Свържи се с нас

Новини

Общината ще предложи ограничение от 30 км/ч и светодиодни пътни знаци на кръстовището за кв.Негенци

Published

on

По повод публикация в Новинарския портал „Габрово Нюз“ от 13.02.2023 г, със заглавие „Деца рискуват живота си, за да отидат на училище в Габрово“, свързана с пътната безопасност на кръстовището между булевардите „Столетов“ и „Хемус“, Община Габрово уточнява:

Община Габрово ще предложи на Общинската комисия по безопасност на движението задължително ограничение на скоростта от 30 км/ч преди и след кръстовището между булевардите „Хемус“ и „Столетов“, като и светодиодни пътни знаци за повишаване на вниманието в участъка.

В зоната на кръстовището между двата булеварда никога не е съществувала пешеходна пътека. Такава липсва и в актуалния списък на Община Габрово с пешеходните пътеки в града, на база на който те периодично и целенасочено се проверяват съвместно с Пътна полиция.

В действителност в зоната на пресичането на двата булеварда има едва видими следи от прекъснати линии, наподобяващи част от маркировка, която се използва само на места, в които преминаването на пътни превозни средства и пешеходци се регулира със светлинни сигнали.

В конкретното кръстовище регулирането на движението не е светлинно.

Въпросът с пътната безопасност в зоната на кръстовището между двата булеварда и ул.“Негенска“ последно е разглеждан на Заседание на Общинската комисия по безопасност на движението по пътищата на 29.03.2023 г. Поводът е искане на живеещите в кварталите Негенци и Йовчевци да се предприемат мерки за обезопасяване на кръстовището и за обособяване пешеходни пътеки в него.

Становището на комисията е, че кръстовището се намира в крива и няма видимост, като и че съществува лента за престрояване, която допълнително ограничава възможността за изграждане на пешеходна пътека. Изграждането на пешеходни пътеки в този участък е разглеждано и в други заседания на комисията, но е отхвърлена възможността за реализиране на такива.

Допълнително през месец август 2023 г. беше извършена целенасочена инспекция за пътна безопасност на бул. „Хемус“, която не е препоръчала изпълнение на пешеходни пътеки в зоната на кръстовището с бул. „Столетов“.

Крими

Тежка катастрофа със загинал на обходния път на Габрово

Published

on

Тежка катастрофа със загинал е станала днес, 1 декември, в следобедните часове на обходния път на Габрово, съобщиха за „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Ударили са камион и товарен бус. Инцидентът е настъпил в района на квартал „Смирненски“. Тежкотоварният автомобил се е движел в посока от връх Шипка към Габрово, а буса в обратната – към върха.

Единият от водачите за загинал на място, а другият е бил откаран в болница в критично състояние.

Движението на автомобили в района е преустановено. Трафикът се пренасочва по обходни маршрути. Причините и механизмът за възникване на инцидента са в процес на установяване.

В момента протичат процесуално следствени действия.

Зареди още

Любопитно

Габрово грейва в коледна светлина тази вечер!

Published

on

Декември започва с блясък, музика и вдъхновение – още тази вечер, 1 декември, Габрово ще запали светлините на своята празнична елха и ще постави началото на вълшебната седмица, в която духът на Коледа ще обедини хората чрез изкуство, доброта и споделени емоции.

Община Габрово кани всички жители и гости на града да се потопят в празничната атмосфера, която ще изпълни улиците и залите през първите дни на месеца. Началото е в 17.30 ч. на площад „Възраждане“, където с участието на ДТ „Рачо Стоянов“ и Оркестър „Габрово“ ще бъде запалена Коледната елха – символ на надеждата и светлината, която ни събира в най-топлия сезон на годината.

Празничният вечерен тон продължава с откриването на Благотворителна коледна изложба на школата за приложни изкуства на Ива Пенчева – от 18.00 ч. в зала „Възраждане“.

Малко по-късно, в 19.00 ч., сцената на Дом на културата „Емануил Манолов“ ще оживее с фолклорен блясък по време на спектакъла „Съкровища“ – благотворителен концерт с участието на ДФА „Габровче“, НЧ „Априлов-Палаузов“, ФТА „Сивек“ и ДФФ „Габровски гласчета“.

Празничните събития продължават и през следващите дни:

1 декември

17:30 ч. – Запалване светлините на Коледната елха с участието на ДТ „Рачо Стоянов“ и Оркестър „Габрово“
Място: пл. Възраждане

18:00 ч. – Откриване на Благотворителна Коледна изложба на школа за приложни изкуства – Ива Пенчева
Място: зала „Възраждане“
19:00 ч. – СЪКРОВИЩА – Благотворителен фолклорен концерт спектакъл
Участват: ДФА „Габровче“, НЧ „Априлов-Палаузов“, ФТА „Сивек“, ДФФ „Габровски гласчета“
Място: ДК „Ем. Манолов“

4 декември
10:30 ч. – Откриване на изложба с коледни картички, изработени от Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово
Място: Регионален исторически музей – Габрово

5 декември
19:00 ч. – Концерт на Смесен хор на Американски университет в България и Смесен хор „Априлов – Палаузов”
Място: зала „Възраждане“

7 декември
11:00 ч. – Зимни бъркотии
Място: Държавен куклен театър – Габрово
11:30 ч. – Струнен квартет ТОНЪ: Връзка в контраст (Глазунов и Шостакович)
Място: ДК „Емануил Манолов“, Зелена зала.

Зареди още

Новини

Джудистите ни със силно представяне на татамито сред 700 участници от 6 държави

Published

on

Въпреки намаления си състав, състезателите на Джудо клуб „Габрово“ записаха силно представяне на международния турнир „Божилова – бойни спортове“, който се проведе на 29 ноември в спортна зала „Строител“ в Пловдив. Състезанието събра над 700 деца от 46 клуба и 6 държави.

Под неотлъчното ръководство и подкрепа на треньора Георги Колев, трима млади таланти от Габрово защитиха честта на своя клуб и града. Във възрастовата група при родените 2017 – 2018 г., в категория до 30 кг, Илия Немигенчев спечели златния медал, демонстрирайки отлична техника и характер.

В същата възрастова група, в категория до 23 кг, след оспорван финал, Никола Петков завоюва второ място, а при момичетата Никол Якимова се нареди седма в категория до 24 кг.

Представянето на младите габровски джудисти бе особено впечатляващо, тъй като те се състезаваха срещу противници, които са с една година по-големи от тях.

Това прави успеха им още по-ценен и показва, че школата на Джудо клуб „Габрово“ продължава да изгражда талантливи и борбени спортисти.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица