Свържи се с нас

Култура

Музей „Етър“ впечатли приятно своите посетители на 3 март

Published

on

На 3 март едно от най-българските места – музей „Етър“, впечатли приятно своите посетители.

От началото на март Музейния център – най-голямата сграда в РЕМО „Етър“, е отворен за първи път за посетители. Тук има възможности за представяне на ценни изложби, в това число и международни, за които е необходимо по-голямо пространство.

От 1 до 5 март, освен другите изложби тук, посетителите могат да видят пушката на Георги Бенковски, възванието му за бунт, изпратено до останалите революционни окръзи и други негови документи. Оръжието е на Къща музей „Георги Бенковски“ в Копривщица, а другите културни ценности са на РИМ-Шумен.

Емил Златков и Жасмина Ангелова са от Варна. Посещавали са РЕМО „Етър“ много пъти, но на 3 март музеят ги изненадва приятно. Двамата не успяват да стигнат до връх Шипка, закъдето са тръгнали, но споделят, че не съжаляват.

„Доста време не бях идвал в музея и съм много приятно впечатлен от видяното“, казва Емил.

„Много подобрения има тук, аз също съм впечатлена“, допълва Жасмина.

Двамата варненци Емил и Жасмина разглеждат пушката на Георги Бенковски и се запознават с историята на представените документи. Писмо възвание, подписано от революционера Георги Бенковски е открито сред необработените материали, събирани в продължение на много години. Кой го е оставил и от коя година е в архивите на РИМ Шумен – не се знае.

Писмото гласи:
Братия, Нуждата на застави преждевременно да въстанем. Да Ви расправям сега за нея няма нужда, но и Вий колкото са може побързайте, щото да стане въстанието всеобщо. Панагюрище Ваш съмишленик 22 Април 1876 г. Г. Бенковски Емил Златков и Жасмина Ангелова харесват много цялата обстановка в Музейния център.

„Отвън е сграда във възрожденски стил, както трябва да бъде в един етнографски музей. Вътре е на европейско ниво – температурата, чистотата, представените изложби. Останах много приятно изненадан, защото съм ходил в музеи в други европейски страни и сега виждам, че тук нещата са на тяхното ниво.“

На приземния етаж Емил и Жасмина много харесват изложбата „Етно обектив – „Тодоровден“, тъй като във Варненския регион състезанията с коне са широко разпространени и представеното чрез фотографиите има е познато и близко.

Велин Петков и Любомир Янков са от Русе. Част са от училищна група, която преди обед на 3 март се качва за честванията на връх Шипка и след това идва на другото много българско място – музей „Етър“. Момчетата посещават специално изложбата с пушката на Бенковски и неговите документи – не само да ги видят, но и да се снимат с тях.

Избират да го направят с широко разперени ръце.

Любомир обяснява, че така се прави, когато си много впечатлен от нещо, а оръжието на Бенковски наистина силно въздейства и на двамата. Младежите споделят, че много харесват музея, чувстват се добре тук и биха дошли отново при първа възможност.

„Много ми харесва пушката на Бенковски“, казва и малката Леа Михаилова Василева, която въпреки ранната си възраст, знае кой е Бенковски, че се е борил и е загинал за българската свобода.

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица