Новини
Деца рискуват живота си, за да отидат на училище в Габрово

Деца рискуват живота си, за да отидат на училище, сигнализира до редакцията на „Габрово Нюз“ разтревожен родител, читател на медията. По думите му кръстовището между булевардите „Столетов“ и „Хемус“ е опасно за пресичане. То е единството от и за кв.“Негенци“ в южната част на Габрово. Видимостта му е ограничена.
Пътната маркировка на пешеходната пътека е избледняла до степен, че на практика е незабележима, а водачите изобщо не съобразяват скоростта си, нито със зоната на кръстовището, нито с възможната поява на деца и пешеходци на платното за движение, създавайки предпоставки за инциденти.
А такива определено не липсват, установи наша репортерска проверка, извършена на място. Според хора, живеещи в квартала, най-рискова е ситуацията сутрин, когато учениците тръгват за училище, което съвпада с придвижването на много хора с коли към работното им място и трафикът е интензивен.
За да се пресече натоварената пътна артерия се налага често пъти човек да притича, за да не бъде блъснат. Сходна е ситуацията и когато автомобил тръгва от зоната на кръстовището на кв.“Негенци“ към центъра на Габрово, при която потеглящият бива застигнат от движещ се в същата посока с висока скорост друг участник в движението.
Кръстовището е сигнализирано, но въпреки това неговата безопасност може да бъде оптимизирана и подобрена чрез съвременни адекватни мерки, за да бъдат избегнати инциденти, категоричен е човекът, потърсил ни, за да дадем гласност на проблема.
„Най-малкото може да се поставят светещи знаци, че има пешеходна пътека и вниманието на водачите да бъде привлечено, за да намалят скоростта. Че няма да бъдат изградени нормални тротоари и паркинги, като в страните от Европа – това сякаш вече сме го приели. Но поне нека се погрижат за безопасното пресичане на децата ни и бъдат предприети елементарни стъпки, преди някой да пострада“, коментира още авторът на сигнала.

Пред екипа ни, той сподели още, че наскоро живеещи в кварталите „Негенци“ и „Болтата“ са стартирали подписка, чрез която заявяват желанието си за подобряване организацията на кръстовището и която предстои да бъде внесена до компетентните институции.
В последно време кв.“Негенци“ се превърна в предпочитано място за разходка или спорт сред местните. Отделно, все повече млади семейства го избират за живеене и отглеждане на децата си, поради своята природа и близостта му до урбанизираната част на града, което подчертава необходимостта от намиране на решение.
Движението на пешеходци в района е допълнително затруднено и поради още няколко обстоятелства. Тротоарът от лявата част на бул.“Столетов“ в посока връх Шипка е превърнат в паркинг от работещите в района, което налага майки с колички, ученици и пешеходци да се движат по платното, излагайки живота и здравето си на опасност. А този – по бул. „Хемус“, в участъка от кръстовището до бензиностанцията, е силно компрометиран от превзелата го растителност.
Всичко това прави движението на пешеходци в района недотам безопасно и крие рискове. Какви мерки ще бъдат предприети, предстои да разберем. „Габрово Нюз“ ще продължи да следи случая и да ви информира за него.


Новини
„БСП – Обединена левица“ закри предизборната си кампания в Габрово
В художествена галерия „Христо Цокев“ кандидатите за народни представители на „БСП – Обединена левица“ застанаха още веднъж пред актива на общинската организация и симпатизантите на левицата в Габрово.
Преподавателят в УНСС – София проф. Николай Цонков, преподавателят в гимназията по туризъм Миглена Пройнова, председателят на обединението на жените-социалистки в Севлиево Дафинка Ганева, заместник-председателят на Общинския съвет в Дряново инж. Светослав Минчев, главният уредник в Историческия музей в Дряново Венелин Бараков, възпитаникът на Националната спортна академия и председател на БСП – Габрово Генади Цитлакидис, инспекторът по качество на производството Теофан Георгиев, управителят на Защитено жилище в Дряново Тихомир Трифонов отправиха своите послания към хората, които подкрепят лявата алтернатива в бъдещото народно събрание.
Атмосферата бе заредена с оптимизъм за представянето на левицата на изборите на 19 април.

Подкрепата за политиките в програмата на БСП – Обединена левица „Манифест за една справедлива държава“ бе изразена ясно и категорично: здраве, знание, култура – блага, а не стока; труд и заплати – а не спекула и печалбарство; повече данъци за милионерите – повече средства за хората на труда; стига разпад – една друга държава е възможна.
Силните думи на проф. Цонков за дълга и отдадеността на исконните леви идеи, отговорността към хората и поетите ангажименти, ясно формулираните проблеми и решения отекнаха в залата като заявка за нов, различен подход в работата на представителита на левицата в народното събрание.
Със силни аплодисменти залата реагира на посланието на най-стария социалист в БСП – Габрово Ангел Илиев: „Макар да карам вече 99 години, ще участвам в парламентарните избори на 19 април и реших да гласувам за проф. Николай Цонков и листата на БСП – Обединена левица! С номер 5!

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „БСП – Обединена левица“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „БСП – Обединена левица“ е под номер 5 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
Любопитно
Ученик от Габрово е сред най-добрите по английски език в страната

Петър Мурджев от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово завоюва златен медал в националния кръг на международното състезание по английски език Kangaroo Global Linguistics (KGL), организирано от Асоциацията на Кеймбридж училищата в България. Със своите знания и умения той се открои сред над 1000 участници и заслужено зае почетното първо място в ниво B1. Сред останалите победители в престижната образователна надпревара са млади и амбициозни таланти от Перник, Търговище и София.
„Успехите на учениците са свидетелство за високото ниво на езиковото обучение в България и за отдадената работа на учителите, които подкрепят и мотивират младите таланти. Резултатите тази година показват, че интересът към състезанието расте, а децата стават все по-подготвени и уверени в знанията си. Това е ясен знак, че с усилия, постоянство и любов към английския език те могат да се наредят сред най-добрите“, каза Владимир Колев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на Кеймбридж училища в България.
Международното състезание по английски език се провежда в три етапа – вътрешноучилищен, национален и международен. Тази година в първия етап се включиха рекорден брой участници – над 8000 ученици от 175 училища и езикови центрове в страната на възраст от 8 до 18 години. Най-добрите 1000 от тях продължиха към националния кръг, който се проведе в София, и тестваха своите знания на 14 март в 43. ОУ „Христо Смирненски“ и ПГВТ „А. С. Попов“.
Победителите в него ще участват в следващия кръг и ще представят страната ни на международната сцена. KGL продължава да дава сцена на млади таланти да показват своите знания и умения по английски език. Традиционно България е сред държавите, които изпращат най-много участници на финалния етап.
От 2018 година насам в международните кръгове са взели участие 28 родни таланти, като 5 от тях са заели почетните първи места в образователната надпревара. Нейният формат е изцяло съобразен с международните изпитни стандарти и продължава да стимулира българските деца да разгръщат своя потенциал.

Новини
Денков в Габрово: Обезлюдяването не е случайно, нужни са антикорупционни действия

Акад. Николай Денков проведе в Габрово открит разговор за това как да бъде спряна корупцията в страната и какви са реалните решения за проблемите на региона. В дискусията бяха засегнати темите, които хората поставят все по-често – обезлюдяването, липсата на инвестиции, състоянието на инфраструктурата и развитието на туризма.
Денков заяви пред габровци, че тежките демографски процеси не са неизбежни, а са резултат от лошо управление и порочни практики, които отблъскват инвеститорите и ограничават възможностите за развитие. По думите му това принуждава активните хора да търсят реализация извън региона, а младите все по-често избират да учат в чужбина и не се връщат. Само за последните 15 години Габровска област е загубила повече от 20% от населението си – показател за дълбочината на кризата.
Като решение той очерта създаването на стабилна икономическа среда, по-високи доходи и по-добри условия за живот – качествено образование, достъпно здравеопазване и сигурна инфраструктура. Сред конкретните мерки са стимули за бизнеса, компенсации за високите цени на горивата и електроенергията, както и увеличение на прага за регистрация по ДДС до 85 000 евро, за да се облекчат малките предприемачи.
Задълбочаващата се криза с безводието допълва тази картина. Денков посочи, че над 200 хиляди българи са на воден режим, а причините са години на липса на инвестиции и неефективно управление. Решението изисква целенасочени държавни действия и по-добра координация между институциите. В този контекст беше отбелязана и ролята на водача на листата Богомил Петков, който е работил за включването на ключови ВиК проекти в държавния бюджет – важна стъпка към трайното решаване на проблема.
Денков подчерта и потенциала на региона в туризма, който остава недостатъчно развит заради липсата на ясна концепция и инвестиции. Според него именно борбата с корупцията е в основата на всички решения, тъй като тя спира инвестициите, добрите работни места и реалното развитие.

В рамките на събитието официално се представиха лицата от листата на Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ за Габровския избирателен район – водачът с номер 101. Богомил Петков, както и: 102. Николай Томитов, 103. Алекс Згрипаров, 104. Ивелин Стоянов, 105. Михаил Гилин, 106. Антония Добрева, 107. Стефан Костадинов, 108. Петя Куманова.
Кандидатите заявиха готовност да работят за реални решения и развитие на Габрово и региона и призоваха гражданите да ги подкрепят с номер 7 в бюлетината.
В заключение Денков изрази увереност, че с последователни политики и силна обществена подкрепа тези процеси могат да бъдат обърнати и Габрово и регионът да се превърнат отново в привлекателно място за живот и развитие.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „ПП – ДБ“, във връзка с изборите за 52 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ПП – ДБ“ е под номер 7 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*
-
Новинипреди 6 дниДнес е разпети петък!
-
Новинипреди 6 дниИван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия
-
Новинипреди 5 дниОтбелязваме Велика събота!
-
Новинипреди 4 дниВеликден е! Христос Воскресе!
-
Новинипреди 3 дниОтбелязваме Светли понеделник!
-
Новинипреди 2 дниНиколай Косев: Необходими са ясни правила и контрол в строителството
-
Кримипреди 2 дниЧетирима се „лашнаха“ с пико по Празниците в Габрово, сред тях и жени
-
Културапреди 2 дни„Истории зад фасадите“ ще бъдат разказани в Исторически музей – Дряново








