Свържи се с нас

Любопитно

Имунология и витамини – популярно и на достъпен език

Това е темата на поредната здравна лектория в Габрово.

Published

on

Тази лекция няма да замени адекватната имунологична диагностика, която по принцип липсва за пациентите извън няколко големи градове в страната. Но ще им даде информация за това къде и какво могат да направят за себе си и своето здраве. Когато човек има информация, той намира начин.

Д-р Павлина Хинкова отново инициира полезна и изключително интересна среща, на тема здраве, с проф. Д-р Доброслав Кюркчиев, който ще отговори в своята лекция на въпроса можем ли да предскажем автоимунно заболяване. И с доц. Екатерина Иванова-Тодорова, която ще насочи вниманието на габровци към витамините.

Здравната лектория, организирана от читалище „Будителите – 2017“ – Габрово, която се очаква с интерес от габровци, ще се проведе на 23 септември, понеделник, в зала „Възраждане“ от 18.00 часа.

Изтъкнатите имунолози проф. д-р Доброслав Кюркчиев, д.м., д.м.н., ще гостува с лекцията „Можем ли да предскажем автоимунните заболявания“, а доц. Екатерина Иванова-Тодоров, д.м., с лекцията „Витамините – извор на живот или нещо друго“.

Ще научите как да поддържате имунитета си в добра форма, какво отключва автоимунните заболявания, имунотерапия при злокачествените заболявания, вредни ли са витамините и кога трябва да се приемат. Ще бъдат разисквани и други интересни теми.

Събитието, както обикновено, ще завърши с дискусия и въпроси по темата.

Проф. д-р Доброслав Кюркчиев, дм, дмн:
• Ръководител катедра Клинична имунология, МФ, МУ-София и началник Лаборатория по клинична имунология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“-София. Изтъкнат български имунолог с много научни трудове, награди и активна преподавателска дейност. Завършил е медицина през 1997 г., докторантура през 2003 г., доцент от 2009г. През 2015 г. придобива степен „доктор на медицинските науки“, а от 2018 г. е професор към катедра „Клинична имунология” на МУ-София. Преподава на студенти медици, специализанти по имунология, ревматология, гастроентерология и онкология. Води тематични курсове „Актуални проблеми на автоимунните заболявания“.
• Научни интереси: автоимунни заболявания, регулация на имунния отговор, туморна имунология. Има74 научни публикации в български и 47 в международни специализирани списания, 16 участия в книги, учебници и монографии, участия в 135 научни конгреси, 32 проекта и 1176 цитирания. Специализирал в Laboratory for tumor vaccination ,Catolholic University, Leuren, Belgium.
• Отличия: награден е за високи постижения в научно-изследователската дейност през 2007 г. с наградата“Акад. Асен Хаджиолов“ на МУ-София.

Доц.д-р Екатерина Иванова-Тодорова, дм:
• Специалист клинична имунология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“- София и преподавател в Катедра „Клинична имунология” на МУ-София. Има 22 год. опит в имунологията.
• Специализации: Туморна имунология в Лаборатория по клетъчни ваксини, Католически Университет Льовен, Белгия.
• Съавтор е в над 100 публикации в международни списания и 5 глави в международни книги и университетски учебници. Има над 500 цитирания от международни авторски екипи. Редактор и съавтор на първия атлас в България за АНА имунофлуоресцентни образи. Участва в 18 научни проекта и над 100 международни научни форуми.
• Сфера на компетентност: консултация, диагностика и проследяване на пациенти със системни автоимунни и имунообусловени състояния.

Любопитно

Архитектурна работилница ще запознае деца с творчеството на Колю Фичето

Published

on

Поредицата събития по случай 225 години от рождението на възрожденския майстор строител Колю Фичето продължава в Дряново с вдъхновяваща инициатива за най-малките. На 31 май от 10.00 часа в Исторически музей – Дряново ще се проведе детска архитектурна работилница „Църквата на майстора“, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, организирани от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата.

Работилницата е насочена към деца на възраст от 6 до 12 години, които ще имат възможност да се потопят в света на възрожденската архитектура чрез емблематичната църква „Св. Никола“ в Дряново – дело на самия Колю Фичето. Малките участници ще се запознаят с впечатляващи архитектурни елементи като вълнообразния кобиличен фронтон, аркадата и осмостенната камбанария с овални отвори.

Чрез игра и творчество децата ще пресъздадат архитектурни форми със собствените си тела – арка, купол и колона, а след това, вдъхновени от богатата пластична украса на фасадата, ще създадат нейна релефна интерпретация с помощта на хартия, картон и дървени елементи.

Работилницата развива пространствено мислене, наблюдателност и усет към детайла, превръщайки се в истинско архитектурно приключение в духа на Възраждането. Участието е безплатно, но местата са ограничени до 15. Необходима е предварителна регистрация до 12.00 ч. на 30 май на електронна поща: office@museumdryanovo.com, като се посочат двете имена и възрастта на детето.

Организатори са Община Дряново, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Исторически музей – Дряново.

Зареди още

Любопитно

Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица

Published

on

БДЖ организира атракционно пътуване с ретро влак от Горна Оряховица до Трявна и обратно по случай отбелязването на Петдесетница – празника на град Трявна. Влаковата композиция ще бъде съставена от парен локомотив № 16.27 и пет пътнически вагона, като на 7 юни (събота) ще потегли от гарата в Горна Оряховица в 09:55 ч. и ще пристигне в Трявна в 11:40 ч.

По маршрута си са предвидени две спирки – в Трапезица (10:13 ч.) и Велико Търново (10:19 ч.), откъдето сдобилите се с билет също ще могат да се качат и да заемат своето запазено място във влака.

Благодарение на сътрудничеството с Община Трявна за пътуващите ще има подготвени специални сувенирни подаръци във връзка с отбелязването на празника на града. По време на престоя в Трявна гостите ще разполагат с достатъчно време за разходка и възможност да се потопят в невероятната възрожденска атмосфера на града, който в миналото е считан за център на занаятчийството и културното развитие на България, популярен с художествената си школа по дърворезба, иконопис и дюлгерство.

Посетителите ще могат да разгледат специално изградения за празника панаир, разположен до самата жп гара, където родни производители ще представят своята продукция, както и да посетят старата градска част, популярна със своите автентични от едно време дюкянчета, където ще могат да проследят на живо процеса по изработката на дърворезба от съвременните майстори дърворезбари.

Домакините са се погрижили и за най-малките, за които ще има организирани специални забавления. В обратна посока влакът тръгва от Трявна в 16:00 ч., спира във Велико Търново (16:59 ч.) и в Трапезица (17:05 ч.), а пристигането в Горна Оряховица е в 17:25 ч. Цената на двупосочния билет от Горна Оряховица до Трявна е 42 лв. за възрастни с включено запазено място. За децата до 10 години цената е наполовина – 21 лв.

Билетите за атракционното пътуване могат да бъдат закупени от билетните каси и железопътните бюра във всички гари в страната, както и онлайн през системата за резервации и билетоиздаване, достъпна на https://bileti.bdz.bg/.

Зареди още

Любопитно

Вижте габровския карнавал отпреди 40 години

Published

on

Пак е време за карнавал – обичан и очакван от габровци и гости на града, носещ празнично веселие за малки и големи. Карнавалното шествие през 2025 г. е на 17 май. Очакват ни изненади, емоции и много смях, както подобава на световната столица на хумора.

По своя традиция, Държавен архив – Габрово припомни какъв е бил той в едно недалечно минало. Представените фотографии са от карнавалното шествие преди точно 40 години. Те са дело на фотографа-любител Геньо Димов.

Пак по традиция, снимките, които ви представяме, се публикуват за пръв път в Интернет пространството. Те се съхраняват в Частично постъпление с документи на автора на снимките в Държавен архив – Габрово.

Екипът на Държавен архив – Габрово призовава габровци да даряват свои снимки и видеоклипове от сегашните карнавални шествия, за да може нашето настояще да бъде съхранено за поколенията след нас, които са нашето бъдеще.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица