Свържи се с нас

Култура

Докосване до творци на голямото слово

Published

on

Книгата на Стефан Северин „Огледало за обратно виждане” няма мемоарен унес, разказно заиграване с миналото или пък есеистични изхвърляния. В нея всичко е омешано в едно, защото журналистът се е опитал да се докосне до видни създатели  на  голямото Слово.

Тя е емоционална препратка отпреди трийсетина години, когато Боженци беше българското Переделкино. Когато там  живееха и творяха писателите Орлин Василев, Станислав Сивриев, Рангел Игнатов, Слав Караславов, Андрей Германов…В онези безсмъртни години Северин е бил млад репортер в Радиоцентъра и „Балканско знаме” и  е имал маниашкото усърдие да си води дневник. Той става основа и за написването на тези есеистични портрети, в които припомня случки и разговори с изтъкнатите творци. В томчето има ескизи за поета Иван Радоев, неразбрания Васил Попов, за публициста Стефан Продев, както и за създателя на уникалния музей на открито „Етъра” – Лазар Донков.

Томчето има вече своите първи читатели и първи отзиви.
„Радвам се за автора. Поздравявам Стефан Северин за великолепните му есеистични спомени-портрети на личности, които са ми и на мен скъпи. Не, такова пълно и органично усвояване на стила на Сивриев при друг едва ли ще срещна. Така той става негов!”, пише академик Иван Радев. „Прочетох я с голям интерес, особено ми хареса частта за Андрей Германов, но и останалите също. Тази книга е трябвало да бъде написана!”, добавя поетът Иван Вълев, дългогодишен редактор в издателство „Христо Г. Данов”. „Сочен и образен език, чете се на един дъх, тази книга не е за всеки. Тя е интересна за този, който може да я усети със сърцето си”, вметва доцент Атанас Бучков, преподавател в Пловдивския университет.
„Стефан Северин възкреси скъпи сенки от литературното минало. „Огледало за обратно виждане” е нужна и полезна книга. Тази книга ни приближава до писателите на едно отминало време. Едно време, за което вече почти официално ни се забранява да си спомняме”, смята издателят на сайта „Книги news” Стоян Вълев.

„Огледало за обратно виждане” ще бъде представена на 4 ноември /петък/ от 17.30 часа в Дома на хумора и сатирата.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица