Новини
От днес започват Националните чествания на Шипченската епопея

С интересна програма от различни инициативи ще бъдат отбелязани 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на Свободата.
Началото на тържествата в Габрово ще бъде поставено днес, 19 август, от 20.30 часа в Градинката с мечето с поетично-музикален спектакъл с участието на ДТ „Рачо Стоянов“, НЧ„ Будителите“ и НЧ „Зора“. Събитието предложи на присъстващите едно истинско литературно изживяване, в което поетичните творби оживяха чрез вдъхновените изпълнения на участниците.
На следващия ден, 20 август, в 17.30 часа, Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов“ бе домакин на представянето на книгата „Юнаци, лека нощ“ от Михаил Кунчев. Модератор на събитието беше Богдан Андреев, който предизвика интересна дискусия сред публиката, като акцентира върху основните теми и послания на книгата.
Програмата продължава на 21 август с откриването на изложбата „90 години в 90 снимки“, организирана от Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. Събитието ще се състои на пешеходната алея пред Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов“ и ще предложи на посетителите визуално пътешествие през историята на този емблематичен за България обект.
На 22 август в Регионалния исторически музей – Габрово ще бъде открита изложба, посветена на опълченците от област Габрово. Тя ще предостави уникален поглед върху приноса на региона към национално-освободителните борби.
Един от най-значимите моменти през август ще бъде на 23 август, когато ще се проведе Национално състезание за ученици, които ще изкачват стълбите към Паметника на Свободата.
След това, в 12.30 часа, ще се проведе открит урок по история, воден от лектора Венцислав Велинов. Денят ще завърши с фолклорен концерт-спектакъл „Ритъмът на Свободата“ на площад „Възраждане“.
На 24 август в Соколския манастир ще бъде отслужена панихида в памет на загиналите в шипченските боеве. Същият ден ще се проведат и туристически походи към връх Шипка, като участниците ще имат възможността да изминат исторически маршрути, водещи до Паметника на Свободата.
На 26 август, в 17.30 часа, Националният музей на образованието – Габрово ще открие изложбата „Последното сражение“, организирана съвместно с Историческия музей – Дряново.
А на 27 август, в Актовата зала на Националната Априловска гимназия ще бъде представена книгата „Опълченците от Габровския край“ на Ангел Ангелов, която ще разкрие още една важна страница от историята на региона.
Тези събития ще направят август 2024 г. в Габрово незабравим за всички, които се интересуват от българската култура и история.
НАЦИОНАЛНО ЧЕСТВАНЕ ШИПЧЕНСКА ЕПОПЕЯ
19-27 АВГУСТ 2024 Г.
Програма
19 август 2024 г.
20:30 часа
Поетичен рецитал с участието на ДТ „Рачо Стоянов“ и читалища „Будителите 2017“ и „Зора 1872“
Място: Парка с мечето, гр. Габрово
20 август 2024 г.
17:30 часа
Представяне на книгата на Михаил Кунчев „Юнаци, лека нощ“
Модератор: Богдан Андреев
Място: Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“
21 август 2024г
17:30 часа
Откриване на изложба „90 години в 90 снимки“ на НПМ „Шипка- Бузлуджа“
Място: Пешеходна алея пред Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“
22 август 2024г.
17:30 часа
Откриване на изложба, посветена на опълченците от област Габрово
Място: РИМ- Габрово
23 август 2024 г.
10:00 – 12:30 часа
Национално състезание за ученици – изкачване стълбите към Паметника на свободата
Място: Подход към Паметника на Свободата
12:30 – 13:30 часа
Открит урок по история
Място: Паметник на Свободата
Лектор: Венцислав Велинов
20:00 – 21:00 часа
Фолклорен концерт-спектакъл „Ритъмът на свободата“ с участието на Формация „Димитров“ и Формация „Пловдивъ“
Място: площад „Възраждане“, Габрово
24 август 2024 г.
7.45 – 8.30 часа
Панихида в памет на загиналите в шипченските боеве
Място: Соколски манастир
Туристически походи с начален час:
08:45 часа Соколски манастир – връх Шипка
08:00 часа Узана – връх Шипка
09:00 часа храм паметник „Рождество Христово” гр. Шипка – връх Шипка
11:00 – 11:30 часа
Церемония по поднасяне на венци и цветя
Място: Тържествен подход към Паметника на свободата / каменни барелефи/
12:00 часа
Жива картина от НД „Традиция“
26 август 2024г
17:30 часа
Откриване на изложба „Последното сражение” на НПМ „Шипка-Бузлуджа“ и ИМ- Дряново
Място: Национален музей на образованието- Габрово
27 август 2024г
17:00 часа
Представяне на книгата „Опълченците от Габровския край“ на Ангел Ангелов
Място: Актова зала, Национална Априловска гимназия
Безплатни автобуси за тържествата на 24 август са осигурени от организаторите за всички желаещи да се качат от Габрово към Шипка.
Автобусите ще тръгват в 09.00 часа от пл.„Възраждане” и ще извозват граждани докато има желаещи. След приключване на възстановката на боевете на Върха автобусите ще започнат извозване към Габрово в 14.00 часа.
Безплатни ще бъдат и автобусите за туристическите походи. За Соколски манастир автобусът тръгва в 7:15 часа, а за м. Узана – в 7:00 часа. Тръгването отново е от пл. „Възраждане”.


Крими
Двама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка

Мъж на 63 години и жена на 52 години са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка. Ранените са били транспортирани в столичната УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Инцидентът е станал вчера, 10 юни, малко преди 15.00 часа в севлиевското село Крушево.
По първоначални данни произшествието е възникнало вследствие на техническа неизправност на газовата бутилка.
Огънят е причинил материални щети. В ликвидирането на произшествието са участвали два противопожарни автомобила и четирима служители на РСПБЗН-Севлиево.
По случая е образувано досъдебно производство.

Крими
Нарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба

Служители на габровската полиция работят по два сигнала за инциденти между лица, за които към момента е установено, че са имали предходни конфликти и влошени междуличностни отношения.
Всичко започнало вчера,10 юни, около 14.00 часа, когато в районното управление сигнал подал 51-годишен мъж, който заявил, че малко по-рано същия ден, на ул. „Свищовска“, разминавайки се с трима мъже, единият от тях му нанесъл удар с лопата в областта на гърба и му били отправени заплахи.
По случая е образувано досъдебно производство.
Същият ден, около 19.40 часа, бил получен друг сигнал, че трима мъже увредили гумите на лек автомобил БМВ, паркиран в централната част на града, и са отправили закани за саморазправа към собственика му.
По случая също е образувано досъдебно производство.
След предприетите незабавни оперативно-издирвателни мероприятия около 23.20 часа били установени и задържани извършителите на двете деяния. Това мъже на 30, 26 и 20 години, криминално проявени.
Работата по случаите продължава под надзора на прокуратурата.

Икономика
Мирослав Дончев влезе в ръководството на „Соларна Академия България“

Поредно високо признание за бизнеса и експертизата в региона! Управителят на утвърдената компания „Интер Пауър“, Мирослав Дончев, бе избран за член на Управителния съвет на престижното Сдружение „Соларна Академия България“.
Решението бе взето на 14 май по време на редовното Общо събрание на организацията, което събра водещи имена и компании от ВЕИ сектора у нас. По време на срещата бе направен детайлен отчет на реализираните инициативи през изминалата година и бяха начертани приоритетите пред слънчевата енергетика в България.
Основен фокус на Сдружението остава развитието на фотоволтаичния сектор, обучението на специалисти и внедряването на добри европейски практики в сферата на възобновяемата енергия.
Новото ръководство на Сдружението е избрано с мандат от пет години. Председател на Управителния съвет е д-р инж. Веселин Тодоров, а редом с Мирослав Дончев като представител на „Интер Пауър“, в съвета влизат още Светослав Младенов („Смарт Енерджи Груп“) и представители на „ВВТ Инженеринг“ ЕООД. Изборът на Мирослав Дончев в управленския орган на Академията е ясен знак за доверието към опита на „Интер Пауър“ и приноса на компанията за зелената трансформация.
В новата си роля, Дончев ще има възможността активно да допринася за разширяването на дейността на организацията, укрепването на ключови партньорства и утвърждаването на „Соларна Академия България“ като водещ образователен и експертен център, подпомагащ устойчивото развитие на соларния сектор в цялата страна.
Търсите ли сигурен партньор по пътя към енергийната независимост? Възползвайте се от лидерския опит и доказания професионализъм на екипа на „Интер Пауър“. Без значение дали планирате изграждане на фотоволтаична централа за дома или за бизнеса си, експертите на компанията ще ви предложат индивидуални, високоефективни и устойчиви решения.
Направете първата стъпка към по-чисто и по- рентабилно бъдеще още днес! За професионална консултация и повече информация, свържете се с екипа на „Интер Пауър“:
- адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ №58 (Административна сграда и шоурум)
- Телефон: 0893 556 772
- Уебсайт: inter-power.eu
- Имейл: info@inter-power.eu
-
Кримипреди 6 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 2 дни22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Културапреди 6 дниФутболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС
-
Новинипреди 6 дниОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“
-
Кримипреди 3 дниБаща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор
-
Новинипреди 3 дниГабровският „ХОУП“ с 23 медала от състезание във Варна
-
Икономикапреди 3 дниЗаплатите в Габровско: Ръст на цифрите, застой в класацията!
-
Кримипреди 5 часаНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба







