Свържи се с нас

Култура

Силва Налбантян-Хачерян представя „Арменски народни приказки“

Published

on

По повод Националната седмица на детската книга (2 – 7 април 2024 година), в Габровската регионална библиотека ще гостува Силва Налбантян-Хачерян с книгата „Арменски народни приказки“, съобщи Савина Цонева, директор на РБ „Априлов – Палаузов“. Изданието е уникално за нашия книжен пазар, на което тя е съставител и преводач, а великолепните илюстрации към нея са дело на художничката Лусия Медзикян.

Първият ѝ сборник с разкази е „Отломки“ (2015). Автор е на монографиите „Нематериалното културно наследство – политики и практики за неговото опазване“ (2020), „Културни институции и интеркултурно възпитание“, „Възпитателни възможности на културните институции за интеграция на етническите общности в Република България“.

Интересите на д-р Налбантян-Хачерян са в областта на културната политика, културното многообразие, културното наследство, демографията, образователния и културен мениджмънт. Нейните пътеписи и пътни бележки ни въвеждат в чудния свят на историята на Армения, на забележителностите и на духовните ценности, сътворени от талантливия арменски народ.

Силва Налбантян – Хачерян ще „разтвори” пред четящите габровци и децата им книгата „Арменски народни приказки“. Това ще бъде вълнуващо запознанство с вълшебния свят на птицата Азаран Бюлбюл, на злия магьосник Охай, добрата Лусиг, храбрия Бадикан, на великана Хан-Боху, както и на множество други забележителни персонажи от арменския фолклор.

Народните приказки на Армения са плод на въображението на един изстрадал народ, който се гордее със своите корени и традиции. Потомци на арменски родове са избрали България за свой дом и книгата „Арменски народни приказки“ е начин да се приближим до вълшебството на арменската култура и митология. В края на 19-ти и началото на 20 век българите посрещат арменски бежанци от голямото етническо османско прочистване.

Арменският геноцид е тема-съдба за всеки арменец. В което и кътче на земята да живее, от което и поколение да е, каквато и професия и жизнен път да има пред него. Това е болката във всяко арменско сърце, която не затихва и не отшумява повече от век. Най-новата книга на Силва Налбантян-Хачерян е сборникът с разкази „Белене на ябълки“ (2023) – „В моята книга се говори за простите неща – какво ни радва, какво ни натъжава, къде търсим красотата и доброто. Писането ми доставя удоволствие. Аз споделям неща, които остават незабележими в катастрофичната действителност“, казва д-р Хачерян. 

Срещата-разговор с д-р Силва Налбантян-Хачерян ще се състои на 5 април 2024 г. (петък), от 17.15 ч. в читалня „Д-р П. Цончев“ на РБ „Априлов-Палаузов.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица