Свържи се с нас

Любопитно

Слави Бонев и Иван Минчев водят карнавалното шествие

Published

on

Слави Бонев и Иван Минчев – двама добри приятели заедно в тяхното вечно царство и отново заедно на любимия им карнавал, за да ни напомнят, че каквото и да става „Шоуто трябва да продължи“. Те ще бъдат на една платформа в емблематичната за всеки от тях визия.

Макетът на Иван Минчев е готов, правят се детайлите по него – обяснява художникът на габровския карнавал Драгомир Цанев, който през последните 3 месеца повече е в работилницата, отколкото вкъщи. Заедно с него са и още единадесет души, но всъщност работят като едно цяло.

От възстановяването на Карнавала до днес те вече имат зад гърба си 24 издания. Това художникът нарича ценен опит, който ги превръща в добре смазана машина, където всеки си знае задачата. През ръцете им, само за настоящия карнавал, са минали 19 макета, като не броят дребните елементи, които също изработват и отнемат немалко време.

За направата на любимите за снимки карнавални фигури са използвани 18 кубика стиропор – за ръце, глави, крака, фигури. За да си представи човек колко е това като обем може да го сметне като има предвид, че 1 блок е 3 х 3 х 1,2 м и дебелина около 10 см. Лепила, бои, натронова хартия, рабица, арматурна тел, железните профили са задължителен елемент.

Всичко това обаче просто събрано няма да направи макетът такъв, какъвто го виждаме в карнавалното шествие, затова си има алгоритъм на работа. Художникът и двама заварчици правят фигурата /така явно наричат тялото/, след което подхващат плетачниците и кашировчици, успоредно с фигурата се изработва главата и накрая се правят ръцете и краката.

Но най-първо се правят конструкциите, разбира се преди това е рисунката, която няма как да се направи без темата на карнавала и сценарий с участниците. В своята работа всички от карнавалната работилница освен много труд, влагат и много любов и внимание, всеки пази смешни и не до там забавни спомени, както и не си признават, но си имат любими макети. За един такъв разказва художникът Драгомир Цанев.

Фигурата до ден днешен той нарича „безумната котка“ – изработена на щурм за една нощ. Става въпрос за габровската котка, която се завръща след дългото прекъсване на карнавала.

Всичко е готово, предстои денят на шествието и общоградското забавление, но оказва се котка няма, няма и опашка за рязане, което поставя традицията на габровци под сериозен риск. Тогава се събират отбор верни приятели, които ще наречем с малки имена, както художникът ни каза – Ники, Недко и Огнян и само за една нощ сглобяват най-безумната котка, която показва отново габровската изобретателност.

Материали вече няма затова ползват подръчни такива – главата – топка от тел, парцали и вестници, а тялото – пет PVC тръби, всичко това облечено с черен плат. Опашката с балон напълнен с хелий, за да е вирната и лесно кметът да я среже. Хиляди са историите като тази, които и до ден днешен предизвикват усмивки по лицата на замесените в карнавала.

Усмивки по лицата на хилядите посетители на Карнавала ще има и тази година. Сред всички тях на карнавалната трибуна ще се прокрадне и един сериозен поглед, зад който може да разпознаем художникът Драгомир Цанев. Той винаги гледа критично своята работа, а когато види емоциите на хората, които предизвиква тя, отдъхва за малко и идва времето за следващия карнавал…

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Любопитно

Архитектурна работилница ще запознае деца с творчеството на Колю Фичето

Published

on

Поредицата събития по случай 225 години от рождението на възрожденския майстор строител Колю Фичето продължава в Дряново с вдъхновяваща инициатива за най-малките. На 31 май от 10.00 часа в Исторически музей – Дряново ще се проведе детска архитектурна работилница „Църквата на майстора“, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, организирани от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата.

Работилницата е насочена към деца на възраст от 6 до 12 години, които ще имат възможност да се потопят в света на възрожденската архитектура чрез емблематичната църква „Св. Никола“ в Дряново – дело на самия Колю Фичето. Малките участници ще се запознаят с впечатляващи архитектурни елементи като вълнообразния кобиличен фронтон, аркадата и осмостенната камбанария с овални отвори.

Чрез игра и творчество децата ще пресъздадат архитектурни форми със собствените си тела – арка, купол и колона, а след това, вдъхновени от богатата пластична украса на фасадата, ще създадат нейна релефна интерпретация с помощта на хартия, картон и дървени елементи.

Работилницата развива пространствено мислене, наблюдателност и усет към детайла, превръщайки се в истинско архитектурно приключение в духа на Възраждането. Участието е безплатно, но местата са ограничени до 15. Необходима е предварителна регистрация до 12.00 ч. на 30 май на електронна поща: office@museumdryanovo.com, като се посочат двете имена и възрастта на детето.

Организатори са Община Дряново, Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Исторически музей – Дряново.

Зареди още

Любопитно

Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица

Published

on

БДЖ организира атракционно пътуване с ретро влак от Горна Оряховица до Трявна и обратно по случай отбелязването на Петдесетница – празника на град Трявна. Влаковата композиция ще бъде съставена от парен локомотив № 16.27 и пет пътнически вагона, като на 7 юни (събота) ще потегли от гарата в Горна Оряховица в 09:55 ч. и ще пристигне в Трявна в 11:40 ч.

По маршрута си са предвидени две спирки – в Трапезица (10:13 ч.) и Велико Търново (10:19 ч.), откъдето сдобилите се с билет също ще могат да се качат и да заемат своето запазено място във влака.

Благодарение на сътрудничеството с Община Трявна за пътуващите ще има подготвени специални сувенирни подаръци във връзка с отбелязването на празника на града. По време на престоя в Трявна гостите ще разполагат с достатъчно време за разходка и възможност да се потопят в невероятната възрожденска атмосфера на града, който в миналото е считан за център на занаятчийството и културното развитие на България, популярен с художествената си школа по дърворезба, иконопис и дюлгерство.

Посетителите ще могат да разгледат специално изградения за празника панаир, разположен до самата жп гара, където родни производители ще представят своята продукция, както и да посетят старата градска част, популярна със своите автентични от едно време дюкянчета, където ще могат да проследят на живо процеса по изработката на дърворезба от съвременните майстори дърворезбари.

Домакините са се погрижили и за най-малките, за които ще има организирани специални забавления. В обратна посока влакът тръгва от Трявна в 16:00 ч., спира във Велико Търново (16:59 ч.) и в Трапезица (17:05 ч.), а пристигането в Горна Оряховица е в 17:25 ч. Цената на двупосочния билет от Горна Оряховица до Трявна е 42 лв. за възрастни с включено запазено място. За децата до 10 години цената е наполовина – 21 лв.

Билетите за атракционното пътуване могат да бъдат закупени от билетните каси и железопътните бюра във всички гари в страната, както и онлайн през системата за резервации и билетоиздаване, достъпна на https://bileti.bdz.bg/.

Зареди още

Любопитно

Вижте габровския карнавал отпреди 40 години

Published

on

Пак е време за карнавал – обичан и очакван от габровци и гости на града, носещ празнично веселие за малки и големи. Карнавалното шествие през 2025 г. е на 17 май. Очакват ни изненади, емоции и много смях, както подобава на световната столица на хумора.

По своя традиция, Държавен архив – Габрово припомни какъв е бил той в едно недалечно минало. Представените фотографии са от карнавалното шествие преди точно 40 години. Те са дело на фотографа-любител Геньо Димов.

Пак по традиция, снимките, които ви представяме, се публикуват за пръв път в Интернет пространството. Те се съхраняват в Частично постъпление с документи на автора на снимките в Държавен архив – Габрово.

Екипът на Държавен архив – Габрово призовава габровци да даряват свои снимки и видеоклипове от сегашните карнавални шествия, за да може нашето настояще да бъде съхранено за поколенията след нас, които са нашето бъдеще.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица