Новини
„Янтра“ пречупи „Дунав“ пред 1 500 зрители

Във втори пореден мач „Янтра“ направи обрат и постигна победа. Пред близо 1500 зрители в слънчевия съботен следобед габровският тим се наложи с 2:1 над „Дунав“ (Русе) на стадион „Христо Ботев“ в двубой от 22-я кръг на първенството във Втора професионална лига.
Това беше втора победа за „Янтра“ през пролетта и четвърта поредна в първенството. С нея тимът ни се изравни с четвъртия в класирането – „Монтана“ и е на 4 точки от третия – „Марек“.
Велислав Вуцов направи две промени в стартовия състав в сравнение с тези, които започнаха мача срещу Марица преди седмица. Васил Василев започна в атака като партньор на Дани Младенов, а Димитър Стоянов излезе като титуляр на десния бек. Останалите в стартовата единайсеторка бяха Християн Василев на вратата и пред него Константин Иванов, Петър Вуцов, Валентин Цветанов, Ивайло Михайлов, Лъчезар Йорданов, Айвън Ангелов, Тони Иванов.
Подобно на мача в Пловдив, „Янтра“ отново не направи добро първо полувреме. Съставът ни опита да натисне своя съперник, но играта вървеше бавно. Избраниците на Вили Вуцов не бяха убедителни в средата на терена, често губеха топки в половината на гостите, а те очакваха точно такива моменти, за да контраатакуват. Така през първата част по-опасните голови ситуации бяха повече пред габровската врата. В14-ата минута след неспортсменски невърната топка на „Янтра“ от тъч, русенци направиха атака и Денислав Минчев шутира, но слабо и Василев улови. В 16-ата минута Нечипоренко получи възможност да стреля от около 20 метра и насочи топката към долния десен ъгъл на вратата, но вратарят на „Янтра“ успя да избие.
Първата добра възможност за състава ни беше в 20-ата минута. Айвън Ангеов изведе Тони Иванов отдясно в наказателното поле, но ударът на последния беше блокиран от бранител. В 27-ата минута неотсъден фаул срещу Ангелов пред наказателното поле на „драконите“ доведе до контраатака и нов шут към габровската врата на Минчев, но Василев отново се справи. В 33-ата минута „Дунав“ получи правото да изпълни пряк свободен удар на границата на наказателното поле. Капитанът Мирослав Будинов прекара топката през стената и изведе състава си напред в резултата – 0:1. Малко преди края на полувремето Будинов можеше да реализира и второ попадение след центриране на Симеон Вешев, но Василев улови.

На почивката в състава на „Янтра“ настъпиха две промени. Лъчезар Йорданов беше заменен от Даниел Гаджев, а Велислав Василев зае мястото на Васил Василев. Влизането на Дани Гаджев моментално имаше своя ефект. „Янтра“ уплътни средата на терена и почти не даде шанс на русенци да атакуват през втората част. Велислав Василев пък изостри играта в атакуващ план и само 10 минути след първата си поява на „Христо Ботев“ в официален мач успя да реализира.
Преотстъпеният от варненския „Черно море“ талант изпълни по великолепен начин пряк свободен удар и заби топката в горния десен ъгъл на вратата за 1:1. Само шест минути по-късно Дани Младенов можеше да изведе „Янтра“ напред, но пропусна, останал очи в очи със стража на „Дунав“.
Единствената голова възможност за гостите през втората част дойде в 79-ата минута. Французинът Ндуалу Луис М’вемба Пахама получи възможност да стреля от границата на наказателното поле, но шутът му беше слаб и точно в центъра на вратата. Секунди по-късно възможност за втори гол се отвори пред Велислав Василев, но силният му удар срещна тялото на бранител на метър пред голлинията.
В 85-ата минута обаче обратът се случи. Василев центрира към задната греда, Петър Вуцов върна топката от аутлинията с глава и след недобро изчистване тя стигна до Дани Младенов, който със страхотен шут с левия крак я заби под напречната греда и изправи на крака публиката на стадион „Христо Ботев“ – 2:1.
В минутите до края „Янтра“ имаше възможност да направи победата си и по-изразителна. Чудесна възможност пропусна Александър Петров, шутът на който мина над вратата на гостите. Неприятната новина от мача е, че двама играчи на габровския тим получиха картони, които ще им донесат наказания. Тони Иванов получи пето официално предупреждение и ще почива в една среща, а Дани Гаджев е с девети жълт картон и ще бъде извън игра за два мача.
Без двамата, в 23-я кръг на първенството „Янтра“ ще гостува на лидера Септември в столицата. Мачът е на 4-ти март и ще бъде предаван директно по „Диема спорт“.


Новини
С нов екип Янтра ще търси първи точки в новото първенство

Янтра посреща състава на Монтана в третия кръг от първенството в Mr Bit Втора лига. Двубоят е днес, 11 август, на стадион „Христо Ботев“ с начален час 20.00. Непосредствено преди срещата „ковачите“ представиха новия си екип, с който ще преследват победите в шампионата.
Основният му цвят е зелен, с бели елементи по яката и ръкавите. За представянето бяха направени ефектни снимки в ковашката работилница на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ – място, което по естествен начин допълва символиката около прозвището на габровския тим.
След двата злополучни мача в началото на първенството Янтра няма друга алтернатива освен да търси победата срещу Монтана. В състава се завръщат няколко важни фигури и това може да даде необходимия импулс на „ковачите“.
Тони Иванов изтърпя наказанието си от два мача, наложено му след баража за влизане в Първа лига срещу „Септември“ (София), и ще бъде на разположение на старши треньора Борислав Стойчев. В отбора се завръща и Константин Иванов, който ще оформи добре познатия тандем с Асен Георгиев в центъра на защитата. Възстановен е и левият бек Александър Георгиев, пропуснал гостуването на „Етър“.
В състава на изпадналия от Първа лига тим на „Монтана“ от това лято са двама офанзивни футболисти, носили екипа на „Янтра“ – Велислав Василев и Олджай Алиев. Старши треньорът на гостите Божо Джуркович няма да може да разчита в предстоящата среща на титулярния си вратар Васил Симеонов, който е измъчван от стара травма в рамото. Вместо него под рамката ще застане Юлиян Весков, а юношата на клуба Никола Кръстев ще бъде на резервната скамейка.
Трайно контузени в редиците на гостите са Джан Хасан, Ивелин Георгиев и Владислав Цеков-Каската. Полузащитникът Стефан Каменов получи травма при домакинската победа над „Несебър“, но тя не се е оказала тежка и той ще бъде на линия за мача в Габрово.
Съдийството на срещата е поверено на Кристиян Тодоров от Варна. Ще му асистират Димитър Димитров (Варна) и Християн Симеонов (Разград). За четвърти арбитър е назначен Красимир Кръстев от Шумен. Радослав Славов от Велико Търново ще бъде делегат на срещата, а представянето на съдийската бригада ще оценява Красимир Василев от Русе.

Новини
Бреговете на Янтра до спортната зала ще бъдат укрепени и с изцяло нова визия


Одобрен е проектът за укрепване на бреговете на река Янтра, с който Община Габрово кандидатства по процедурата за превенция и управление на риска от наводнения, съобщи кметът Таня Христова.
„Това е ключова стъпка, която ще ни помогне да направим градската среда в Габрово по-сигурна, по-зелена и по-красива“, коментира Христова.
Участъкът между мостовете на ул. „Д-р Никола Василиади“ и ул. „Христо Ботев“ е едно от най-чувствителните места по поречието на Янтра. Сега има възможност да бъде преобразен чрез комбинация от инженерни решения и природосъобразни мерки, които едновременно защитават от високи води и възстановяват естествения характер на реката.
„Ще укрепим бреговете, ще оформим тераси, ще засадим растителност, ще запазим наносните острови и ще създадем нови пешеходни зони и зелени пространства. Тази трансформация е част от нашата интегрирана концепция за устойчиво развитие- съчетание между защита от рискове, екологични подобрения и нови възможности за крайречното пространство“, допълва Таня Христова.
С осигурения бюджет от над 2,2 млн. евро по Програма „Околна среда“ и вече гарантираното финансиране по Програма „Развитие на регионите“ ще може да се реализира цялостната визия за модерна, достъпна и природосъобразна крайречна зона.
„Това няма да е просто инфраструктурна дейност, а стратегическа инвестиция в бъдещето на нашия град и в качеството на живот на хората“, добави кметът на Габрово.

Новини
Изграден е STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в ПГТ – Габрово

Проект №BG-RRP-1.015-1805-C02 „Въвеждане на иновативни методи на образование и обучение чрез изграждане на училищна STEM среда“
Завърши надграждането на STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово.

Към четвъртия етаж с реновираните и модерно оборудвани кабинети по биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, математика, мултифункционалното открито пространство за презентации и изяви, „островите“ за екипна и проектна дейност, бе присъединен третият етаж на сградата за изграждането на шест високотехнологични, оборудвани класни стаи.

Новите технологии ще дадат възможност на учителите да подготвят атрактивни интегративни уроци, в които учениците да участват активно и развиват умения в дигитална среда.

Във ВОСКС учениците ще се обучават по математика и информатика, икономически дисциплини, география и история.
Оборудвана е и лаборатория за практически изследвания. Основното оборудване включва, 3D принтер и скенер, плотер, виар очила, подвижен екран с вграден компютър, преносими компютри, тъч скрийн екрани.
-
Културапреди 6 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Любопитнопреди 6 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 6 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 6 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Кримипреди 2 дниНяма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица
-
Кримипреди 2 дниИнцидент във военния завод край Трявна
-
Кримипреди 2 дниПоловината парк Маркотея е без осветление заради вандализъм
-
Кримипреди един денОбразуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна











