Новини
Таня Христова и д-р Нели Ноева откриха ремонтираната База 2 на ДКЦ

Кметът на Габрово Таня Христова и управителят на ДКЦ – Габрово д-р Нели Ноева откриха ремонтираната База 2 на Диагностично–консултативния център. Събитието се състоя в навечерието на Деня на българския лекар и ден на Свети Иван Рилски Чудотворец. На него присъстваха председателят на Общински съвет – Габрово инж. Климент Кунев, заместник – кметът арх. Николай Меразчиев, главният архитект на Габрово арх. Люция Декова, представители на общинската администрация, проектанти и изпълнители на проекта, лекари и граждани.

Отец Стефан извърши водосвет за здраве и благослови работещите там медици. Управителят на ДКЦ – Габрово представи накратко извършеното по проекта за ремонт, модернизация и внедряване на енергоспестяващи мерки в сграда на ДКЦ 1 -Габрово, втора база, който е на обща стойност 1 276 058.75 лв. и се съфинансира със средства, предоставени от Национален доверителен Екофонд (НДЕФ).

Д-р Нели Ноева благодари на всички, участвали в реализирането на проекта и оказали подкрепа за неговото случване и поясни, че обновяването на сградата отвътре ще продължи във времето, така че не само да е топло и комфортно на хората, но и да се чувстват удобно и в приветлива среда.
В своето приветствие към присъстващите на събитието Кметът Таня Христова подчерта, че новата придобивка за поликлиниката е дълго очаквана от хората, много важна и нужна.

Тя поздрави д-р Ноева за усилията, упоритостта и последователността в търсенето на възможности този ремонт да се случи и благодари на всеки един в процеса, който е допринесъл за това габровци да имат здравна инфраструктура, която отговаря на техните изисквания и нужди.
Кметът на Габрово пожела още здраве и екип от млади, усмихнати и удовлетворени медицински специалисти.
През декември 2022 г Общинският съвет даде съгласие за поемане на дългосрочен дълг от ДКЦ-1 ЕООД Габрово за финансиране на проекта. Ремонтът е осъществен в рамките на 9 месеца – от септември 2023 г. до юни 2024 г. и включва СМР за изолация на външни стени и покрив, подмяна на съществуваща дървена и метална плътна дограма със съвременна PVC и алуминиева, ремонт на тоалетни, изграждане на нова отоплителна инсталация и газова инсталация на метан. База 2 е построена през началото на седемдесетте години на миналия век и през годините са правени частични ремонти с цел съхраняване на сградата. С реализирането на мерките по проекта се очаква да се повиши енергийният клас на сградата от клас Е на клас В.
Изпълнението цели да осигури общинската здравна инфраструктура с високо ниво на енергийна ефективност, допринасяща за устойчиво развитие на Община Габрово в контекста на европейските изисквания за енергийна ефективност и ЗЕЕ. Реализацията на предвидените дейности пряко допринася за постигане на целите на Инвестиционната програма за климата и е в изпълнение на поетите от страната международни ангажименти в областта на опазване на околната среда.
Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.


Новини
Диабетът във фокуса на здравна инициатива в Габрово

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово със съвместна инициатива с Българската асоциация диабет по повод Световния ден на диабета. На 12 ноември от 11.00 часа д-р Цветослав Милчев, специалист от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Д-Р Г. Странски“ Плевен ще представи новости в лечението на захарен диабет в днешно време.
Срещата ще се проведе в библиотеката на областната болница, като е отворена за лекари, специализанти и за широката публика. Д-р Милчев е завършил Медицински Университет Плевен през 1998 г. Придобива специалност по ендокринология и болести на обмяната и се присъединява към екипа на Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната при УМБАЛ “Д-р Г. Странски” Плевен. Член е на Българското дружество по ендокринология, Български лекарски съюз и Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD).
Професионалните му интереси са в областта на захарния диабет – тип 1 и тип 2, съвременно инсулинолечение, неинсулинови терапии при диабет тип 2, сензори за глюкозното мониториране, диагностика и терапия при пациенти с инсулинова резистентност и метаболитен синдром, остеопороза (постменопаузална и сенилна) и заболявания на щитовидната жлеза.
Световният ден на диабета се чества всяка година на 14 ноември от 1991-а насам под егидата на СЗО. С резолюция 61/225 от 2006 г. на ООН той е официален празник, наблюдаван от ООН. Изборът на датата не е случаен- това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлс Бест прави епохалното откритие за ролята на инсулина при лечението на захарния диабет. Днес, в над 160 страни по света, денят се чества от различни организации, компании, здравни сдружения и съмишленици, обединени от една цел: подобряване начина на живот и лечението на хората с диабет.


Любопитно
Лексикон на успеха: Никола Рахнев от Гората.бг

Инициативата Лексикон на успеха продължава със среща с габровеца Никола Рахнев на 13 ноември от 17.30 часа в зала „Възраждане“. Новината оповестиха от Областна администрация – Габрово.
Световният ден на доброто будителят на десетилетието ще сподели за пътя си като самоизградил се милионер, сериен предприемач и инвеститор, но и вдъхновен мечтател, засадил над 5 милиона дървета.

Рахнев е организирал даряването на стотици тонове храна и още десетки каузи, които са докоснали сърцата на над половин милион българи.
Никола споделя, че е убеден, че всеки може да бъде успешен, щастлив и да живее пълноценен живот.
Входът е свободен, а за всички посетители ще има подаръци. Очаква Ви един открит разговор с много практични съвети, идеи, опит, истории и вдъхновение!


Култура
Излезе от печат том 5 на „Известия на Исторически музей – Дряново“

Излезе от печат том 5 от поредицата „Известия на Исторически музей – Дряново“, който вече е достъпен за читателите.
Изданието впечатлява с обновена визия на корицата, но запазва връзката с предходните томове и продължава основната мисия да събира, съхранява и популяризира научните изследвания на историци, музейни специалисти, архивисти, преподаватели и краеведи.
Книгата съдържа материалите от четвъртата Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“, която се проведе в Дряново – родния град на майстор Колю Фичето – в периода от 1 до 3 октомври тази година.
Сборникът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата, а печатът е осъществен от издателство „Фабер“ – Велико Търново.
В обем от 522 страници са събрани докладите на участниците в конференцията – представители на музеи, университети и национални културни институции от цялата страна.
Темите, представени в новия том, обхващат широк кръг въпроси – от историята на Дряново и региона, през личности и събития от национален мащаб, до проблеми, свързани с музейните колекции, културното наследство и неговото опазване.
Зад редакционната работа по сборника стои утвърден екип: проф. д-р Петко Ст. Петков от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, д-р Венелин Бараков – главен уредник в ИМ – Дряново, както и Стилияна Топалова – Марчовска и Дянко Колев, уредници в музея. Коректор на изданието е д-р Милена Йончева.
Петият том на „Известия на Исторически музей – Дряново“ вече може да бъде намерен в обектите на музея или поръчан онлайн чрез официалния сайт на ИМ – Дряново.


-
Кримипреди 5 дниЗадържаха под стража рецидивист след поредна кражба
-
Новинипреди 4 дниИван Екимов стана държавен шампион по шахмат
-
Кримипреди 4 дни20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си
-
Новинипреди 5 дни„Янтра“ приема дубъла на ЦСКА в труден тест
-
Културапреди 3 дниИсторически музей – Дряново тръгва на тур с две книги за Колю Фичето
-
Икономикапреди 3 дниНов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово
-
Кримипреди 11 часаШест кашона с контрабандни цигари „цъфнаха“ от багажник (снимки)
-
Любопитнопреди 2 дниЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт








