Свържи се с нас

Новини

„Янтра“ взе дербито на кръга във Втора лига след обрат над „Монтана“

Published

on

„Янтра“ направи обрат и победи „Монтана“, с резултат 2:1 в дербито от 26-ия кръг на Втора лига. Така габровският тим се върна на победния път след двете поредни поражения от „Добруджа“ и „Струмска слава“. С актив от 43 точки съставът ни заема шестото място във временното класиране, като изостава на пет от третия „Марек“ (Дупница).

„Монтана“ пък допусна първо поражение след три поредни победи и остава четвърти с 46 точки, на пет от второто място и на осем от първото. Двата отбора си размениха по едно полувреме. През първата част гостите играха по-добре, но след почивката „Янтра“ имаше превъзходство и стигна до победата. „Монтана“ поведе в резултата в 15-ата минута с първия реален шанс за попадение пред едва от двете врати.

Футболистите на Николай Митов организираха бърза контраатака, Стивън Кирилов се измъкна по дясното крило на скорост, напредна и влезе в наказателното поле, след което от аутлинията върна за връхлитащия Франк Ландри, който засече точно и реализира за 0:1. Три минути след попадението се наложи да бъде извършена принудителна смяна в състава на „Янтра“. Даниел Гаджев получи физически проблем и напусна, а в игра се появи Ивайло Михайлов. Лошите новини за домакините продължиха и в 26-ата минута се наложи още една принудителна смяна. Този път контузия получи Цветелин Радев, който бе заменен от Константин Иванов. В 28-ата минута Илия Русинов спечели една центрирана топка отдясно на далечната греда, след което тя попадна в Стивън Кирилов, който излезе от наказателното поле, задържа добре и си освободи пространство за изстрел. Християн Василев обаче плонжира в долния си десен ъгъл и изби в корнер.

„Янтра“ натисна в следващите минути и се приближи до вратата на Васил Симеонов. В 36-ата минута домакините изпуснаха страхотна възможност да изравнят резултата, след като Даниел Младенов беше изведен отлично зад защитата на „Монтана“ и остана сам срещу стража на гостите, но в наказателното поле настъпи топката и падна, като по този начин опропасти великолепния шанс. Минута преди края на редовното време на първата част „Янтра“ получи право да изпълни дузпа. Петър Вуцов комбинира с Валентин Цветанов по левия фланг, който центрира в наказателното поле, а там Костадин Илиев докосна топката с ръка и главният съдия Георги Давидов посочи бялата точка. С изпълнението се зае Даниел Младенов, който реализира безапелационно в горния ляв ъгъл на вратата – 1:1.

На полувремето беше извършена още една смяна в състава на „Янтра“. Димитър Стоянов замени Божидар Томовски като десен краен защитник. Домакините наложиха контрол над играта. Пет минути след почивката Айвън Ангелов получи на левия фланг, влезе навътре и стреля от дистанция, но право в ръцете на вратаря Симеонов. В 68-ата минута капитанът на домакините Петър Казаков центрира отляво в наказателното поле, Костадин Илиев не се разбра с вратаря си Васил Симеонов и отигра с глава, като за малко не си отбеляза автогол. Три минути по-късно „Янтра“ имаше хубав шанс за пълен обрат. Айвън Ангелов се пребори със съперник отдясно, след което топката беше центрирана ниско на първа греда, където Никола Борисов не успя да изчисти по най-добрия начин. След това Емил Колев отигра с глава за Дани Младенов, който опита да засече, но изпрати кълбото над вратата на Симеонов. В 76-ата минута домакините имаха нова възможност за попадение. Тони Иванов центрира от корнер на далечната греда, където играч на „Монтана“ изчисти с глава. След това обаче Айвън Ангелов шутира от въздуха с десния крак в дъгата пред наказателното поле, но покрай дясната греда на Симеонов в аут.

Натискът на „Янтра“ даде резултат в 81-ата минута, когато домакините получиха втора дузпа. Айвън Ангелов стреля от пряк свободен удар точно пред наказателното поле, но Симеонов боксира. След това обаче Тони Иванов стигна до топката и в опита си да прескочи вратаря на Монтана, Симеонов го препъна и Георги Давидов посочи за втори път бялата точка. Отново Дани Младенов се нагърби с изпълнението, като стреля в центъра на вратата, а Симеонов успя да играе с топката, но не и да я спре да премине зад голлинията – 2:1.

До края на двубоя „Монтана“ натисна в търсене на изравняването, но така и не успя да измисли нещо интересно в атака, като по този начин записа първа загуба след три поредни победи.

В следващия кръг „Янтра“ ще гостува на „Черноморец“ в Балчик. Мачът е в събота от 17.00 часа.

Култура

Лазаровден оживява в музей „Етър“ с песни, танци и млади лазарки

Published

on

На 4 април в музей „Етър“, Габрово ще бъде пресъздаден един от най-красивите български пролетни обичаи – Лазаровден. Събитието предлага на посетителите атмосфера, изпълнена с традиция, цвят и празнично настроение.

Възстановката на обичая лазаруване ще бъде представена от момичета от „Училище за лазарки“ – традиционна образователна програма на музея, която има за цел да съхранява и предава българските обичаи на младото поколение. Тази година групите са две. Габровските девойки ще лазаруват в „Етър“ от 11:30, а тревненските от 13:30 часа.

С песни, танци и обредни наричания лазарките ще пресъздадат характерните елементи на празника, свързан с настъпването на пролетта и пожеланията за здраве и благополучие. Събитието дава възможност на посетителите да се докоснат до живата традиция в автентичната възрожденска среда на музея.

Лазаровден в музей „Етър“ е част от усилията на институцията да съхранява и популяризира нематериалното културно наследство, като го представя по достъпен и въздействащ начин пред широка аудитория. Лазаруването е обред за посвещаване. След преминаване през него момичетата вече могат публично да се момеят, имат право да се гиздят, да обличат везани ризи и да бъдат поискани за жени.

Специалистите от музей „Етър“ изтъкват необходимостта да се запази традицията жива и да не се насърчават деца да бъдат лазарки. Целта на образователната програма „Училище за лазарки“ е запознаване с обичая лазаруване и преживяване на автентичността на празника.

Младите момичета се въвеждат в символиката на Лазаровден, разучават обредни песни и танци, участват и във възстановка на обичая. Тя по традиция се провежда в музей „Етър“ на самия празник. Девойките са облечени в габровски носии, носят на главите си венчета, направени от тях самите, а в ръцете си – кошници, украсени с цветя.

Зареди още

Новини

Златен медал за Иван Екимов и Кристиян Василев от шахматен турнир „Загорец“ 

Published

on

С два златни медала се завърнаха младите Габровски шахматисти Иван Екимов и Кристиян Василев от Десетия детски шахматен турнир „Загорец“, който се проведе в Нова Загора.

10-годишният Иван постигна 5,5 точки от 7 възможни, като допусна само една загуба и заслужено грабна златото във възрастовата си група. Иван се нареди втори в генералното класиране, сред по-големи и опитни състезатели до 14 години. Освен това Иван Екимов повиша и личния си рейтинг с 52 точки.

12-годишният Кристиан Василев постигна 4,5 точки и се нареди първи във възрастовата си група и девети в генералното класиране от 45 деца, като повишава личния си рейтинг с 16 точки.

На крачка от медала беше и още младият габровски шахматист Росен Нанев, който с 4 точки се нареди четвърти във възрастовата си група.

Освен медали, отличените състезатели получиха и предметни награди от организаторите на турнира.

Зареди още

Култура

ИМ – Дряново посреща премиера на знаково издание за Априлското въстание

Published

on

Сто и петдесет години след като българският народ вдига най-масовото и най-кръвопролитното си въстание срещу вековното робство, Исторически музей – Дряново отдава заслужена почит на това безсмъртно дело.

На 31 март 2026 г. (вторник) от 17.30 часа музеят ще бъде домакин на официалната премиера на книгата „Априлското въстание 1876 – 2026. 150 години от Българското въстание през 1876 година“ – двуезично издание, което пренася паметта за великия подвиг на нашите предци към следващите поколения и към целия свят.

Събитието ще се проведе в залата за временни изложби на експозиция „Колю Фичето“ – място, носещо името на един от най-великите синове на Дряново и на цялото Българско Възраждане. Книгата е дело на двама изтъкнати съвременни български историци: Проф. д-р Петко Ст. Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и доц. д-р Атанас Шопов, директор на Историческия музей в Панагюрище.

Създадена по идея на издателство „Български бестселър“ и излязла от печат в края на 2025 г., тя си поставя благородната цел да представи цялостно – на основата на съвременната българска историография – подготовката, хода и резултатите от Априлското въстание, както и съдбовните решения на великите сили по българския въпрос. На премиерата в Дряново лично ще присъства и издателят Димитър Томов.

Изданието е богато на оригинални исторически документи, спомени на преки участници и свидетели, коментари на чуждестранни дипломати и журналисти, снимки, карти и биографии на ключови личности от епохата. Паралелният превод на английски език е мост към света – послание, че саможертвата на хилядите българи от 1876 г. не е само наша гордост, а страница от общочовешката история на свободата.

Исторически музей – Дряново отправя сърдечна покана към всички, за които българщината не е просто дума – към гражданите на Дряново и региона, към учители и ученици, към всеки, в чието сърце живее паметта за онези, дали всичко, за да бъдем свободни днес. Заповядайте на 31 март в музея – там, където историята говори на живо.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица