Свържи се с нас

Новини

Димитър Гърдев, ИТН: Да върнем здравия разум в българския и европейския парламент!

Published

on

Димитър Гърдев е дипломат и политик. Народен представител в XLV и XLVI народно събрание. Председател на Комисията по външна политика на XLVI народно събрание. Ръководител на Делегацията на България в Съвета. В настоящите избори участва в листата на ПП „Има такъв народ“ като кандидат-депутата за Европейския парламент и водач на кандидатите за народни представител от партията в 07 МИР Габрово.

Приоритети ми като за евродепутат.
Основната ни цел като ПП „ИТН“ винаги е била да дадем възможност на болшинството от хората да зададат своите въпроси и да изкажат своето мнение. Ние като партия, още от създаването си, сме организирали и провеждали няколко референдума, именно, за да изпълним това право на гражданите.

Според изследванията на общественото мнение в България от няколко Европейски парламента, българските граждани смятат, че решенията, вземани в Брюксел, не са в тяхна полза и това мен не ме изненадва.

С цялото ми уважение към досегашните представители на България в Европейския парламент, независимо от политическата им принадлежност, те се не се справиха с едно, но много основно нещо – не можаха да намерят път, сили и инструментариум към обединение на позициите си в името на България. Не успяваха да намерят съмишленици в ЕП по въпроси, които са изключително важни за нашата страна.

Представителите на България.
Не успяха да лобират за България, дори в собствените си политически семейства. За съжаление в Брюксел гласът на българските граждани не се чува и точно затова тези избори са изключително важни.

Аз като кандидат отивам към този вот за Европейски парламент именно с такава нагласа. Основание за това ми дават професионалния ми опит като дипломат от кариерата от МВнР, както в страната, така и по време на работата ми в посолството на България в чужбина.

Натрупаните ми познания за дейността на ЕП като сътрудник на български евродепутат. Познаването на работата на българския Парламент като депутат в 45 и 46 НС. Дейността ми като председател на Комисията по външна политика на НС, опита ми на Председател на парламентарната делегация на България в Съвета на Европа и не на последно място позицията ми на Международен секретар на ПП „ИТН“.

Партия „ИТН“ води тази кампания под лозунга да бъде вкаран здравия разум както в дейността на националния парламент, така и в Европейския. Виждам няколко основни приоритета за дейността ми като член на ЕП.

На първо място това е Сигурността:
ИТН ще спазва всички поети ангажименти в съюзите, в които БГ е член: ООН, ЕС, НАТО, като категорично се противопоставяме на изпращането на български войници в конфликта в Украйна.

Партията ни също така е заемала категорична позиция против предаването на тежко въоръжение за Украйна, самолети, танкове и ракетни системи, които са от жизнена необходимост за защитата на България;

– Зелената сделка:
За ИТН „Зелената сделка“ е категоричен провал, особено за България! Ние считаме, че можем да се откажем от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, но да запазим работещи нашите мощности в Маришкия басейн и препитанието на работещите и техните семейства, които общо може би възлизат на над 80 000 души.

Считаме, че българските ТЕЦ имат ресурс за още 70 години, а средствата по ПВУ, предвидени за тези три години са нищожни.

– Миграцията:
ИТН твърдо се е противопоставяла на незаконната миграция и сме категорично против връщането в България на такива мигранти. Ще защитаваме интереса на нацията ни.

– Разширяването:
Единствено ние като партия защитихме интересите на гражданите, които се чувстват българи в РСМ и ще продължаваме да не допускаме тази държава за равноправен член на ЕС, докато не изпълни изискването, българите да бъдат вписани в Конституцията и РСМ спре с антибългарската си политика.

– Важна задача за нас е недопускането на политиката за смяна на пола в учебните програми на учениците и подрастващите.

Други наши важни приоритети са:
– Възможностите за подкрепа на икономиката и създаване на нова работни места;
– Икономическо развитие на ЕС;
– Качеството на живот в ЕС и справяне с бедността; социалните неравенства.
– Образование и социални политики на EC
– Развитието на регионите и моята лична ангажираност към региона на Габрово, за визията и предложенията ми за които съм говорил в диспутите и при личните ми срещи с гражданите на региона.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на ПП „Има такъв народ“, във връзка с изборите за 50 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. ПП „ИТН“ е под номер 1 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Новини

Разпети петък е

Published

on

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.

На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.

Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.

Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.

Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Зареди още

Новини

Петима габровци в състава на България по ръгби за двубоите с Молдова и Сърбия

Published

on

Селекционерът на мъжкия национален отбор на България по ръгби, френският специалист Ромен Балмис, включи петима играчи от Габрово в разширената група от 35 състезатели за предстоящите два двубоя в група С на дивизия „Конференция“ (третото ниво под Шестте нации) срещу Молдова и Сърбия.

„Лъвовете“ приемат в петък (18 април) силния тим на Молдова от 18.00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“ и това ще е първият в историята на националния ни тим по ръгби мач, който ще се играе на осветление. Срещата ще е втора за националния ни отбор през сезон 2024/25 и първа за календарната 2025-та.

Следващият ни и последен мач в групата е на 10 май на стадион „Крал Петър I“ в Белград. В състава на България са четирима състезатели на „Янтра“. Това са капитанът Димитър Георгиев, Тодор Диклич, Никола Венков и Даниел Цвятков. След известна пауза в националния тим се завръща и още един габровски ръгбист – Стефан Аврамов, който през този сезон защитава цветовете на „Валяците“ (Перник).

България не започна добре участието си в групата, след като на 5 октомври м.г. загуби с 10:49 гостуването си срещу Турция. В момента тимът ни e на четвъртото място в класирането без спечелена точка. Молдова е лидер с 10 т., пред Турция с 5 и Сърбия с 4. Ръгбистите ни ще се борят не само за първа победа през сезона, а и за реванш точно срещу Молдова заради тежката загуба от тях с 6:48 в Кишинев на 4 май м.г. в заключителната среща на миналия сезон в същата дивизия.

Отборът ни вече се събра на лагер на базата на БФС в „Бояна“, съперникът пък се подготвя от 9 април в Кишинев за предстоящия сблъсък. Двубоят с Молдова ще бъде предаван пряко по ТВ1, включително и онлайн на сайта на телевизията. Срещата е в 18 часа в петък, а 7 часа по-рано, от 11:00, на терена в Требич в столицата ще премерят сили и юношеските национални отбори на двете страни.

В тази национална гарнитура са включени шестима състезатели на „Янтра“ – Денислав Башев, Иван Иванов, Калин Иванов, Димитър Димитров, Преслав Христов и Теодор Христов. Ивайло Цанков отпадна поради получената контузия на турнира Купа България, проведен през уикенда в Берковица.

Зареди още

Култура

Изложба в музей „Етър“, посветена на Великден

Published

on

Днес, 17 април, Исторически музей-Етрополе представя в РЕМО „Етър“ изложбата „Етрополски плескани яйца – съхраненото наследство“. На Велики четвъртък етрополките Венета Мишева, Таня Денова и Илияна Христова ще демонстрират на живо в музей „Етър“ как се рисуват етрополски плескани яйца. Всеки посетител може да участва в работилницата, като закупи семеен билет „Претвори традициите“.

Етрополе от векове е един от центровете в България за рисуване на великденски яйца с восъчна техника. Изписаните яйца са наричани от етрополци плескани. Уникалните рисувани яйца се отличават от другите със специфичната техника на нанасяне на контурите с восък върху бяло яйце, както и характерните си мотиви – петле, бърдуче, цветя или кръст. За тяхната изработка трябва умение, така описват традицията местните историци и краеведи, чиито записи са от началото на ХХ в.

Етрополските плескани яйца се рисуват с писалка, която се топи в пчелен восък. С нея се очертават контурите на петел, цветя, бърдуче или кръст. В едната половина на яйцето задължително се рисува петел, той има различна украса и поза. В другата половина на яйцето се рисува бърдуче, пролетни цветя, стилизиран кръст от цветни розети. После фигурата се оцветява в съответните цветове – жълт, зелен, червен и на места кафяв.

За целта се разбива суров жълтък, в който се разтварят червена, зелена и жълта боя. След това с клечица се запълват нарисуваните мотиви с оцветения жълтък. Така нарисуваните плескани яйца се оставят да изсъхнат хубаво. При добре спазена технология плесканото яйце може да се съхрани между 10 и 20 години. С плесканите яйца не се чука, те се пазят като сувенир и най-ценен дар.

В миналото и днес се подаряват на уважавани и почитани хора, кумове и родители. Техниката за рисуване с восък и бои е усвоена от уредниците на Исторически музей- Етрополе Венета Мишева и Таня Денова от баба Янка Вълкова, една от последните майсторки, рисуващи красивите етрополски плескани яйца. Две уреднички, както и нейната внучка Илияна Христова, днес са признати за носители на умения, които са на изчезване. Тяхното майсторство и сръчност са емблема за града. Трите се опитват да опазят и предат на младите хора това познание.

През 2024 г. Групата за рисуване на Етрополски плескани яйца стана част от националната система „Живи човешки съкровища“. Екипът на музея в Етрополе през последните 25 години опазва и предава на поколенията техниката за рисуване на плескани яйца като организира работилници всяка година в навечерието на Великденските празници. Хиляди са учащите преминали през образователната програма на музея.

Изложбата ще представи историята на традицията, описана от историка Александър Тацов, още в началото на ХХ в., неговите прерисувани схеми с мотиви, които ни дават първообраза на рисунъка. Последната истинска носителка на това умение, което тя предава на своята внучка и служителите в музея. Образци на яйца с характерните за Етрополе мотиви, писалките за писане, други предмети, свързани с традициите, бита и обичаите от Етрополско по Великден.

Изложбата ще гостува в музей Етър до края на месец май.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица