Свържи се с нас

Новини

Осигурен е транспорт за желаещите да посетят Узана Поляна фест

Published

on

За всички, които планират да посетят Узана Поляна Фест, който ще се проведе от днес до неделя, са организирани специални автобусни линии, осигуряващи удобен и лесен транспорт до фестивалното градче в местността Узана.

Автобусите ще тръгват от автогара Габрово, преминавайки през площад „Възраждане“ и всички спирки на обществения транспорт по маршрута Автогара-Узана. Крайната спирка в Узана ще бъде до почивната база „Горски дом“, разположена само на 50 метра от фестивалното градче.

Разписания на автобусите от Габрово до Узана:
Петък, 19 юли: 12:00 ч., 15:00 ч., 18:00 ч., 19:00 ч.
Събота, 20 юли: 9:00 ч., 10:00 ч., 11:00 ч., 12:00 ч., 14:00 ч., 15:00 ч., 16:00 ч., 18:00 ч., 20:15 ч.
Неделя, 21 юли: 9:00 ч., 10:00 ч., 15:00 ч.

Автобусите от Узана към Габрово ще тръгват от временната спирка при разклона за почивна база „Горски дом“ и ще стигат до автогара Габрово.

Разписания на автобусите от Узана до Габрово:
Петък, 19 юли: 13:30 ч., 16:30 ч., 23:00+ ч.
Събота, 20 юли: 10:00 ч., 11:00 ч., 12:00 ч., 13:00 ч., 15:00 ч., 16:00 ч., 20:30 ч., 23:00+ ч.
Неделя, 21 юли: 10:30 ч., 12:30 ч., 16:00 ч.

Цената на билета е 4 лева, а за деца до 7 години пътуването е безплатно. За деца до 14 години цената на билета е 2 лева.

Последният автобус в петък и събота вечер (23:00+ ч.) ще изчака пътуващите до приключване на вечерния концерт, което гарантира, че всички посетители ще имат удобен транспорт обратно до Габрово.

Узана Поляна Фест е едно от най-очакваните събития това лято, което ще предложи разнообразна програма с екологични инициативи, музика, работилници и забавления на открито.

Организираните автобусни линии предоставят отлична възможност за всички желаещи да се насладят на фестивалните събития без притеснения за транспорта.

Култура

Валентин Велчев запозна кметове комшии на габровски събор

Published

on

Младият певец Валентин Велчев срещна на свой концерт кметове от две съседни общини – Габрово и Севлиево, които се оказало, че не се познават лично. Носителят на наградите „Албум на годината 2023“ и „Певец на годината 2021“ за дебют бе специален гост на събора в габровското село Стоевци.

Тържеството се състоя навръх Димитровден на площада пред храма на Свети Димитър, построен от Стойчо Стоев по време на кметуването на неговата съпруга Николина Стоева.

„Великолепен Димитровден на събора в габровското село Стоевци! Благодаря за поканата на кмета Петко Червенски и Искрена Щерева от читалище „Отец Паисий 1931“! Благодаря и на кмета на севлиевското село Хирево – Христинка Генкова, че пореден път уважи мой концерт и води хорото, както и за изненадата – разкошен домашен кекс и бурканчета със сладко от ягоди и смокини!“, написа в социалните мрежи Валентин Велчев.

Докато си говорел с двамата кметове след концерта, той разбрал, че те всъщност не се познават официално и ги представил един на друг.

„Миналата година Христинка Генова ме покани да пея на събора на нейното село Хирево и се получи страхотен празник. После тя дойде и на концерт-промоцията на новия ми албум „Свети Валентин“ в София, а сега и на събора на близкото село Стоевци.

Тя вече има любими песни от моя първи албум „Аз съм Валентин“ и щом чуе че започват, е на хорото, което ме прави много щастлив“, разказа лауреатът на „Пирин Фолк“.

Зареди още

Култура

Промяна в мястото на концерта на грузинския ансамбъл „Мхедрули“ в Габрово

Published

on

Концертът на прочутия Държавен ансамбъл за песни и танци на Грузия „Мхедрули“, който ще се състои утре, 29 октомври, в Габрово, ще се проведе в нова локация. Вместо в зала „Орловец“, спектакълът ще се състои в Дома на културата „Емануил Манолов“. Началният час остава непроменен – 19.00 часа.

Името на ансамбъла означава „Воин на кон“, а зад него стои повече от две десетилетия история, преплетена с традиция, изящество и гордост. Над 20 години „Мхедрули“ покорява световните сцени – от Франция и Австрия до Китай, където 31 поредни концерта изправят публиката на крака.

След изключително топлото посрещане през 2024 г., грузинските артисти идват за втори път в България с още по-мащабно турне. В Габрово ще пристигне внушителна трупа от 70 души – певци, музиканти и танцьори, водени от Народния артист на Грузия и диригент Бичико Наврозашвили – легендарният изпълнител на обичаната песен „Йоро“, която ще звучи и на българска сцена.

Танци, родени от традицията „Мхедрули“ се отличава с това, че не следва модата и комерсиалните тенденции, а пази автентичните грузински танци – сурови, благородни и емоционални. Всички танцьори са възпитаници на собствената школа на ансамбъла, в която се обучават над 400 деца.

На сцената няма външни изпълнители – само хора, израснали заедно като семейство, сплотени от любовта към своята култура.

Особено впечатляващ момент в спектакъла е мъжкият хор от академични певци, всеки с индивидуална кариера, които се събират специално за турнето. Публиката ще има възможност да чуе грузинското многогласие, признато от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство.

В съчетание със звука на древните инструменти и виртуозните музиканти, концертът обещава истинска фолклорна симфония. Програмата, озаглавена „Духът на Грузия“, отвежда зрителя през историята, любовта и духовността на страната. Всеки танц и всяка песен носят усещане за преклонение пред жената, майката и свободата – най-голямата ценност за грузинския народ.

Дори след като прожекторите изгаснат, артистите от „Мхедрули“ продължават да пеят, свирят и танцуват – с неизчерпаема енергия и радост от живота, каквато само истинските творци могат да излъчват.

Зареди още

Култура

Представят в ДХС книгата „Капанът на нарцистичната връзка“

Published

on

След изключително успешната и емоционална премиера на книгата „Капанът на нарцистичната връзка“ на 15 октомври в София, когато разговорът се превърна в искрена и задълбочена дискусия за личните граници, любовта и възстановяването на себе си, еуфорията от тази вечер все още ни държи.

Сега, с радост и нетърпение, Габриела Гатева се завръща в своя роден град – Габрово, за да сподели тази книга с публиката, сред която са нейните корени, приятели и вдъхновители.

Тази среща е особено лична, защото Габриела е родом от Габрово – градът, в който живее и практикува професията си на психолог, и където намира вдъхновение за този своеобразен наръчник по себепознание и вътрешна свобода. Книгата ѝ „Капанът на нарцистичната връзка“ изследва механизмите на емоционалната зависимост, манипулацията и възстановяването на автентичното „аз“ – с език достъпен, човешки и дълбоко съпричастен.

Събитието в Габрово ще бъде обогатено от участието на Моника Дойчинова Симеонова-Ингилизова, PhD – преподавател, изследовател и психолог- консултант с богат професионален опит. Тя е доцент по ПН 3.2. Психология, специалност „Педагогическа и възрастова психология“ в Техническия университет – София, Инженерно-педагогически факултет, гр. Сливен (2025), и доктор (PhD) по ПН 1.2. Педагогика, специалност „Теория на възпитанието и дидактика“ (2015). Завършила е магистратура по психология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и е преминала пълното обучение към БАХХ. Сред следдипломните ѝ квалификации са Детско-юношеска психотерапия (МУ–Пловдив, 2023–2024) и Сексология (МУ–Пловдив, 2021–2022).

Моника Симеонова-Ингилизова има богат опит в областта на педагогическата и възрастовата психология, професионалната устойчивост и терапевтичните техники за работа с деца, юноши и възрастни. Нейният аналитичен, но същевременно човешки подход обещава да внесе ценна перспектива в разговора по темите, които книгата поставя.

След силния старт в София вярваме, че габровската публика ще надмине всички очаквания – с активност, топлина и осъзнат интерес към темата. Очаква ни разговор, в който няма да има клишета, а само споделен опит, разбиране и вдъхновение. Входът е свободен.

В края на събитието ще можете да получите лично подписан екземпляр от Габриела Гатева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица