Култура
Наградиха в Габрово победителите от юбилейното издание на наградата Жива
Международната фондация „Форум на славянските култури“ (FSK) отбеляза десетата годишнина на наградата Жива (ŽIVA) с международна музейна конференция и обявяване на тазгодишните победители между 25 и 27 септември в Габрово. Домакини на Наградата Жива 2024 в България са Министерството на културата, Община Габрово и Регионален етнографски музей на открито „Етър“ – носител на една от двете големи награди наградата Жива за 2020 – „За най-добро място, опазващо културно наследство.
Наградата Жива 2024 приключи на 27 септември в Габрово, с церемония по награждаването. Тази година журито, съставено от тринадесет съдии – музейни експерти от различни славянски страни и Европейската музейна академия – EMA, номинира 20 музея от 10 държави.
Наградата Жива 2024 за най-добър славянски музей получи Регионален исторически музей Русе, България. Наградата Жива за най-добър обект на славянско наследство беше присъдена на замъка Блед, Словения. Почетно отличие за популяризиране на нематериалното културно наследство бе присъдено на Музея на Бечарац, Плетерница, Хърватия.
Бяха присъдени и пет специални признания. Фото Хаус Пеликан, Музей за най-нова история Целе, Словения – за устойчивост. Музей за съвременно изкуство на Черна гора, Подгорица – за лидерство и екипна ефективност. Музей на Херцеговина в Требине, Босна и Херцеговина – за посетители и откритост. Музей на открито в село Радом, Полша – за творчество. Музей на Йоан Амос Коменски в Ухерски Брод, Чехия – за разказване на истории.
На честванията по случай десетата годишнина на наградата Жива д-р Андрея Рихтер, неин основател, изрази задоволството си от резултатите, постигнати чрез мрежата от 210 музея от 12 славянски страни. Това представлява забележително постижение, което показва, че за малко повече от едно десетилетие целите на наградата са били постигнати.
Наградата Жива не е просто стремеж да се признае културното наследство на славянските страни и да се почетат най-добрите практики в областта на музеите в този регион, а инициатива, която се стреми да популяризира културното наследство и музейните практики в славянските страни.
Освен това служи като важна транснационална културна среща, улесняваща диалога, комуникацията и сътрудничеството в редица области, включително защита на културното и природно наследство, представяне на музейни колекции, предоставяне на услуги и напредък в образованието.
Наградата Жива е кръстена на славянска богиня на живота, красотата, жизнеността и плодородието. Учредена е през 2012 г. по инициатива на д-р Андрея Рихтер, директор на Международната фондация „Форум на славянски култури“, основана през 2004 г.
Култура
НМО-Габрово отбелязва 50-годишен юбилей с богата програма от събития
На 18 октомври 2024 г. Националният музей на образованието в Габрово ще отбележи своя 50-годишен юбилей с разнообразна програма, която ще събере на едно място гости, партньори, дарители и приятели на музея. Честването ще предложи комбинация от изложби, срещи и културни събития, които подчертават приноса на музея към образователното наследство на България.
Празничната програма ще започне в 15.00 часа с откриването на външната експозиция „Благодетели и дарители за образование в Габрово“, която ще бъде разположена в Алеята на знанието в двора на музея. Тази експозиция ще отдаде заслужено внимание на личностите, които с дарителството си са подпомогнали развитието на образованието в региона.
След това, посетителите ще могат да разгледат изложбата „Национален център „Музейно училище” – мост между Училището и Музея“, разположена в залата за временни изложби на музея. Тази изложба ще демонстрира как институцията изгражда връзка между миналото и съвременността, свързвайки училището с музейното дело.
В 16.00 часа ще бъде представена и друга външна експозиция, посветена на Васил Априлов, един от водещите благодетели на новобългарското образование. Тя ще бъде разположена пред паметника на Априлов, който е символ на просветното дело в града.
От 16.00 до 17.30 ч Националният музей на образованието ще стане сцена на „Среща на поколенията“. Бивши служители на музея, дарители, партньори и приятели ще се съберат, за да споделят спомени и поздравления по повод юбилея. След официалната част на събитието ще се проведе коктейл, който ще създаде неформална атмосфера за обмяна на опит и идеи сред присъстващите.
Кулминацията на празника ще бъде вечерният концерт, организиран от Народно читалище „Габрово – 2002“ в партньорство с Община Габрово. Концертът ще се състои в 18.00 часа в зала „Възраждане“ и ще предложи богат културен спектакъл, който ще подчертае значението на Националния музей на образованието за града и страната.
Култура
Габровски таланти блестят на „Северно сияние“
От 4 до 6 октомври в емблематичната сграда на Доходното здание в Русе се проведе 28-ото издание на международния конкурс за млади изпълнители на българска и популярна песен „Северно сияние“. В престижното събитие се включиха млади певци и певици от цялата страна, демонстрирайки своя музикален талант пред авторитетно жури.
Конкурсът, който вече се утвърждава като едно от значимите събития в музикалния календар на България, бе оценяван от именити музиканти като Тони Димитрова, композиторът Хайгашод Агасян, Ева Найденова от легендарната група „Тоника“ и музикалния продуцент Димчо Рубчев. Техният професионализъм и богат опит гарантираха високо ниво на оценяване и обективност.
Сред множеството впечатляващи млади изпълнители изпъкна 10-годишната Анастасия Плачкова, която завоюва първа награда във втора възрастова група. Малката певица от школата на Зора Колева „Wild Sound“ към читалище „Будителите 2017“, Габрово, показа изключителен вокален талант, изпълнявайки песните „Остани тази нощ“ и „Never Enough“.
Силната конкуренция в категорията не попречи на Анастасия да впечатли журито и публиката със своята техника и емоционално изпълнение. Конкурсът „Северно сияние“ продължава да бъде сцена за изява на новото поколение музикални таланти в България, вдъхновявайки младите изпълнители да преследват мечтите си и да развиват своите способности.
Култура
Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“
На 3 и 4 октомври 2024 г. в Исторически музей – Дряново ще се проведе трета поред национална научна конференция „Епохи, личности, памет”, посветена на историята на града, на личности, родени и свързани с Дряново, както и на различни проблеми на историческата наука, културното наследство, музейното дело, етноложки и други проучвания.
Тази година броят на участниците е значителен. Заявените доклади и научни съобщения са около 50. Участниците ще бъдат разделени в две секции: „История, дейци и личности, свързани с Дряново и дряновския край” и „Културно-историческо наследство, музеология, етнология, архитектура и изкуство”.
Научен ръководител на конференцията ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков. Организатори на научния симпозиум са: Исторически музей – Дряново, Община Дряново и Исторически факултет, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Конференцията ще бъде съпътствана от гостуващата изложба „Алкохол и амбалаж” на Исторически музей – Горна Оряховица. Програмата предвижда още и представяне на няколко издания: на новоизлезлия том 3 от Известия на Исторически музей – Дряново, на справочника „Следите на героичното минало” от авторски колектив от ИЕФЕМ – БАН и „Житие и страдание на Фани Попова – Мутафова” от Катя Зографова.
-
Културапреди 6 дни
„Психокриминале“ на габровска сцена
-
Икономикапреди 5 дни
„Теспом“ АД търси служители
-
Културапреди 6 дни
Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“
-
Икономикапреди 6 дни
„Подемкран“ АД набира служители
-
Новинипреди 6 дни
Държавният архив ще посрещне своята 65-годишнина
-
Кримипреди 4 дни
Задържаха двама младежи при акция за наркотици в Габрово (снимки)
-
Новинипреди 6 дни
Нови телефонни номера за връзка с РЗОК – Габрово и общинските ѝ офиси
-
Новинипреди 6 дни
Предприемач и утвърден общественик е водач на листата на „Възраждане“ за Габрово