Свържи се с нас

Крими

Акция на ГДБОП в Габрово, иззети са църковни реликви (снимки + видео)

Мощи на светци, Евангелие, два жезъла, икони, богослужебни вещи и църковна утвар, а също картини, монети и оръжия са открити при специализирана операция, проведена на територията на област Габрово.​

Published

on

Над 500 църковни реликви бяха иззети при специализирана операцията на ГДБОП, проведена вчера на територията на област Габрово, съобщиха от пресцентъра на МВР.

В хода на акцията за пресичане на трафик, отчуждаване и държане на културни ценности, са били извършени претърсвания и изземвания от три имота и автомобил, един е задържан за срок до 24 часа.

Полицейските действия на служителите на ГДБОП са проведени под ръководството и надзора на Окръжна прокуратура – Габрово. Мощи на светци, Евангелие, два епископски жезъла, икони, богослужебни вещи и църковна утвар, както и картини, монети и оръжия са сред предметите, открити в претърсените частни домове.

Предстоят експертизи. За полицейските действия е уведомено ръководството на Светия синод на Българската православна църква. Според експерти, сред откритите находки има уникални църковни реликви, някои от тях безценни.

От Великотърновската Апелативна прокуратура обявиха, че Окръжна прокуратура – Габрово ръководи разследването за държане на множество археологически обекти и за отчуждаване, както и предлагане за отчуждаване на културни ценности без тяхното идентифициране и регистриране по надлежния законов ред.

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – обиск и се води за престъпления по чл.278 ал.6 от НК и чл.278а ал.1 във вр. с чл.26 ал.1 от НК. По досъдебното производство в качеството на обвиняем вече е привлечен мъж с инициали В.К., на 50 години, от София, живущ в Дряново за това, че през периода от 02.08.2024 г. до 13.08.2024 г. в София и Дряново, при условията на продължавано престъпление, предлагал за отчуждаване и отчуждил културни ценности, които не са идентифицирани и регистрирани – рипиди и църковни кръстове.

И за това, че на 13.08.2024 г., в обитавано от него жилище в Дряново държал археологически обекти – 126 монети и печат, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред, предвиден в Закона за Културното Наследство.

Окръжната прокуратура в Габрово го е задържала за 72 часа до довеждането му пред съда, като предстои внасяне на искане в Окръжен съд-Габрово за вземане на мярка за неотклонение “Задържане под стража“.

Предстои назначаване на множество експертизи относно характеристиките на вещите, предмет на престъпленията, както и разпити на свидетели и други следствени действия.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими

Признал се за дилър на кокаин получи условна с изпитателен срок

Published

on

На 9 февруари т.г., в заседание по наказателно дело от общ характер, състав на Окръжен съд – Габрово одобри споразумение между прокурор от Габровска окръжна прокуратура и защитника на С.Ц. от Габрово, с което на подсъдимия се налага наказание лишаване от свобода – условно, за държане на наркотици, с цел разпространение.

Съгласно споразумението С.Ц. се признава за виновен в това, че на 17 януари 2025 г., в Габрово, без надлежно разрешително съгласно Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите, държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества – полиетиленови свивки с бяло вещество, съдържащо активен компонент кокаин, общо 3,42 грама на обща стойност 923,32 лв.

За посоченото престъпление на С.Ц. бе определено наказание от 1 година и 11 месеца лишаване от свобода, изпълнението на което се отлага с изпитателен срок от 4 години. Одобреното споразумение има последиците на влязла в сила присъда.

Зареди още

Крими

Хванаха двама с фалшиви книжки в Габрово в рамките на час (снимки)

Published

on

Двама водачи бяха установени с неистински свидетелства за управление в рамките на един час, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Вчера, 11 февруари, около 13.30 часа на кръстовището на ул. „Орловска“ и ул. „Великотърновско шосе“ в Габрово екип на сектор „Пътна полиция“ спрял за проверка лек автомобил „Jeep Wrangler“, управляван от 56-годишен местен жител.

Когато униформените поискали документите му за самоличност и правоуправление, водачът представил свидетелство за управление на МПС – хърватски образец, чиито защитни елементи видимо се различавали от оригинален документ.

При извършената последваща справка било установено, че представеното свидетелство било издадено на името на хърватски гражданин.

Същият ден, но около 14.30 часа на ул. „Неофит Рилски“ в областния град служители на РУ-Габрово, съвместно с екип на ЗЖУ-Плевен, спрели за проверка лек автомобил „Nissan Primera“, управляван от 43-годишен жител на Разград.

Водачът представил свидетелство за управление на МПС, издадено от Федерална република Германия. При извършената проверка било установено, че документ с посочения номер не съществува.

По двата случая са образувани досъдебни производства за престъпления по чл. 316 във връзка с чл. 308 от Наказателния кодекс.

Зареди още

Крими

Иван Халкин застава начело на полицията в Габрово

Published

on

Днес, 10 февруари, директорът на Областна дирекция на МВР – Габрово старши комисар Пламен Иванов представи пред служителите главен инспектор Иван Халкин, който е временно преназначен на длъжността началник на Районно управление – Габрово.

Гл. инсп. Иван Халкин е роден през 1985 г. в гр. Габрово.

Завършил е висше образование в Академията на Министерството на вътрешните работи и „Право“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. В системата на МВР постъпва през 2009 г. Професионалният му път преминава последователно през длъжностите разузнавач в 01 Районно управление в Столичната дирекция на вътрешните работи; Столичната дирекция на вътрешните работи; Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ и Главна дирекция „Национална полиция“.

От 2016 г. заема длъжността разузнавач в Сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в ОДМВР – Габрово, а от 2025 г. – разузнавач в Дирекция „Вътрешна сигурност“ – МВР.

Считано от 10.02.2026 г. главен инспектор Иван Халкин е временно преназначен на длъжността началник на Районно управление – Габрово при ОДМВР – Габрово. Приемният му ден е всеки четвъртък, от 14.00 до 16.00 часа.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица