Свържи се с нас

Култура

Габровският театър открива новия сезон с премиера на „Канкун“

Published

on

На 4 септември от 19.00 часа Габровският драматичен театър ще има своята първа премиера за новия сезон. Пиесата „Канкун“ на световноизвестния и обичан у нас каталунски драматург Жорди Галсеран е заглавието, което ще ви отведе сред горещите пясъци и лазурните брегове на мексиканския курорт. Режисьор на спектакъла е проф. Атанас Атанасов, който не за първи път работи по текстове на Галсеран. Сценографията и костюмите са на Кирил Наумов, а музиката за спектакъла е написана от Ян Руменин. В „Канкун“ участват актьорите от театъра Таня Йоргова, Стоян Руменин, Димо Сава Димов и специално гостуващата Полина Христова.

Жорди Галсеран убедено твърди, че „… животът ви нямаше да е твърде различен, ако бяхте заживели с друг или друга. Някои подробности сигурно нямаше да са същите, но нищо важно в крайна сметка. Добре сте си, както сте в момента. Не го мислете излишно.“

Този отговор обаче не е задоволителен за две семейни двойки, в чийто живот като че ли въпросът за случайността на избора изплува съвсем невинно. Дългогодишното им приятелство ги отвежда на поредната почивка. Този път в Канкун, където сред горещите плажове и жаркото слънце на прочутия курорт, реалността и фантазията се завихрят в невъобразим трагикомичен сценарий.

Проф. Атанас Атанасов е дългогодишен преподавател, ръководител на актьорски клас в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Бил е актьор в трупата на Драматичен театър – Сливен, Театър „Българска армия“ и НТ „Иван Вазов“. Сред кино и телевизионните продукции, в които участва са: „Дом за нашите деца“, „Неизчезващите“, „Църква за вълци“, „Стъклен дом“, „Седем часа разлика“, „Четвърта власт“ и др. Едни от най-популярните негови постановки са: „Бурунданга“ на ДТ – Пловдив, „Пет жени в еднакви рокли“ – ТБА, „Клетка за пеперуди“ – ТМПЦ – Варна и други. На 27 март 2000 г. проф. Атанас Атанасов получава свое пано с отпечатъци на стената на славата пред театър 199 „Валентин Стойчев“ в София.

Гостуващата актриса Полина Христова е позната на публиката като съавтор на текста на спектакъла „Портретът на Дориан Грей“, а през годините и като репортерът Пополина Вокс, част от екипа на „Господари на ефира“. Завършила е „Актьорско майсторство за куклен театър“ в класа на проф. Жени Пашова. Моноспектакалът ѝ „Полетът на къртицата“ с режисьор Веселка Кунчева е носител на множество награди от фестивали в страната и чужбина. Автор е на драматургичните текстове на спектаклите – „Полетът на къртицата“, „Завод“, „Преображението“ и др. През 2023 г. в Държавен куклен театър – Стара Загора тя прави своя режисьорски дебют със спектакъла „Завод“.

Жорди Галсеран пише текстове за театър и телевизия. Пиесите му са превеждани и поставяни в целия свят. На български познаваме пиесите му в превод на Нева Мичева, която започва да превежда текстове за театър, благодарение на срещата си с неговото творчество. В нейното интервю „Като порасна, искам да стана Дейвид Мамет“ с Галсеран (първото му в България), публикувано в „Капитал Light“ през 2007-а, той споделя:

„Започнах на любителска сцена като актьор, режисьор и автор. Това е типично за Каталония – тук хората правят театър с приятелите си, както другаде играят на джаги или на карти. Никога не съм вярвал, че в крайна сметка ще преживявам от театър, но хобито ми почти неусетно се превърна в професия. Сега само пиша, защото бях много лош актьор“.

Пиесата „Канкун“ се поставя за трети път в страната, като първата постановка е в Малък градски театър „Зад канала“ с реж. Бина Харалампиева (2010), а втората в Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ с реж. Стилиян Петров (2013). Сред пиесите на Галсеран, представени на сцена в България, са: „Методът Грьонхолм“, „Карнавал“, „Бурунданга“, „Верига от думи“, „Кредитът“ и др. Билети за премиерните спектакли на 4 и 26 септември са в продажба на касата на театъра и онлайн на обновения сайт на театъра.

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица