Новини
Отбелязваме 9 май – Ден на Европа и Ден на победата

На 9 май 1950 година е направена първата стъпка към създаването на Европейския съюз.
На този ден в Париж, на фона на опасността от Трета световна война, която би погълнала цяла Европа, френският министър на външните работи Робер Шуман прочита пред международната преса декларация, в която се призовават Франция, Германия и други европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като „първа стъпка към европейска федерация“.
Той предлага да бъде създадена наднационална европейска институция, която да управлява въгледобивната и стоманодобивната индустрия – сектор, който по това време е бил в основата на военната мощ. Страните, към които той отправя призива си, почти са се били унищожили взаимно в ужасен конфликт, оставил след себе си чувството на материално и морално опустошение.
Затова всичко започва на този ден. Затова на срещата на лидерите на ЕС в Милано през 1985 г. е взето решение 9 май да се чества като „Ден на Европа“.
Всяка страна, избрала демократично да се присъедини към Европейския съюз, подкрепя неговите основни ценности – мир и солидарност.
Тези ценности намират израз в икономическо и социално развитие с екологични и регионални измерения, които гарантират достоен жизнен стандарт на всички граждани.
Въпреки че Европа съществува от векове, елементите, които са я обединявали при отсъствието на правила и институции в миналото, са били недостатъчни, за да предотвратят ужасни трагедии.
Интеграцията на Европа няма да стане факт за един ден или дори за няколко десетилетия. Все още има много недостатъци и очевидни несъвършенства. Проектът, започнат непосредствено след Втората световна война, е все още нов.
В миналото усилията за Европейски съюз са се основавали на доминирането на една група над друга. Тези опити не биха могли да издържат дълго време, защото покорените са имали само едно желание: да си върнат свободата.
Днешната амбиция е напълно различна: да се изгради Европа, уважаваща свободата и идентичността на всички нейни граждани. Само чрез обединяване на нейните народи Европа би могла да вземе в ръце съдбините си и да играе положителна роля в света.
Европейският съюз служи на своите граждани. Въпреки че запазват специфичните си ценности, обичаи и език, европейските граждани би трябвало да се чувстват удобно и спокойно в своя „европейски дом“.
В България е обявен с Постановление 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г. за отбелязване на 9 май – Деня на Европа. По този начин се обединяват в сърцата на хората два знаменателни момента от историята на континента – победата над фашизма, родена в обединени усилия и дълбоко изстрадана и стремежа за просперитет и мир.
Междувременно Русия отбелязва днес 79-та годишнина от победата във Великата отечествена война срещу хитлеристка Германия.
На този ден през 1945 г. нацистка Германия капитулира. Документът за това е подписан късно вечерта на 8-ми май в училище в предградие на Берлин.


Новини
Слави Василев в Севлиево: Бизнесът движи икономиката и държавата трябва да започне да работи за него

Представители на местния бизнес се срещнаха с кандидатите за народни представители на „Прогресивна България“ от 7 МИР – Габрово в Севлиево. В дискусията участва и Слави Василев, водач на листата на коалицията в 20-и МИР – Силистра.
Основен акцент в разговора бяха предизвикателствата пред малките и средните предприятия в региона и необходимостта от създаване на предвидима и конкурентна бизнес среда.
В рамките на срещата бяха представени ключови приоритети от икономическата програма на „Прогресивна България“, насочени към намаляване на административната тежест, електронизация на услугите и подобряване на достъпа до финансиране за бизнеса. Акцент бе поставен върху необходимостта държавата да създаде ясни правила и условия, в които бизнесът може да работи и да се развива.

„Бизнесът е този, който движи политиките. Той създава работни места и позволява да се финансират социалните разходи, които всички очакваме държавата да осигурява. Затова държавата трябва да започне да работи за бизнеса, а не срещу него“, заяви Слави Василев.
Той подчерта, че ключов проблем остава начинът, по който се разходва публичният ресурс: „Трябва да спрем разхищението на държавния ресурс чрез определени олигархични кръгове и да гарантираме, че средствата достигат до реалната икономика.“
Николай Косев, водач на листата на „Прогресивна България“ в 7 МИР – Габрово, акцентира върху значението на стабилната икономическа среда за региона: „В област Габрово имаме силна индустриална основа, но тя се нуждае от предвидимост, по-добра инфраструктура и реален достъп до финансиране, за да се развива устойчиво.“
В хода на срещата бе обсъдено и влиянието на повишаването на цените на горивата върху разходите на бизнеса и конкурентоспособността на предприятията.

Данаил Лалев, втори в листата на „Прогресивна България“ и представител на Севлиево, постави фокус върху конкретните предизвикателства пред бизнеса в града: „Бизнесът в Севлиево е ясен в своите приоритети – по-малко администрация, по-бързи процедури и реални решения. Това са проблеми, които изискват действия, а не обещания.“ Представителите на местния бизнес поставиха въпроси, свързани с необходимостта от по- висока избирателна активност и очакванията за реална политическа отговорност.
В отговор Слави Василев подчерта, че доверието може да бъде възстановено само чрез ясни правила и последователни действия: „Хората очакват реални резултати. Политическата отговорност означава решенията да се носят открито и да има ясна връзка между управление и резултат.“
Той беше категоричен, че „Прогресивна България“ няма да прави компромиси с този подход: „Няма да се коалираме с ГЕРБ и Делян Пеевски под никаква форма и при никакви обстоятелства.“
Срещата премина в открит диалог, като участниците се обединиха около необходимостта от ясни правила, предвидима среда и по-голяма отговорност в управлението.

Култура
Великденски празници в музей „Етър“

Музей „Етър“ посреща посетители с богата програма, посветена на Великденските празници. Събитията съчетават традиции, демонстрации и участие на публиката, като превръщат празника в живо преживяване за всички възрасти.
Посетителите могат да разгледат тематичната изложба „Хубав ден Великден, още по- хубав Гергьовден“, разположена в Музейния център, както и да се потопят в атмосферата на възстановки на традиционна великденска трапеза в различни експозиции на музея.
Една от най-атрактивните активности е образователната игра „По Великден с Радумко и Гиздана“, която се провежда на цялата територия на музея и включва посещение на редица места, където се откриват отговорите на въпроси, свързани с българските традиции.

В периода 7–11 април се провеждат демонстрации на украса на яйца с восъчна техника, а на 9 и 11 април – боядисване с естествени багрила пред Бояджийната. Между 9 и 12 април посетителите могат да се включат и в творческото преживяване „Претвори традициите!“, посветено на декорация на яйца.
За най-малките гости са предвидени тематични занимания в Детския център (4–13 април), където те могат да оцветяват глинени фигурки с форма на яйце. Допълнително, в Саковата къща се провежда надписване на великденски картички с мастило и перодръжка.

Кулминацията на програмата е на 12 април, когато в храм „Св. Богоявление“ ще бъде отслужена тържествена великденска литургия от 10:00 ч. В празничния ден посетителите могат да се включат и във флашмоба „Да се хванем на великденско хоро“, който ще се проведе в 11:00 и 14:00 ч. пред храма.
През целия период гостите на музея могат да се насладят на кафе с бяло сладко в Мотковото кафене, съчетано с любопитна информация от репродукция на вестник от началото на ХХ век.
На 12 и 13 април в механата и ресторанта на музея ще се предлага и специално великденско меню. Великденски празници в музей „Етър“ е събитие, което го утвърждава като място, където традициите се преживяват – чрез участие, придобиване на познание и преживяване на празнична атмосфера.

Крими
Унищожават над 6,5 тона храни от предприятие за добиване и преработка на месо

Над 6,5 тона храни са насочени за унищожаване, а част от дейността на предприятие за добиване и преработка на месо е спряна заради нарушения в няколко обекта на една и съща фирма в дряновското село Соколово, съобщава от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Инспектори на БАБХ са установили съхранение на храни при несъответстваща температура и без етикети на български език, продукти с нарушена цялост на опаковките, както и лошо хигиенно и техническо състояние на помещения и оборудване.
В един от обектите на фирмата са открити храни от животински произход в значителни количества, които са били без задължителна идентификационна маркировка, включително близо 3 тона свински глави, телешко месо, агнешки продукти и осолени черва в бидони.
Според БАБХ проследимостта на храните не може да бъде гарантирана, а това създава риск за здравето на потребителите. Общо 6596,9 кг. храни ще бъдат унищожени. Проверката е разкрила сериозни проблеми със сградния фонд и оборудването. В хладилни камери са констатирани плесени по тавани и стени, корозирали врати, както и ръждясало технологично оборудване.
В някои производствени помещения стенните покрития са били с лющещи се повърхности, а подово-стенните ъгли – в незадоволително хигиенно състояние. Поради тези причини част от дейността е спряна.
Нарушения са установени и в останалите проверени обекти на същата фирма – млекопреработвателно предприятие, предприятие за имитиращи продукти, хладилна складова база и склад за търговия на едро. Сред тях са неизползване на помещения по предназначение, нарушена поточност на производството, непълно или неточно водене на технологични дневници, както и несъответствия между реално прилаганите технологични процеси и утвърдената документация.
В хладилни бази са открити млечни и имитиращи продукти без идентификационна маркировка, както и кашкавал с плесени, който не е бил отделен и насочен за унищожаване, каквито са нормативните изисквания.
За всички обекти са предвидени допълнителни административни действия, включително издаване на предписания със срокове за отстраняване на несъответствията и последващ контрол за тяхното изпълнение.

-
Кримипреди 5 дниИззеха близо 130 кг риба без документи за произход, продавана в Габрово
-
Новинипреди 6 дни„Успехът на държавата се измерва с това дали хората живеят по-добре днес“
-
Културапреди 6 дниПроф. Петко Ст. Петков: Априлското въстание постига целта си!
-
Кримипреди 7 дниВътрешният министър, заместникът му и главния секретар на МВР посетиха Габрово
-
Културапреди 7 дни„Габровски гласчета“ с отличия от национален конкурс
-
Новинипреди 5 дниСело Стоките посреща Цветница с водосвет и надежда
-
Кримипреди 5 дниАкция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена
-
Новинипреди 4 дниПроф. Цонков: Служебното правителство ни въвлече в руско – украинската война!







