Свържи се с нас

Новини

Проф. Цанков и доц. Казанджиева със здравна лектория по дерматология

Published

on

На 11 март, понеделник, от 18.00 часа в зала „Възраждане“ ще бъде поредната здравна лектория, организирана от читалище „Будителите – 2017“ – Габрово. Темата е „Дерматология – новости, псориазис, екзема, атопичен дерматит и др.“, представена популярно и на достъпен език.

В това издание габровци ще се срещнат с изтъкнатите дерматолози чл. кор.проф. д-р Николай Цанков от Клиниката по дерматология и венерология в МБАЛ „Токуда Болница София” и доц. д-р Жана Казанджиева – специалист-дерматолог в Кожна клиника – Александровска болница и преподавател в Катедрата по дерматология и венерология в Медицинския университет в София.

Проф. Казанджиева ще изнесе лекция на тема „Атопичен дерматит и екзема“, а проф. Цанков ще представи новостите в лечението на болестта псориазис. С виртуална разходка до ледения континент Антарктида проф. Цанков ще разкаже за научните си изследвания като участник в шест български експедиции до континента. Той е пионер в изучаването на ефектите от климатичните условия върху здравата кожа. Като признание за огромния принос на проф. Цанков в световната наука, един от отровите на Антарктида е наречен на негово име – остров Цанков.

В края на лекторията ще има дискусия, по време на която ще могат да бъдат задавани въпроси и да бъде представена още информация за кожните проблеми и профилактиката им, например за кожата и слънцето, за кожата и татуировките, за алопецията, за храненето при акне и др.

Преди събитието, от 17:00 часа, доц. Казанджиева, проф. Цанков, дерматологът д-р Санкева и представители на фондация „Екзема“ организират „Училище за пациенти с атопичен дерматит“, на което могат да присъстват родители на деца с атопичен дерматит и възрастни пациенти. Те ще получат полезни знания за ежедневната грижа за кожата и много практични съвети.

Чл. кор. проф. д-р Николай Цанков, дмн, е изтъкнат български лекар – новатор в дерматологията, с много научни трудове, награди и участие в 6 български антарктически експедиции. Специализирал в Медицински факултет “Lariboisiere” на болница “Saint Louis” – Париж. Сред научните приноси в дерматологията и венерологията са 850 научни труда, 283 научни статии (158 чуждоезични), 3 книги, участие в 16 други книги и монографии, 3 дисертации, 70 пъти лектор на световни и европейски конгреси, над 1500 цитирания на негови статии. Той е почетен член на 15 научни медицински дружества по светa. Първият български лекар сред 65 избрани от целия свят в “Caring Physicians of the world” на СЗО, Лекар на годината през 2005 г.

Доц. д-р Жана Казанджиева, дмн, е специалист-дерматолог от Кожната клиника на Александровска болница и Клиника „Евродерма“, преподавател в МУ-София. Има специализации по Лазерна терапия на кожните болести, придобита в Цюрих, и Електронна микроскопия на кожата, във Виена. Член е на борда на Европейската академия по дерматология и венерология, Българско дерматологично дружество (БДД), Фондация „Екзема“, председател на секция по Дермато-алергология към БДД.

Доц. Казанджиева има над 150 публикации в областта на дерматологията за лечението на екземите, уртикарията, псориазис, медикаментозните алергии, хемангиомите, лазертерапията, алергиите от козметични средства, различните видове алопеция и др. Била е 28 пъти лектор на европейски, американски и световни конгреси и симпозиуми, преподавател в международни курсове и семинари за дерматолози.

Новини

Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона

Published

on

Кметът на Севлиево д-р Иван Иванов подписа в Министерството на регионалното развитие и благоустройството 4 споразумения за стартиране на проекти на обща стойност 12 360 050 лв.

Първото от тях е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Основен ремонт на улици в град Севлиево“. По него ще бъдат изплатени разходи за ремонт на улиците: ”Христо Ботев”, “ П. Р. Славейков”, “Дунав“, „Стара Планина”, „Хан Аспарух“,“Генерал Скобелев“,“Д-р Стойчо Христов”, „Ген. Никола Генев”, „Свети Княз Борис I”,“Воденичарска“,“Отец Паисий“, ул. “Здравец“. Проектът е на стойност: 3 620 800,00 лева с ДДС.

Второто споразумение е за инженеринг – проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект „Реконструкция на GAB1182“ (Добромирка – Младен) с дължина 7 км., на стойност 4 209 250 лева с ДДС.

По третото споразумение ще бъде извършено проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: Реконструкция на участък от GAB1176 с дължина 2,7 км. на стойност 1 435 000,00 лева с ДДС, а четвъртото е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Реконструкция на участък от GAB3161“ с дължина 5 км., на стойност 3 095 000,00 лева с ДДС. Това са двете части на пътя от местността “Чакала” до село Душево.

Зареди още

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Любопитно

Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)

Published

on

Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.

Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.

Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.

Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.

Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.

ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа

Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/

10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден

20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути

21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона

Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.

Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.

В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.

10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.

12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.

Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.

13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.

– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.

17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.

18.00 ч. Томбола с награди.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица