Новини
Скрининг за рак на маточната шийка в лечебни заведения с договор с РЗОК

От 1 октомври стартира Скрининговата кампания за рак на маточната шийка в изпълнение на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. на Министерство на здравеопазването /МЗ/. В рамките на тази кампания Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ заплаща за преглед, извършен от лекар специалист по „Акушерство и гинекология“ и вземане на материал за изследване, както и за самото изследване.
Целевите групи са жени на възраст от 20 до 29 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус и жени на възраст от 40 до 49 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус. Средствата за това са осигурени чрез трансфер от МЗ. Направление не е необходимо.
На територията на област Габрово, всички лечебни заведени, работещи по договор с Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ по пакет акушерство и гинекология, подписаха допълнителни споразумения за прием до края на 2024 г. на пациентки по скрининговата програма.
Координатите им – адреси и телефони, могат да се видят на сайта на НЗОК / Е-услуги на НЗОК – Търсене на договорни партньори и дейности – лекари специалисти/.
Добре е пациентките да се свържат предварително с избраното от тях лечебно заведение, за да разберат каква организация е създадена за провеждане на скрининговите прегледи и дали трябва да се запишат предварително.
Цитологичното изследване на материала, взет от лекаря специалист, ще се извършва в медико-диагностични лаборатории, сключили договор със здравната каса за изпълнение на пакет „Обща и клинична патология“.
За жените от 30 до 40-годишна възраст с непрекъснати здравноосигурителни права профилактиката на рака на маточната шийка се заплаща от НЗОК и се осъществява при провеждане на ежегодния задължителен профилактичен преглед.
Изследването на онкопрофилактична цитонамазка се прави ежегодно, а след две негативни цитонамазки – веднъж на 3 години. Личният лекар, при провеждане на годишния профилактичен преглед, насочва жените от тази възрастова група за преглед при лекар специалист по „Акушерство и гинекология“ (АГ) с „Медицинско направление за консултация или провеждане на съвместно лечение“.
Срокът на валидност на направленията е 30 календарни дни от датата на издаването им. През първото полугодие на 2024 година в област Габрово са минали на годишен профилактичен преглед при личния си лекар малко над 1 000 жени от тази възрастова група и на 400, в рамките на профилактиката, са издадени направления към специалист по акушерство и гинекология.
Здравноосигурените лица, по отношение на които по време на прегледа и/или изследването са установени отклонения в здравословното състояние могат да се насочат по преценка на лекаря за допълнителни консултации, изследвания и/или болнично лечение, включени в пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.
За предотвратяване на заболяването е създадена възможност за момичета на възраст от 10 до 13 г., при заявено желание на техен родител/настойник, да получат безплатна ваксинация срещу човешки папилома вируси при общопрактикуващия лекар.
От началото на 2023-та година до края на август 2024-та, общопрактикуващите лекари в област Габрово са поставили тази ваксина на 95 деца.


Новини
Отбелязваме Светли понеделник!

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.
В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.
Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.
Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Новини
Великден е! Христос Воскресе!

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.
В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.
Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.
В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.
До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.
Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Новини
Отбелязваме Велика събота!

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”
Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.
Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.
Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.
Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

-
Новинипреди 6 дниГЕРБ е единствената партия, за която санирането на жилищата е приоритет
-
Новинипреди 4 дниМирослав Влашев: Участието на младите хора е гаранция за прогреса на България
-
Новинипреди 6 дниИзбирателите в област Габрово ще гласуват в 223 секции
-
Новинипреди 4 дниНиколай Денков в Габрово за открит разговор по важните теми за региона
-
Новинипреди 5 дниПрогресивна България: Габрово иска редовно управление!
-
Новинипреди 5 дниКостадин Костадинов ще посети Габрово, представя България 1400
-
Новинипреди 6 дниСлави Василев в Севлиево: Бизнесът движи икономиката и държавата трябва да започне да работи за него
-
Културапреди 6 дниВеликденски празници в музей „Етър“






