Новини
Окончателно: „ГЕРБ“ печелят изборите, „Възраждане“ са втори, „ПП – ДБ“ трети!
Коалицията „ГЕРБ – СДС“ печелят изборите за народни представители в Седми многомандатен избирателен район Габрово, състояли се на 9 юни. Това показват окончателните официални данните към 12.00 часа на 10 юни на Районната избирателна комисия в Габрово, при 100% обработени протоколи.
За „ГЕРБ – СДС“ са гласува общо 8 783 души или 31.20% от вота на гласоподавателите в област Габрово, което им отрежда първото място. Втора политическа сила в региона се нарежда ПП „Възраждане“. Партията на Костадин Костадинов е била подкрепена от 5 104 избиратели или 18.13 % от всички, отишли до секциите, за да изразят правото си на вот.
Трети в предизборната надпреварата финишират кандидатите на коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, получаващи 10,95% подкрепа или 3 084 гласа.
Четвърти след тях се нарежда „БСП за България“, като за партията своя глас в цялата габровска област са дали 2 347 души или 8.34 %. С близък до техния резултат са и кандидатите на партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“, за която са гласували 1 977 души или 7.02 %.
Шести са кандидатите на ПП „Величие“, получи 1 654 гласа подкрепа. Седми са „ДПС“, за които са гласували 1 563-ма. Осмата позиция заема ПП „Меч“, за хората на Радостин Василев са гласували 3.18% или 896 души. След тях са: „Солидарна България“ с 438, „Синя България“ 387, „Център“ 336, „Левицата!“ с 268.
При изборите за членове на Европейския парламент, коалицията „ГЕРБ – СДС“ отново са първи в региона. За кандидатите от листата са гласували 7 961 души. Втори след хората на Бойко Борисов са представителите на ПП „Възраждане“, подкрепени от 4 895. Коалицията „ПП – ДБ“, отново заемат третото място, за която са гласували 11.12% от избирателите.
Четвърти отново остават „БСП за България“ със 7.39%, следвани от „ИТН“ с 6.84%, „ДПС“ с 6.00% и ПП „Величие“ с 5.30%.

Новини
Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.
Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.
„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.
Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

Новини
Народният представител Михаил Митов с приемни дни в област Габрово
Народният представител от ГЕРБ Михаил Митов ще проведе приемни дни за граждани в Габрово, Севлиево и Трявна.
Те ще бъдат следваща седмица, на 19.01.2026 г., понеделник и 20.01.2026 г., вторник при следния график:
Габрово
Дата: 19.01.2026, понеделник
Час: 17:00 часа
Място: Офис на ГЕРБ, ул. „Иван Гюзелев“ 1
Трявна
Дата: 19.01.2026, понеделник
Час: 10:00 ч.
Място: Офис на ГЕРБ, ул. „Ангел Кънчев“ 53
Севлиево
Дата: 20.01.2026, вторник
Час: 17:00 ч.
Място: Офис на ГЕРБ, ул. „Стефан Пешев“ 87
Телефонен номер за записване на час – 0886 245 315.

Култура
НАГ стана асоциирано училище към Софийския университет

Националната Априловска гимназия получи едно от най-високите отличия в системата на българското образование. По решение на Ректорското ръководство на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ училището бе избрано за четвъртото асоциирано училище към най-стария и престижен университет в страната.
Новината беше официално обявена днес – 14 януари, от заместник-ректора по администрацията и информационните дейности на Софийския университет, доц. д-р Първан Първанов, по време на тържественото честване на патронния празник на гимназията пред паметника на Васил Априлов в Габрово.
Асоциираните училища към Софийския университет са част от национална мрежа от образователни институции, които имат официално партньорство с университета. Статутът се присъжда след решение на Ректорското ръководство и одобрение от Министерството на образованието и науката.

Новият статут предоставя редица възможности за учениците и учителите на гимназията – участие в университетски лекции, семинари и научни инициативи, реализация на съвместни проекти с преподаватели от СУ, както и достъп до академични ресурси, лаборатории и иновативни програми.
Учителите ще получават методическа подкрепа и възможности за допълнителна квалификация, а учениците – вдъхновение и реална връзка с академичната общност. Включването на Националната Априловска гимназия в тази престижна група от едва четири училища е признание за високото ниво на обучение, утвърдените традиции и устойчивата работа на училищната общност.
Партньорството със Софийския университет е естествено продължение на мисията, заложена от Васил Априлов – изграждане на модерно и просветено образование, насочено към развитие на таланти, знания и лидерски качества. С този статут гимназията затвърждава своята роля като водещ образователен център, съчетаващ традиция и иновации в подготовката на бъдещите учени, професионалисти и лидери на България.


-
Кримипреди 3 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 3 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 2 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 3 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Културапреди 3 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Кримипреди 3 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Културапреди 2 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова
-
Икономикапреди 2 дниЕврото в България: Какво печелим и защо е важно за джоба ни?





