

Култура
Започна Международният фестивал на монодрамата „Соло Акт”
Пълни зали на Държавен куклен театър – Габрово и Дом на културата „Емануил Манолов” в първата фестивална вечер, потвърдиха успеха на спектаклите „Старецът и морето” по Ърнест Хемингуей на Красимир Ранков и „Нашенец” на Мариус Куркински по текстове на Чудомир.

Деветото издание на Международния фестивал на монодрамата може да се изрази в следните параметри – 6 дни и 13 представления на 5 сцени. Драматичният и кукленият театър, обновения Дом на културата „Емануил Манолов”, зала „Възраждане”, се превръщат във фестивална арена и очакват габровската публика и гостите на града. За първа година фестивалът има и регионална програма – моноспектакълът на Христо Мутафчиев „Боже мой” (Народен театър „Иван Вазов”) ще се играе както в Габрово, така и в съседните Дряново и Севлиево.

Директорът на театъра Петко Койчев и кметът на Габрово Таня Христова поздравиха публиката по случай откриването на фестивала. „Искам да благодаря на публиката, че са отново с нас за 9 път в тези 18 години, в които се провежда фестивалът. Няма друг толкова мащабен фестивал в България, фокусиран върху изкуството на моноспектакъла, и затова се радвам, че и тази година можем да предложим 13 представления на публиката, включително заглавия подходящи за деца, за семейна публика и разбира се, две заглавия от международната ни програма. Щастлив съм и от това, че съм поредният човек, който има честта да продължи провеждането на фестивала”, каза Петко Койчев.

Таня Христова поздрави публиката и всички участници и отбеляза, че не завижда на журито, което трябва да оцени най-добрите участници във фестивала от богатата му програма. Тя изрази и радостта си от това, че именно откриването на фестивала се случва в обновената сграда на Дома на културата и се надява тя да бъде изпълнена с качествени културни събития.

Фестивалът продължава до 7 април с още интригуващи заглавия. На 3 април зрителите видяха моноспектакъла на актрисата Весела Бабинова „Пистолет в торнадо”, който ѝ донесе и награда ИКАР 2024 за главна женска роля.
Деница Даринова е другата актриса, която ще представи моноспектакъла „Виктория” по текстове на Йордан Славейков на сцената на Държавен куклен театър.
На 4 април Йоанна Сиракова представя биографичния спектакъл „Били Холидей”, а Ненчо Илчев ще изпълни „Щастлив съм”, който е поставен на сцената на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов”.
На 5 април е първото международно участие от Румъния – спектакълът „Йона” на актьора Александру Бетеринге, а Здрава Каменова ще продължи вечерта с нейния моноспектакъл „Хитът на сезона”.

Любимецът на децата Коле Китанов ще зарадва малки и големи в 11.30 часа на 6 април със спектакъла „Сапунена фантазия”. „Гоя” е второто международно заглавие и е дело на актьора и режисьор Зиях Соколович (Хърватия) и ще може да се гледа на 6 април.
По-късно същата вечер Христо Мутафчиев представя в Габрово „Боже мой”. Закриването на фестивала и церемонията по награждаването ще се случи на 7 април в 17.00 часа в Червено фоайе на Драматичен театър – Габрово.
Следва оставащата част от паралелната програма на фестивала, която приключва с пърформанса „Желка” на Георги Налджиев и открита репетиция на моноспектакъла на актрисата Адриана Димова от Габровския драматичен театър.
Международният фестивал на монодрамата „Соло Акт” има конкурсен характер. Професионално и алтернативно жури оценяват спектаклите и ще връчат 6 награди в 5 категории.

Наградите, връчени от професионалното жури, са под формата на статуетка и имат парично измерение, осигурено от спонсори. Публиката също може да гласува за спектакъла, който ѝ е направил най-голямо впечатление. Това се случва на сайта на театъра: https://dramagabrovo.com/.
Наградата на публиката носи името на обичаната габровска актриса Ружа Николова, а финансовата ѝ страна е осигурена от Кольо Минков – съпруг на покойната актриса.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“