Новини
Скръбна вест. Напусна ни Цоньо Ботев
На 17 февруари ни напусна Цоньо Ботев. Това става ясно от публикация в личния му фейбук профил.
Цоньо Ботев е завършил в Технически университет – Габрово. Конструктор в Завод „Промишлена електроника“. Научен сътрудник І степен и ръководител секция в Институт „Мехатроника“ – Габрово . Зам.-директор на Технологичния институт за електронизация на леката промишленост.
Областен управител на Ловешка област (1991-1993 г.) Председател на Комитета по стандартизация и метрология. Председател на Фондация „Виктория“ – Габрово и на Асоциация „Стара планина“ – Габрово. Организационен секретар на Съюза на демократичните сили (СДС) в Габрово (1990-1991 г.).
Член на Радикалдемократическата партия (РДП) от 1991 г. и на националния й партиен съвет от 1993 г. Председател на Общинския координационен съвет на СДС в Габрово (1993-1995 г.) Член на Националния координационен съвет на СДС (1994-1997 г.) Председател на Областния съвет на СДС в Габрово до май 2000 г.
Член на Изпълнителния комитет на РДП, И.д. председател на РДП и Зам.-председател на РДП. Народен представител в 37-мо и 38-мо Обикновено народно събрание. Председател на Парламентарната комисия по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство в 38-мо ОНС.
Активно се занимава с обществена дейност, автор на книгите „Надежди и разочарования“, „Ах, тези габровци“, “Габровци. Знаменитите габровски фамилии“. Цоньо Ботев лично дарява свои документи в Държавен архив през 2017-2021 г., които са заведени във фонд на негово име.
Екипът на Държавен архив – Габрово и Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ изказват своите съболезнования на семейството и близките.
Поклон пред светлата му памет!
Култура
„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.
В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.
Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.


Култура
Библиотеката отличи най-активните си читатели за десета поредна година

Габровската библиотека отличи своите най-активни читатели за десета поредна година. Инициативата „Читател на годината“ на габровската регионална библиотека се организира за десети път.

Наградите се връчват традиционно в началото на новата година и имат за цел насърчаване на четенето сред всички възрасти и формиране на трайна любов към словото и книгата. Определят се на база безпристрастна статистика чрез автоматизираната система за заемане на литература в библиотеката.
Наградите се връчват в две възрастови групи – до 14 и над 14 години, за деца и за възрастни, и са I- ва, II-ра и III-та награда. При най-малките читатели на първо място е Христиана Красимирова Митева, на 8 години с 216 заети книги, на второ – 5-годишният Волен Андреев Струмин със 150 заети и на трето място – Ванеса Димова Димитрова, на 10 години със 118 прочетени книги. Любимите книги на Христиана са „Магьосникът от Оз”, „Фингъс” и „Кучето Мопс”, Волен харесва „Дивият робот”, „Спайдърмен” и „Пес Патрул”, а Ванеса „Чичо Скрудж”. И двете млади дами учат в Шесто ОУ „Иван Вазов”.
При порасналите читатели на първо място е Румяна Константинова Тотева с 557 заети библиотечни единици, на второ Ива Любомирова Момчилова с 268 и на трето Габриела Несторова Несторова с 244 прочетени книги.
Директорът на библиотеката Савина Цонева поздрави отличените читатели на 2025 година и им връчи наградите – грамоти „Читател на годината”, книги, календари и талон за безплатна карта за една година.
Емоционалната церемония завърши с пожелания за здраве, късмет и много нови прекрасни четива през 2026-та година, през която габровската библиотека ще отбележи своята 165-годишнина.


Новини
Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.
Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.
„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.
Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

-
Кримипреди 4 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 4 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 3 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 4 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Културапреди 4 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Новинипреди един денГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Кримипреди 4 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Културапреди 3 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова










