекватна трудова реализация и възможности за развитие.
Гласувайки за нас, гласувате за България, в която здравеопазването е държавна политика, а не бизнес. В която сигурността на хората е еднаква и в големия град, и в малкото село. В която законът е над всичко и важи за всички.
Гласувайте за националните приоритети култура и спорт, които ни дават поводи за гордост и самочувствие.
Дори да не изберете нас, пак гласувайте. Гласувайте, за да направим купения вот пренебрежимо малък. За да няма поредни избори напролет, за да няма поредни протести и поредно негодувание.
В неделя изберете да бъдете обществено ангажирани като гласувате!
Да се погрижим за България! #26
*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „ПП – ДБ“, във връзка с изборите за 51 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ПП – ДБ“ е под номер 26 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Новини
Отбелязваме Стефановден!
Стефановден е денят на Свети Стефан. Чества се на третия ден след Рождество — 27 декември.
Култът към този светец е голям, почитта към него — също. От времето на Апостол Павел насам всички наричат Св. Стефан пръв мъченик (първомъченик), защото е една от първите жертви на християнската вяра.
Обредна трапеза: свинско с кисело зеле, баница с черва или месо. Приготвят се месни ястия и на трапезата се събира цялото семейство. Младите семейства ходят на гости на кумовете си или на по-възрастни роднини
На този ден празнуват всички с имената: Стефан и Стефка и производните им:
Стефи, Стефко, Стефчо, Степан, Стефа, Стефана, Стефанка, Стефания, Фанко, Фано, Фана, Фаница, Фанула, Фанча, Фани, Теки, Теко, Течо, Венко, Венче, Венета, Венка, Венчо, Венцислав, Венцислава, Кита, Китана (поради това, че в превод от гръцки Стефан означава венец, на този ден могат да празнуват и тези имена или на Цветница), Стамен, Стан, Станко,Стайко,Стамена, Стана, Стаматчо, Стаме, Стаменко, Стаменчо, Стамер, Стамин, Стамир, Стамко, Стамно, Стамо, Стамул, Стамчо, Стамян, Станул, Стаминка, Стамира, Стамка, Стамуда, Стамуша, Станачко, Станаш, Станчо, Станимира, Станислава, Стане, Цако, Цанко, Цано, Цанчо, Цанка, Стою, Стояна, Стоичко, Шон, Шона.

Новини
Днес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
Вторият ден на Коледа – 26 декември, е Събор на Пресвета Богородица. В деня след Рождество Христово вярващите се събират, за да величаят с хвалебни и благодарствени песни Божия промисъл и да отдадат почит на Богородица, родила Спасителя.
В този ден се чества паметта на Св. Йосиф Обручник, на цар Давид като славен родоначалник на Исуса Христа и на Яков, брат Божий, пръв християнски епископ на гр. Ерусалим.
По решение на Второто национално общо събрание на съюза “Ние жените за достойнство и равенство” (28 март 1997) църковният празник на Свети Йосиф Обручник, земния баща на Исус, се отбелязва като празник на бащата. За първи път е честван през 1997 г.
Към Коледните празници се числи и Стефановден – на 27 декември. Празникът е посветен на първомъченика на християнската църква архидякон Стефан.
Със Стефановден завършват Коледните празници.

Новини
Честито Рождество Христово!
Рождество Христово или още Коледа е един от най-големите църковни празници. На него християните честват рождението на Исус Христос. Според Евангелието от Лука това става в град Витлеем в провинция Юдея.
Православните християни честват Рождество Христово наравно тържествено с Великден. При католиците и протестантите Коледа е най-почитаният празник. Рождество Христово е един от 20-те църковни празници в България. На този ден постите свършват и семейната трапеза вече включва месни и млечни ястия. Вярващите ходят на черква, където има празнична служба.
Рождество Христово слага начало на ново летоброене. Създателят на новото летоброене, римският монах Дионисий (6 в.) изчислява, че Христос е роден в 754 г. от основанието на Рим.
Според Евангелието на Лука, малко преди раждането на Исус, майка Му Мария, заедно със съпруга ѝ, дърводелецът Йосиф, потомък на Давидовия род, отиват във Витлеем, родното място на Йосиф. Римският император Октавиан Август издава заповед за преброяване на населението в империята — в границите ѝ тогава се намира и Палестина. Всеки трябва да се запише в родното си място. Мария и Йосиф не могат да намерят място в страноприемницата и затова се подслоняват в пещера извън града, където пастирите затваряли овцете. В мига на Рождеството в небето пламва необикновена светлина, явява се ангел, който съобщава на намиращите се наблизо пастири, че е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири са и първите, които се поклонили на Бога-Син. Младенецът Исус почитат и трима източни царе, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото звезда. С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата ера.
Днес имен ден празнуват всички, които носят имената Христо, Радослава, Радослав, Радостина, Радостин, Божидар, Емил, Емануил, Християн, Ренета, Християна, Кристиян, Кристияна, Кристина, Христина и др.

-
Кримипреди 6 дниПиян водач без книжка причини тежка катастрофа със загинал край Севлиево
-
Кримипреди 6 дниОставиха в ареста един от двамата, „шетали“ из цяло Габрово
-
Новинипреди 4 дниБъдни вечер е! Денят преди Рождество Христово!
-
Новинипреди 6 дниОбластна среща акцентира върху ранното включване на децата в образованието
-
Новинипреди 6 дниВиктор Меразов е Спортист на Габрово за 2025 година
-
Новинипреди 3 дниЧестито Рождество Христово!
-
Новинипреди 2 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Новинипреди 23 часаОтбелязваме Стефановден!






