Свържи се с нас

Новини

Рекорден брой участници в Студентската научна сесия на ТУ – Габрово

Published

on

В Студентската научна сесия на Техническия университет в Габрово взеха участие 141 студенти, докторанти и ученици от средните училища, които представиха общо 101 доклада. Събитието се проведе в три основни направления: „Електротехника и електроника“, „Машиностроене и уредостроене“ и „Стопански и природни науки“.

Сесията беше открита от заместник-ректора на ТУ – Габрово, доц. д-р т.н. инж. Драгомир Василев, който поздрави участниците и им пожела успех в научните им изследвания. Той подчерта важността на продължаващата научна дейност и насърчи младите таланти да се развиват в избраните от тях области.

Особен акцент в откриването на сесията беше поставен върху сътрудничеството между Техническия университет и Габровската търговско-промишлена палата, представено от ръководителя на ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово. Това партньорство, съществуващо от години, допринася за популяризирането на научните постижения и стимулира иновациите в региона.

Докладите, представени по време на сесията, бяха с висока практическа насоченост, като най-голяма конкуренция имаше в направление „Електротехника и електроника“. Тук участниците докладваха по теми като комуникационни технологии, автоматизация и роботика.

В направление „Стопански и природни науки“ голяма част от изследванията бяха фокусирани върху социални въпроси, като работната заплата, борбата с домашното насилие и проблемите със зависимостите.

Сред наградените с първи места в различните секции се откроиха следните изследвания: В направление „Електротехника и електроника“ победител е докладът „Проектиране и изграждане на мрежова инфраструктура за обучение на студенти по киберсигурност“, изготвен от Иван Асенов Казанлъклиев и Стоян Недков Стоянов. В „Машиностроене и уредостроене“ първата награда получи Константин Илчев Делчев с проекта „Проектиране на автоматизирана електрохидравлична система за регулиране температурата на работния флуид“. В направление „Стопански и природни науки“ отличен бе докладът „Новите форми на заетост и предизвикателства пред пазара на труда“, изготвен от Ивайло Димитров и Златомира Бонева.

Ивайло Димитров и Златомира Бонева спечелиха и специалната награда на ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово за техния доклад „Поколението Z в Индустрия 4.0 – перспективи за развитие“, който разглежда предизвикателствата и възможностите на съвременното индустриално развитие.

Събитието включи и участие на ученици от ПТГ „Никола Василиади“ и ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“. За втора поредна година Данйъл Преслав Георгиев, заедно с Радина Робертова Георгиева, бе сред наградените в направление „Електротехника и електроника“ с проекта „Smart car prototype“. Организатори на събитието са Технически университет Габрово, ЕВРОПА ДИРЕКТНО Габрово и Габровската търговско-промишлена палата, с подкрепата на Териториалната организация на Федерацията на научно-техническите съюзи.

Новини

Народният представител Николай Косев с първа приемна за гражданите

Published

on

Във връзка с активната работа на 52-рото Народно събрание и ангажимента за постоянен диалог с гражданите, народният представител от „Прогресивна България“ за 7 МИР – Габрово Николай Косев ще проведе първата си приемна с граждани в Габрово.

Тя ще се проведе на 18 май, понеделник, 15.00- 17.00ч., ул. „Софроний Врачански“ 1А, офис на „Прогресивна България“ в града.

Гражданите ще имат възможност да поставят въпроси, да споделят проблеми, идеи и предложения, свързани с развитието на Габрово и региона.

Срещите с хората и прякото обсъждане на проблемите по места бяха сред основните ангажименти, поети по време на кампанията на „Прогресивна България“, а приемната е първа стъпка към тяхното регулярно реализиране.

Зареди още

Култура

Любо Киров с нов албум и концерт в Габрово на 4 юли

Published

on

C нов албум, ново видео и класен звук, комбиниран с великолепна лирика, Любо Киров отбелязва следващата голяма стъпка в своята кариера с „Футурофония“. Проектът включва 10 песни, зад всяка от които стои история. Сред тях са няколко колаборации и изненадващи музикални решения, които ще бъдат представени в Габрово на 4 юли от 21.00 часа на сцената на Летния театър.

„Това е албум за красивите неща – за времето, което минава, за хората, които остават, и за музиката, която има смисъл. Прилича на музика, която сякаш не сме чували от години, но звучи като бъдеще. Благодаря ви, че сте с мен в това пътуване“, споделя Любо Киров.

Като водещ сингъл излиза едноименната песен „Футурофония“, за която е изработена специална радио версия, мастерирана в Abbey Road Studios в Лондон, станало синоним на The Beatles и приело музикални икони като Pink Floyd, Amy Winehouse, Radiohead и много други. С албума излиза и официалното видео към едноименната песен, изградено около силен символ – огромна фуния, която е метафора на гласа, нуждата да бъдем чути и да чуваме себе си.

„За мен „Футурофония“ е за избора сами да решаваме какво е днес, защо е днес и кои сме днес, без значение от миналото, трендовете и правилата“, казва Любо Киров. „В този албум има срещи, които за мен са много специални – със Стенли, MONA, както и с авторите Момчил, Александър Петров, Мария Ганева и Петър Анастасов. Три поколения. Различни стилове. Едно звучене.“, добавя той.

Албумът вече е достъпен във всички платформи и може да бъде поръчан на lubokirov.com и musicmall.bg на CD, винил и флаш драйв. Самото име е авторска дума, създадена от артиста, съчетаваща „футуро“ – бъдеще, и „фония“ – звук, глас. Така „Футурофония“ се превръща в концепция, която преминава през цялата година за Любо Киров.

Предстоящото му турне носи същото име и ще срещне публиката с албума на живо на големите летни сцени в 13 града в страната, включвайки и два поредни концерта в Зала 1 на НДК в София.

БИЛЕТИ: https://artvent.bg/event/liubo-kirov-futurofoniia-nacionalno-turne-2026 Медиен партньор на турнето е БГ Радио.

Любо Киров е сила в българската музикална култура. Един от най-значимите и влиятелни артисти в страната. Глас и енергия, които вече 25 години променят облика на музиката в България.

С над 45 номер едно хита, платинени албуми и разпродадени концерти в най- големите зали и сцени, той е символ на безкомпромисно качество и мащаб. Автор на текстове и композитор, чиито песни се превърнаха в саундтрак на хиляди. Артист, който не се побира в рамките на жанрове, стилове и тенденции.

Музиката му е в учебниците, а името му – в историята на българската сцена. Той е единственият музикален артист, който за трета поредна година е сред първите 10 в годишната класация на Forbes „Топ 70 на българските знаменитости“.

Зареди още

Крими

Ст. комисар Илиян Иванов отново поема ръководството на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев старши комисар Илиян Иванов е преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово. Днес той бе представен пред състава на областната дирекция от заместник-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов.

Заместник-министърът очерта основните приоритети в работата на Министерството на вътрешните работи, акцентирайки върху противодействието на икономическата и конвенционалната престъпност, борбата с наркотичните вещества и повишаването на пътната безопасност.

Той пожела успех на служителите и ги призова към професионализъм, отговорност и активност в ежедневната им работа. Старши комисар Илиян Иванов подчерта, че държи на стриктното спазване на закона, професионалното изпълнение на служебните задължения и работата в интерес на обществото.

Илиян Иванов е роден на 05.06. 1969 г. в Трявна. Завършил е магистърска степен в Технически университет- Габрово, впоследствие има придобита магистратура от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Постъпва на държавна служба в МВР през 2000 г, като последователно работи в сектор „Координация и информационно аналитична дейност“ в ОДМВР- Габрово, в РЗ „Борба с организираната престъпност“.

Назначен е за началник на сектор „Оперативен анализ“ в областната дирекция в Габрово, работил е в сектор „Борба с организираната престъпност, Държавна агенция „ Национална сигурност“, през 2023 година е преназначен за директор на ОДМВР- Габрово, а през 2026 е преназначен за директор на ОДМВР- Шумен.

Награждаван е многократно за високи професионални постижения. Семеен, с две деца.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица