Новини
Намаляват жените във фертилна възраст и ражданията в региона

Броят на жените във фертилна възраст (15 – 49 навършени години) в областта, или размерът на родилните контингенти и тяхната плодовитост, оказва съществено влияние върху равнището на раждаемостта и определя характера на възпроизводството на населението.
Към 31 декември 2023 г броят на жените във фертилна възраст е 15.8 хил., като спрямо предходната година намалява с 0.4 хил., а спрямо 2012 г. – със 7.2 хиляди. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“.
Броят на децата, родени от майки под 20 години, намалява от 50 през 2022 г. на 44 през 2023 година.
Родените от жени, на възраст над 40 навършени години през 2023 година, са 37. Половината (49,2%) от ражданията през 2023 г са първи за майката, 38,4% – втори, а 11,8% – трети и от по-висока поредност.
През 2023 г. в областта са регистрирани 651 родени деца, като от тях 650 (99.8%) са живородени. В сравнение с предходната година броят на живородените намалява с 35 деца, или с 5.1%. Броят на живородените момчета е 325 a на живородените момичета e 325. В градовете и селата живородени са съответно 540 и 110 деца.
Тоталният коефициент на плодовитост е един от основните показатели, характеризиращи плодовитостта на жените. През 2023 г. средният брой живородени деца от една жена е 1.79, като намалява с 0.07 спрямо 2022 година.
През 2023 г. средната възраст на жените при раждане на първо дете е 28,1 години, в сравнение с 2022 г. се е увеличила с 0.8 години.
През 2023 г. броят на извънбрачните живородение 407, или 62,6% от всички раждания. Относителният дял на извънбрачните раждания в селата (59.1%) е по-висок отколкото в градовете (63.3%).


Крими
Иззеха близо 130 кг риба без документи за произход, продавана в Габрово

През изминалата седмица служители от сектор „Рибарство и контрол“ – Велико Търново към ИАРА, съвместно с БАБХ извършиха проверка на търговски обект за предлагане на прясна риба в Габрово.
Инспекторите констатирали близо 130 кг риба без документи за произход и 25 кг риба негодна за консумация. След акцията част от рибата е била предадена на екарисаж. На търговеца са били съставени актове за установяване на административни нарушения от ИАРА и БАБХ.

Близо 130 кг риба е била дарена на Център за настаняване от семеен тип за деца.
В ход на друга проверка по река Росица, в района на град Севлиево, екипите са съставили 1 акт за нарушение.

Крими
Акция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена

На 1 април на територията на села от общините Севлиево и Габрово беше проведена специализирана полицейска операция, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
Акцията е била насочена към превенция на нарушения, свързани с изборното законодателство и упражняването на политическите права на гражданите, противодействие на конвенционалната престъпност, както и контрол на пътното движение.
В рамките на операцията са били образувани 7 досъдебни производства, свързани с нарушения на изборното законодателство.
При извършени проверки в хранителни магазини в селата Душево, Шумата и Яворец били иззети тетрадки и тефтери, съдържащи списъци с имена и срещу тях изписани парични суми.
Проверяват се съмнения за купуване на гласове чрез опрощаване на натрупани задължения (вересии).
В хода на операцията са били задържани две лица за срок до 24 часа по Закона за МВР. Съставени и връчени са 20 протокола за полицейско предупреждение.
Проверени са били общо 132 моторни превозни средства и 107 лица, като две от тях са от криминалния контингент. За констатираните нарушения по Закона за движението по пътищата са съставени 3 акта и са наложени 19 глоби с фиш.

Новини
Село Стоките посреща Цветница с водосвет и надежда

На Цветница, 5 април, китното балканско село Стоките ще отбележи празника не само с молитва, но и с надежда – надежда, която тук се гради с ръце, с дарения и с упорита воля от няколко години насам. От 12.00 часа в църквата „Свети великомъченик Димитър Солунски Чудотворец“ ще се отслужи водосвет. Час по-късно, от 13.00 ч., децата ще имат своя специална програма – заедно с горския учител Боян Топузов те ще се запознаят с гората чрез игри и ще посадят ябълка от семенце.
Само преди няколко години изглеждаше, че тази църква може да изчезне завинаги. През 2022 г. сградата беше в тежко техническо състояние – покривът застрашаваше да се срути, а двете камбанарии се намираха в критично положение. Тогава група доброволци, дарители и местният свещеник отец Стелиян Стефанов решават, че няма да оставят това да се случи.
Резултатът от тази упоритост днес е видим: покривът е изцяло ремонтиран, камбанариите са спасени, а в момента тече вътрешно обновяване – под, стени, колони, електрическа инсталация и нови полилеи. Храмът постепенно се завръща към живота си и отново приема хората на мероприятия в селото.
„Всичко постигнато до момента е резултат основно на доброволен труд и дарения на малцината хора, които имат връзка със село Стоките. Работата продължава поетапно и има още много какво да се направи“, казва Траяна Колева, стояща зад инициативата за възстановяване.
Успоредно с църквата, през последната година е стартирал процес по почистване и възстановяване на местното читалище – НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1929″. Две сгради, две институции, един общ въпрос: ще успее ли едно малко село да съхрани паметта и идентичността си?
„Обръщаме се към Вас с желание тази инициатива да достигне до по-широка аудитория – особено до хора, които имат корени или връзка със село Стоките. Вярваме, че чрез повече публичност може да се събере допълнителна подкрепа и да се активира интересът към възстановяването на тези две значими за селото сгради, които в противен случай могат да изчезнат“, споделя Траяна Колева пред „Габрово Нюз“.
Ако желаете да подкрепите каузата, даренията за църквата се приемат по банкова сметка с пълна прозрачност:
Получател: Църква св. Димитър, село Стоките
IBAN: BG90UNCR70001525006066
Повече информация и развитие на дейностите можете да намерите тук:
Църква: https://www.facebook.com/profile.php?id=100085155925770
Читалище: https://www.facebook.com/profile.php?id=61578994534979

-
Новинипреди 7 дниОбявена е поръчката за инженеринг на зала „Орловец“
-
Новинипреди 7 дниКампанията „НЗОК за теб“ бе представена в НАГ
-
Кримипреди 7 дниРъст на преписките и наркоделата, отчетоха габровските прокурори
-
Новинипреди 6 дниСилен екип на ПП-ДБ за 7 МИР Габрово
-
Новинипреди 4 дниТомислав Дончев: Целта ни е България да стане най-благоденстващата държава на Балканите!
-
Новинипреди 4 дниРадев в Габрово: Ще работим за преустановяване на натиска върху българската икономика
-
Новинипреди 5 дниСилна България в силна Европа или България на двата стола? Изборът е ясен
-
Новинипреди 4 дниЗлатен медал за Иван Екимов и Кристиян Василев от шахматен турнир „Загорец“










