Свържи се с нас

Новини

„Янтра“ допусна поражение при гостуването си в Монтана

Published

on

„Монтана“ измъкна победа с 1:0 като домакин на „Янтра“ в среща от 14-я кръг на първенството във Втора професионална лига. Това беше първа загуба като гост за габровския тим от началото на сезона, а съставът на Танчо Калпаков запази статута си на непобеден домакин до момента.

Отборът ни изигра силен мач на стадион „Огоста“ и незаслужено си тръгна като победен. Съставът на Тодор Киселичков беше много солиден и напълно равностоен на домакините, но една грешка му коства загубата. Тя дойде в 76-ата минута. Мартин Сораков изведе великолепно Илия Русинов в наказателното поле и той с удар покрай Борис Груев донесе трите точки на Монтана.

„Янтра“ имаше две добри възможности през първата част. В 28-ата минута Мартин Райнов отне топката в центъра и след бърз преход изведе отдясно Мартин Тошев, но ударът на нападателя мина над гредата. Мартин Ганчев малко по-късно също се озова на добра позиция, но се забави със завършващия удар и Денис Динев го парира.

„Монтана“ имаше своя шанс в 38-ата минута, в която Вакадинов отправи опасен удар към габровската врата, но Груев улови. През втората част битката в центъра и надлъгването продължи до 76-ата минута, в която Валентин Цветанов „заспа“ и пропусна включването на Илия Русинов, който изведе домакините напред.

„Янтра“ хвърли всичките си усилия в търсене на изравнително попадение и беше много близо до него в 85-ата минута. След центриране в наказателното поле Тони Иванов намери Мартин Райнов, който овладя на гърди и от въздуха стреля със завъртане, но право в ръцете на вратаря Васил Симеонов. В края Тодор Киселичков пусна и Цветелин Радев като централен нападател до Мартин Тошев, но това също не донесе резултат.

Футболистите на „Монтана“ успяха с бавене да пропилеят доста от оставащото време и срещата завърши при резултат 1:0. Следващият мач на „ковачите“ за първенството е на 4-ти ноември, понеделник, от 14:45 срещу лидера „Пирин“ на стадион „Христо Ботев“.

Преди това габровският тим ще приеме „Локомотив“ (София) в двубой от 1/16-финалите на турнира Sesame Купа на България. Този мач е идния вторник, 29 октомври, от 13.30 часа.

Новини

Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина

Published

on

Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.

Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).

Бившето Умниково училище ще се възроди в модерен образователен център © Община Габрово, архив

Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.

Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Визуализация на бъдещия Център за подкрепа за личностно развитие „Център за дигитални умения и иновации“ © Община Габрово

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Някогашният ресторант „Форум“ в кв. „Шести участък“ ще се превърне в креативно общностно пространство © Община Габрово

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.

Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.

Зареди още

Любопитно

Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“

Published

on

За втора поредна година Авто СОЦ клуб „Рачо Ковача“ кани всички собственици на ретро автомобили и мотоциклети да се включат в Парада на ретро автомобили – Габрово 2025, което ще се проведе на 12 юли, събота, на площад „Възраждане“.

Събитието се организира с подкрепата на Община Габрово и е посветено на класическите и исторически превозни средства от всякакъв вид и има за цел да събере на едно място ентусиасти, клубове и индивидуални собственици от цялата страна, които с любов и грижа поддържат духа на миналото жив.

Програмата включва изложение на ретро автомобили и мотоциклети, представяне на участниците, музика, добро настроение и срещи със съмишленици. Ще бъдат раздадени награди и грамоти в различни категории, а акцент в програмата ще бъде парадното шествие до хижа „Партизанска песен“ в местността Узана.

Подредбата и регистрацията започва в 09.00 ч. Официалното откриване е в 10 ч., а до 13 ч. габровци и гостите на града ще могат да разгледат ретро возилата. Както и през първото издание на събитието през 2024 г., така тази година се очаква то да събере в Габрово десетки колекционери и любители на ретро културата!

Потопете се в атмосферата на миналото, разгледайте отблизо редки машини с история, направете незабравими снимки и споделете страстта си с други почитатели на автомобилното наследство.

Зареди още

Новини

Боксьорът Борис Ангелов се нареди сред най-добрите в страната

Published

on

Състезателят на БК „Чардафон“ (Габрово) Борис Ангелов завоюва бронзов медал в категория до 75 кг по време на Държавния личен шампионат за мъже и жени, провел се от 8 до 11 юли в Ботевград. Надпреварата събра най-силните боксьори в страната, а представителят на Габрово остави ярка следа с отличното си представяне.

Ангелов, който е възпитаник на треньора Драгомир Тотев, стартира участието си с две убедителни победи. В първия си мач той нокаутира още в първия рунд играещия треньор на „Димов боксинг“ (Ямбол) Ангел Димов.

Във втория кръг повтори успеха, като отново постигна технически нокаут над представителя на „Локомотив“ (Горна Оряховица) Виктор Костов. На полуфинала Ангелов се изправи срещу един от най-успешните български боксьори – европейския и вицесветовен шампион, както и участник в Олимпийските игри в Париж Рами Киуан.

Въпреки загубата, Борис демонстрира характер, техника и борбен дух, с които заслужено се нареди сред призьорите в категорията, в която тази година участваха 14 състезатели.

„Боби изпълни техническите указания и игра така, както бяхме планували. По мое мнение, ако беше попаднал в потока боксьори под него в схемата, можеше да стигне и до финал, където да се срещне с първата ръкавица в националния отбор Рами. Доволен съм от нашето момче и вярвам, че занапред ще носи и по-ценни медали за града ни“, коментира треньорът Драгомир Тотев.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица