Свържи се с нас

Новини

Факелът на мира преминава през Габрово

Published

on

В понеделник, 30 септември, точно в 12.00 часа, Габрово ще се превърне в част от глобалната инициатива „Пробег на мира“, когато международен отбор от бегачи ще премине през града, носейки факела – символ на мир и хармония. Този факел обединява в себе си искрените пожелания на хиляди хора от цял свят, стремящи се към мир и разбирателство.

Пробегът на мира, основан през 1987 г. от Шри Чинмой, има за цел да обедини хора от различни нации, култури и социални среди чрез спорта, вярвайки, че той е мощен инструмент за създаване на по-хармоничен и единен свят.

Факелът, който ще премине през Габрово, символизира точно този идеал – стремежът към глобално разбирателство и сътрудничество. Международният отбор от бегачи ще бъде посрещнат на входа на Габрово от известния габровски параолимпиец Християн Стоянов, който е състезател в дисциплините 800 и 1 500 метра.

Той ще се присъедини към тях и ще ги съпроводи до площад „Възраждане“, където жителите и гостите на града ще имат възможност да се включат в събитието и да чуят вдъхновяващи послания за мир.

„Пробегът на мира“ не е просто спортно събитие, а глобално движение, което обхваща над 150 държави и обединява хора с обща цел – създаването на по-добър свят. Всеки участник може да предаде своите искрени пожелания чрез Факела на мира, който е преминавал през ръцете на милиони хора по света.

30 септември в 12:00 ч. на пл. „Възраждане“, Габрово ви очаква, за да се включите в тази вдъхновяваща инициатива и да станете част от хилядите мечтатели и дейци на мира. Защото всеки от нас може да направи своята крачка към по-хармоничен и мирен свят.

Новини

Честит Ивановден!

Published

on

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.

В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.

Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.

У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.

Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.

Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.

Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.

Зареди още

Новини

Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

Published

on

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).

Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.

Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.

Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове. 

Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.

лк

Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.

Зареди още

Новини

Момче е първото родено бебе в Габрово

Published

on

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.

През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица