Свържи се с нас

Култура

90 години от кончината на Иван Хаджиберов – Българския цар на електричеството

Published

on

На 5 март 1934 г. от този свят се тръгва Иван Хаджиберов – един от най-значимите български индустриалци, останал в колективната памет като „цар на електричеството“. Признателните габровци го изпращат към вечния му път с вой на сирени на всички фабрики в града и звън на църковни камбани. Споменът за грандиозното му дело по модернизирането на Габрово и България е запечатан в десетки документи, публикации, печатни издания, в документален филм, както и в спомените на неговите потомци. Значителна част от тази памет се съхранява в Държавен архив – Габрово, за което изказваме благодарност на наследниците и на авторите на филма „Дързостта да бъдеш пръв“.

Днес ви представяме малко известни спомени за Иван Хаджиберов и делото му, които са на Елена Хаджиберова-Генова – негова дъщеря и на Петко Садъчев – син на Ботьо Садъчев – дългогодишен майстор във фабриката на Иван Хаджиберов. Те илюстрират началните и много смели стъпки на Хаджиберов по пътя му за използването на електричеството за промишлени и битови цели. Спомените се съхраняват във фонда на Илия Габровски През 2024 г. отбелязваме 120 години от рождението му и по този повод и по повод предстоящата си 65-та годишнина, Архивът реализира поредица от публикации по материали от фонда на Илия Габровски. Днешната публикация посвещаваме и на паметта на Иван Хаджиберов.

„Спомен на Елена Хаджиберова (по мъж Генова), дъщеря на Иван Хаджиберов, на 64 години Като дъщеря на ИВАН ХАДЖИБЕРОВ, много пъти съм слушала баща си, че като изкупил от другите наследници бащината си караджейка-воденица на мест. „РИПИВЕЦ“ през 1891 година изхвърлил газеничето от нея. Знаел, че от водата можело да се вади огън и светлина чрез някаква машина. Доставил през същата година от Германия заедно с 5 тъкачни стана (3-ръчни и 2-автоматични), едно динамо с което добил електрическата енергия. Нея оползотворил, чрез стара електрическа крушка с въгленова жичка и така светнала караджейката воденица. Светлината й била много слаба, но въпреки това служила на воденичаря и мливарите. Тая електрическа крушка, баща ми смяташе, че е първата светнала крушка в България. Така Габрово стана не само люлка на духовната светлина, чрез първото светско училище, открито от Априлов и Палаузов през 1835 г., но и люлка на физическата светлина у нас в 1891 г.

През 1892 година той открива заедно с Андрея Момерин вълнена тъкачница с горните станове, които задвижва с две водни колела по 35 к.с.. Чрез тях било задвижено същото динамо и дало силна електрическа светлина, която била достатъчна да осветлява тъкачницата му.

Това всичко баща ми беше записал в своя голям дневник, който за съжаление бил унищожен през 1947 година по време на национализацията на фабриката.

През 1906 година, баща ми пуска първата в Габрово електрическа централа от две турбини. От където с получената електрическа енергия задвижва и осветлява цялата си разширена текстилна фабрика.

Габрово 26.X.1966 год.
Подпис: Ел. Хаджиберова

Следва споменът на Петко Ботев Садъчев на 72 години от с. Думници:

„Баща ми БОТЬО ПЕТКОВ САДЪЧЕВ, който почина през 1951 година на 87 години е бил работник-40 години в фабриката на Иван Хаджиберов. Започнал като мелничар в бащината му караджейка воденица и достигнал до отличен майстор монтьор в фабриката му. От изгорените 75 тъкачни стана през стихийния пожар от 16.XI.1923 година, той можа да възстанови за работа 35 стана.

Баща ми разправяше, че когато постъпил на работа като мелничар към 1885 година, Беров на караджейката си воденица приспособил сита и по тоя начин получил пръв в Габрово бяло брашно. През 1891 г. той поставил едно динамо на долапа (водно колело), което чрез каиш подкарал и получил ток, с който осветил чрез електрическа крушка воденицата си. Когато светнала воденицата му с тая дяволска крушка, Беров хвърлил газеничето във вадата с думите: „Свършиха се вече мъките по земята. Долу вече огнивото, кибрита и газта? Електричеството ще завладее света!“

Селяните като се научиха за това „Чудо невидяно“, не вярваха и дойдоха да го видят с очите си, как свети „лампа без газ“. Оглеждаха от вред крушката и не можаха да разберат от къде влиза газта. Някои казваха, че Беров омагьосал крушката си, или че скришом чрез куха жичка праща газта в „лампата без светило“. Не можеха да разберат обаче, как и от къде Беров без кибрит я пали.

с. Думници, 20 октомври 1966 год.
подпис: Петко Садъчев“

Спомените са запазени във фонда на Илия Габровски, ф. 1325, оп. 1, а.е. 661 в Държавен архив – Габрово. Накрая да припомним и продължението на делото на Хаджиберов по отношение на електрификацията на Габрово. На 26 юни 1906 г. той пуска в действие електрическа централа, която разполага с 2 турбини по 90 к.с. и два генератора по 180 киловата. Т.к. централата е с голяма мощност, решава да електрифицира града. Във всяка къща свети по една крушка безплатно, а за повече се плаща. Така Габрово става първият провинциален град с електрическо осветление.

След 1910 г. е осветена и централната част. Построената от Иван Хаджиберов водноелектрическа централа е първата в страната, използвана за индустриални цели. Освен грижите, които полага за своите работници и служители: безплатна храна, безплатно образование за техните деца, парк за отдих и т.н, той е запомнен и като щедър дарител: дарява средства за изграждане на сградата на читалище „Априлов-Палаузов“, на училището в с. Златари (днес квартал на Габрово), за прокарване на трансбалканската жп линия през Шипченския проход, става гарант за изграждане на жп. Линията Царева ливада – Габрово. Посреща в своя дом Цар Фердинанд след обявяването на Независимостта през 1908 г.

Поклон пред Паметта му!

*Източник: Държавен архив – Габрово.

Култура

С изложба на арх. Белин Моллов се откриват честванията за „(Не)познатият Колю Фичето“

Published

on

На 23 януари 2025 г. от 17.30 часа, Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на събитие, с което се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето.

Честването, организирано Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата, ще започне с изложбата „Колю Фичето: живата памет“, която ще представи акварелни творби на арх. Белин Моллов.

Тази експозиция е първото събитие в богатата програма от инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. С акварелите на арх. Моллов посетителите ще се докоснат до хармонията и красотата на творчеството на Уста Колю Фичето – мостове, църкви и други емблематични строежи, които разказват за величието и визионерството на този значим български строител.

Изложбата ще представи 19 акварелни картини, които арх. Моллов пресъздава архитектурните шедьоври на Майстора. Неговият подход надхвърля сухата архитектурна интерпретация, акварелите му улавят духа и лекотата на строежите на Колю Фичето, които, сякаш докосвайки небето, остават символи на естетика и устойчивост. Чрез използването на акварелната техника, арх. Моллов създава емоционална връзка с творчеството на Фичето, което се усеща във всяка картина.

Арх. Белин Моллов, с повече от 50 години професионален опит, е не само изявен архитект, но и талантлив художник. Роден в Русе през 1946 г., той има значим принос в градското планиране, регионалното развитие и международните проекти. Участвал е в множество изложби, включително ретроспективна експозиция с над 200 творби, посветена на 70-годишнината му. В настоящата изложба той отдава почит към Колю Фичето, вдъхновен от неговата уникална архитектура.

Събитието ще се проведе в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“. Изложбата ще бъде достъпна за посещение, предлагайки уникалната възможност да видите как двама архитекти – Колю Фичето и Белин Моллов – свързват поколенията чрез своето творчество и вдъхновение.

Зареди още

Култура

„Бременските музиканти“ на сцената на Кукления театър

Published

on

Авторският спектакъл на Мая и Митко Димитрови, по мотиви от приказката на Братя Грим, ще гостува с 2 представления на сцената на Държавен куклен театър – Габрово. Участие в него ще вземат: Павел Кинчев, Петър Гайдаров, Виктория Василева, Янна Генчева.

Подбраният екип от директора на кукления театър за премиерното заглавие – „Бременските музиканти“ е не само престижен, но и с огромен опит в своята професия. Поканеният режисьорски тандем: Мая и Митко Димитрови, са популярни лица не само в българския куклен театър.

Доктор Димитър Димитров е един от малкото преподаватели по „Режисура за куклен театър“ в екипа на професор-доайен Славчо Маленов в НАТФИЗ-СОФИЯ. Разпознаваеми от 1995г. като трупа „ММ“, заедно те гостуват на многобройни фестивали у нас и в чужбина, където са част от уважавания елит на гилдията с изцяло авторски спектакли, диктуващи иновациите в кукления театър.

Изграденият авторитет на театралната фамилия ги превръща в творци с право на избор да работят само в театри, в които се чувстват добре, и най-вече, в които намират съмишленици на необходимото ниво и с усет към качествения куклен театър.

Композиторът и копродуцент на филма „LOVE.NET” – Петко Т. Манчев е автор на музиката в новото заглавие на габровския куклен театър. Българският филм, известен и по света, му носи признание от страна на Българската Филмова Академия.

Екипът избира да е в съдружие именно с него, тъй като години наред изграждат съвместно стойностни сценични произведения като цялостен постановъчен екип. Маестро Петко Т. Манчев завършва Консерваторията „П.Владигеров” и Режисура в НАТФИЗ „Кр.Сарафов”, създава звукозаписно студио „БГАрт”. Автор е на музика за повече от 35 куклени и театрални спектакъла. Получава голямата награда „Златен делфин” за музиката си в постановката „Пепеляшка”. Активно композира и музика за много анимационни, телевизионни и игрални филми.

Носителката на наградата на Съюза на артистите в България (САБ) – „Икар“ – 2024 за сценография и кукли – Наталия Гочева е сценограф на премиерния спектакъл. Със своя неповторим, изчистен и стилизиран стил тя провокира в зрителя интерес и очакване за атрактивност в архитектурната среда на сцената. Наталия Гочева допълва класическия прочит на обичаната приказка.

Актьорският състав, който участва в премиерния спектакъл, е доказал себе си не веднъж на сцената. Режисьорският тандем разпределя Павел Кинчев в ролята на Кучето, образа на Магарето изгражда Петър Гайдаров, Виктория Василева се превъплъщава в Котката, а ролята на Петела е изградена от Янна Генчева. Динамичните актьорски натури се проявяват и в груповите персонажи на селяните, гражданите и щурите разбойници.

Ансамбловата игра и страхотната палитра от характери, които създават, носят разнообразие от емоции на сцената, изграждат атрактивно сюжетната линия. Сработеният актьорски екип – част от трупата на кукления театър, любим на своите зрители, е гарант за настроение по време на спектакъла и дава повод за размисъл след свършека му.

Постановъчният екип, гостуващ за втори път в габровския куклен театър, и артистите на театъра, не предават своята мисия и този път – да представят на децата по интересен, атрактивен и разбираем.

Габрово – 5300, ул. “Св.Св. Кирил и Методий” № 11; тел.: 0889/ 908 455, e-mail – dkt_gabrovo@abv.bg начин житейските ценности –

Колко е важно истинското приятелство, каква е цената му, какъв е моралът днес и колко важно е да помагаме на всеки, изпаднал в беда? Чрез този откровен подход, поуката на приказния спектакъл достига до всяко едно дете или възрастен в залата. Премиерните дати на представлението са: 23 януари, четвъртък, от 18.00 часа и 26 януари, неделя, от 11.00 ч. Цена на билета 8 лева.

Зареди още

Култура

„Преминал майстор през земята“ кани младите таланти да почетат Колю Фичето

Published

on

Община Дряново и Исторически музей – Дряново обявиха четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“. Събитието, част от Програмата за отбелязване на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител Колю Фичето, се провежда под патронажа на Министерството на културата и с мотото „(Не)познатият Колю Фичето“.

Конкурсът е посветен на изключителния талант и съзидателен дух на Колю Фичето, роден в Дряново. Майсторът оставя забележителни примери на архитектурния си гений: мостове, къщи и обществени сгради, които будят възхищение и до днес. Освен блестящ архитект и строител, Никола Фичев е и обществено ангажирана личност – пример за родолюбие и всеотдайност.

Конкурсът, насочен към деца и ученици от детски градини и училища в цялата страна, предоставя възможност за изява в четири раздела: Изобразително изкуство; Макет; Литературно творчество; Видео.

Тази година конкурсът включва нов раздел – Видео, който дава възможност на учениците от VIII до XII клас да създават кратки видеоклипове. Те могат да представят избран строеж на Колю Фичето или интересни моменти от неговия живот. Видеата трябва да са с продължителност до 1 минута и могат да бъдат заснети под формата на разказ зад кадър, видеоклип със субтитри или друга творческа форма.

Крайният срок за изпращане на творбите е 2.05.2025 г. Регламентът на конкурса и Статутът му са публикувани на сайта на Исторически музей – Дряново, където участниците могат да намерят всички необходими детайли.

Творбите ще бъдат оценявани от професионално жури, а наградите включват отличия за I, II и III място във всяка категория и възрастова група. Ще бъдат присъдени и специални награди от Исторически музей – Дряново, Община Дряново, Областна администрация – Габрово и Архиерейското наместничество в Дряново.

Резултатите ще бъдат обявени на сайта на Исторически музей – Дряново до 27.05.2025 г., а награждаването ще се състои на 01.06.2025 г. в Историческия музей. За повече информация: Исторически музей – Дряново ул. „Шипка“ № 82 Телефон: (0676/72097,) Имейл: office@museumdryanovo.com

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица