Новини
ПТГ „Д-р Никола Василиади“ започна защитата на титлата си на България безапелационно!

Отборът на Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, доминира на общинското първенство по футбол за юноши (VIII-X клас), което се проведе от 17 до 22 октомври на стадион „Христо Ботев“. Под ръководството на своя треньор и заместник-директор Христо Минков, футболистите на ПТГ демонстрираха изключителна форма и заслужено завоюваха първото място след серия от впечатляващи победи.
Отборът започна участието си в турнира с разгромна победа срещу Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“, където резултатът 24:2 ясно подчерта превъзходството на „Василиади“ на терена.
Във втория си мач, срещу тима на СУ „Отец Паисий“, момчетата от „Механото“ отново затвърдиха своето лидерство с безапелационна победа, този път от 18:0.
Най-напрегнатият им двубой бе този срещу силния тим на Националната Априловска гимназия (НАГ), където ПТГ показа отлична техника и стратегическа игра, за да се поздрави с крайното 9:4.
Финалният мач срещу ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ също бе белязан с високото ниво на игра, което отборът демонстрира през целия турнир. След решителни действия в защита и две блестящи попадения, ПТГ – Габрово извоюва победата с 2:0, ставайки общински шампион.
Треньорът на отбора, заместник-директорът на ПТГ Христо Минков, изигра ключова роля в успеха на отбора. Под негово ръководство учениците не само подобриха техниката си, но и показаха че са екип, демонстрирайки отлична тактическа подготовка и колективен дух на терена. Минков, който има дългогодишен опит във футболното съдийство, мотивира своите играчи да надминат себе си и да покажат най-доброто от уменията си.
Тази победа на общинско ниво е само първата стъпка в защита на националната титла, която отборът на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ спечели в края на миналата учебна година. Тогава те триумфираха в Ученическите игри и спечелиха Купата на България, като оставиха без конкуренция своите съперници от цялата страна. Сега, с отличен старт на новия сезон, те са готови за предстоящите регионални и национални предизвикателства.


Култура
Плевенската филхармония с концерт в зала „Възраждане“ на 1 юни

На 1 юни, понеделник, от 19.00 часа в Зала „Възраждане”, гр. Габрово, Плевенската филхармония ще изнесе концерт под надслов „За тебе бях дихание…“. По идея на Чавдар Вълков – концертмайстор на оркестъра, за публиката в Габрово за първи път ще бъдат представени двама композитори на десетки хитове в България – Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки. Техните емблематични песни „За тебе бях“ на Красимир Гюлмезов (изпълнявана от Лили Иванова) и „Дихание“ на Светослав Лобошки (изпълнявана от Орлин Горанов) дават мотото на концерта.

Заедно с тях на сцената ще бъдат: Дует Шик, младата и много талантлива певица от Габрово – Кристина Неделчева, инструментална група „Класиците”: Чавдар Вълков – цигулка, Георги Цветков – бас китара, Димитър Митев – Дънди – ударни инструменти и струнен секстет от Плевенска филхармония. Новите аранжименти на популярните песни: „За тебе бях“, „Що ли те чакам още“, „Лятна жълта рокля“, „Чуй ме“, „Любов в сегашно време“, „Ах, твоите сини очи“, „Дъжд“…, в които мелодията често преминава от човешкия глас в цигулката, са направени от Георги Цветков.

Видеоклипове на добре познатите песни естествено ще допълват въздействието на музиката, а светлинните ефекти, мултимедия и звук са поверени на екипа на Валери Рулински.

„Идеята за концерта е да бъде по-скоро инструментален, но Дует Шик с прекрасната Вили Гюлмезова ще представят в пълния блясък част от песните, специално ще гостува на Плевенска филхармония младата звезда Кристина Неделчева, а двамата композитори Гюлмезов и Лобошки също ще пеят, защото хората искат да чуят текстовете на популярните песни“, споделя Чавдар Вълков.

В програмата са включени и някои класически произведения, като първа част от концерта „Лято“ из „Четирите годишни времена“ на Вивалди, както и световния поп хит „Viva la Vida“ на британската рок група Coldplay със солист отново концертмайсторът на Плевенска филхармония.

Незабравимите български песни на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки, изпълнявани от любимците на стотици, хиляди българи ще предизвикат радост, ще доставят неповторимо удоволствие и добро настроение на публиката, ще повишат градуса на емоциите и развълнуват любителите и меломаните в Габрово.
Националното турне „За тебе бях дихание…“ на Плевенската филхармония след концерта в Габрово продължава с концерти в Долна Баня на 17 юни, Петрич на 1 септември, Гоце Делчев на 2 септември и други градове на България. Билети се продават в мрежата на Eventim.bg и на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.
Отстъпки са налични за пенсионери и учащи. Деца до 6 г. влизат при вход свободен.

Новини
„Каква поредна футболна драма“, този път от Габрово!
Тази култова реплика, пренесъл през времето легендарният спортен коментатор Петър Василев – Петела (IN MEMORIAM), най-точно би описала ситуацията около футбола в Габрово, към днешна дата. Причината е върнато от областния управител на Габрово за ново обсъждане решение №107 на Общински съвет – Габрово, касаещо договор между Община Габрово, ОФК „Янтра 2019“ и компания, свързана хазарт.
Това покачи напрежението и нажежи спортните страсти още повече в навечерието на може би една от най-важните срещи на играещия във втора професионална лига тим на „Янтра“ (Габрово), чиито председател доскоро беше Таня Христова, кмет на Габрово.
Връщането на решението на Общинския съвет не е насочено срещу клуба, спорта или неговите привърженици. Това е законова процедура по контрол за законосъобразност, която областният управител е длъжен да упражнява при необходимост от допълнителна преценка за законосъобразност на даден акт, поясни Кристина Сидорова, областен управител на Габрово.
Според Община Габрово обаче чрез тази процедура областният управител е стопирал финансовото подпомагане за ОФК „Янтра“. От администрацията на кмета Таня Христова твърдят, че договорът е трябвало да осигури финансова подкрепа за клуба през следващите 5 години, определяйки я като от изключително значение за неговата издръжка. По думите ѝ всичко това се случва сега, точно преди изиграването на последните срещи за евентуалното влизане в по-горното ниво на българския футбол.
„Напълно съм наясно със значението на ОФК „Янтра 2019“ за града и местната общност. Футболът е кауза, емоция и гордост за много хора в Габрово. Именно затова решенията, свързани с бъдещето на клуба, следва да бъдат стабилни, прозрачни и юридически защитени“, аргументира се Кристина Сидорова.
Според областния управител в конкретния случай в заповедта са изложени аргументи за необходимостта от по-пълно и прецизно изясняване на характера на договора, насрещните престации, начина на предоставяне на рекламните площи и съответствието с действащата нормативна уредба.
„За съжаление, темата беше представена в публичното пространство като противопоставяне между институциите и спортната общност. Няма конфликт между подкрепата за футбола и спазването на закона. Напротив – истинската подкрепа означава всяка помощ за клуба да бъде реализирана по прозрачен, устойчив и юридически защитен начин“, категорична е Сидорова.
От Областна администрация – Габрово уверяват, че ще продължат да изпълняват своите правомощия отговорно, без политически емоции и без двоен стандарт, така както обществото очаква от една държавна институция.
Според запознати, потърсени от „Габрово Нюз“, за да разтълкуват ситуацията с върнатото за ново обсъждане от областния управител решение на Общински съвет – Габрово, реално драма няма. Оттук насетне местният парламент ще го разгледа отново, а общинските съветници ще гласуват.

Новини
Технически университет – Габрово отличи 34 студенти

Технически университет – Габрово отличи 34 студенти с високи постижения и петима служители с над 30-годишен стаж във висшето учебно заведение.

Областният управител Кристина Сидорова се обърна към присъстващите с думите: „За мен Технически университет – Габрово не е просто институция, а общност, която създава знание, изгражда характери и подготвя хората, които ще се превърнат в двигатели на региона, а и на страната ни.“

Тя благодари на всички преподаватели и студенти за устрема и за вдъхновението, с което превръщат университета в средище на просветата от световна величина.


-
Новинипреди 4 дниБлаготворителният кулинарен базар на „Майчина грижа“ събра над 2 000 евро
-
Културапреди 4 дни„Нощ на музеите“ се превърна в незабравимо пътешествие между вкус, изкуства и театър
-
Кримипреди 5 дниПолицията работи по сигнал за поискан рушвет в габровската болница
-
Новинипреди 4 дниГаброво отново събра млади пазители на паметта на България
-
Новинипреди 4 дниШахматистите от „Орловец 1997“ се завърнаха с три медала от турнир
-
Новинипреди 4 дниАндрей Николов е новият заместник областен управител на Габрово
-
Културапреди 4 дниСавина Цонева е Библиотекар на годината у нас
-
Културапреди 3 дниЗавръщане в Храма: Питагорейският дух в дигиталната аула (част 1)







